Cześć! Niedawno w ofercie firmy @Zamel pojawiło się zabezpieczenie BZM-03 służące do dobezpieczenia m.in. popularnych monitorów energii MEW-01 i MEM-21. Generalnie zgodnie ze wskazaniami PN-HD 60364-4-43 (maj 2012r.) gdzie w punkcie 4.33.3, oraz 4.34.3, mowa iż nie jest wymagane (w szczególnych warunkach) zapewnienie urządzeń zabezpieczających przed przeciążeniem lub zwarciem w przypadku obwodów telekomunikacyjnych, sterowniczych, sygnalizacyjnych i podobnych (po spełnieniu szczególnych warunków opisanych w powyższych punktach) można by zabezpieczenie takowe pominąć. Z drugiej jednak strony takie zabezpieczenie jak BZM-03 jest proste, tanie i nie zajmuje wiele miejsca. Czy zatem stosujecie takie dobezpieczenia w waszych realizacjach? Pochwalcie się waszymi rozdzielnicami :) Tymczasem podsyłam Wam link do BZM-03, ponieważ jest to ciekawy produkt :
https://zamel.com/pl/exta/gniazda-bezpiecznikowe-modulowe-typ-bzm-03
Odpowiedzi (6)
- Sortuj według
- Ostatnio dodane
- Najwyżej ocenione
- Sortuj od najstarszych
-
-
@Coś tam wiem ;):
Musisz pamiętać tylko jednym małym szczególe.
Każdy aparat z sygnalizacją przepalenia wkładki nie zapewnia separacji. Dopóki dioda/neonówka świeci, obwód masz cały czas podłączony do sieci. I nie ma znaczenia, czy tam płynie 1.. .5 mA czy 10 mikroamperów. Odbiornik nie został odłączony od sieci. I to jest wada tego typu rozwiązań. Dlatego lepszym rozwiązaniem są wskaźniki obecności napięcia a nie wskaźniki przepalenia wkładek bezpiecznikowych. -
@Coś tam wiem ;): Tak jak napisał @boss - dodatkowa dioda niestety nie gwarantuje widocznej przerwy w obwodzie, ponieważ nadal prąd płynie przez diodę... BZM-03 może współpracować np. z MEM-21, a tam już diodowy wskaźnik napięcia także jest :) Ale faktycznie, bez sprawdzenia wkładki w BZM-03 nie wiadomo czy jest ona przepalona czy też nie...
-
-
Jeśli chodzi o lampki sygnalizacyjne EATON i obwody sygnalizacyjne, to EATON zaleca stosowanie wyłączników nadprądowych o niskim prądzie ciągłym np. 0.5A do 4A w zależności od sprzętu jaki chronimy. Wobec powyższego omawiane zabezpieczenie BZM może posłużyć za substytut takiego zabezpieczenia w wybranych przypadkach.
-
Zawsze jestem zwolennikiem dobrych zabezpieczeń. Znam zabezpieczenie które zostało zaprezentowane. To dobre rozwiązanie, które może zabezpieczyć jakiś drogi aparat w rozdzielni lub inne urządzenie. Oczywiście zawsze przychodzi mi do głowy myśl, aby wszystko miało jakiś sens. Żeby przypadkiem nie dać się też zakręcić. Nie można w nieskończoność mnożyć zabezpieczeń. Przysłowiowa rozdzielnia rozrośnie się w takim przypadku do niebotycznych rozmiarów. Powinny zadziałać przede wszystkim podstawowe zabezpieczenia. Zaprezentowane zabezpieczenie podoba mi sie i miał bym dla niego wiele innych jeszcze zastosowań. Na plus przemawia obudowa która zajmuje jeden moduł na szynie TH oraz możliwość włożenia wkładek topikowych na różne prądy do 6,3A. Takie zabezpieczenie nieźle wypełnia lukę w aparaturze modułowej. I pamiętam kiedyś był taki watek o zabezpieczeniu lampek sygnalizacyjnych. To zabezpieczenie powinno zadowolić zwolenników zabezpieczenia lampek.
-
Jak najbardziej zalecamy stosowanie dobezpieczenia wszelkich urządzeń elektronicznych w rozdzielniach.
Sprzedajemy takie moduły bezpiecznikowe od ponad 10 lat i wiemy, że bardzo chętnie instalatorzy z nich korzystają i często je stosują.
Do wyboru mamy 5 produktów.
Bezpieczniki modułowe z 1, 2, 3 lub 4 bezpiecznikami (BZ-1; BZ-2, BZ-3, BZ-4)
Inna propozycja: LK-BZ-3
Lampka sygnalizacyjna z ZABEZPIECZNIAMI (5X20, wkładka szklana)
Zadanie lampek kontrolnych LK-BZ-3 to optyczna sygnalizacja napięcia w poszczególnych fazach sieci 3 fazowej.
Lampki kontrolne LK-BZ-3 - sposób na więcej miejsca w rozdzielnicy
Kontrolki zabezpieczone są podłączonymi do nich szeregowo bezpiecznikami. Nie musimy więc stosować dodatkowego modułu z zabezpieczeniami. To z kolei oznacza więcej miejsca w rozdzielnicy. Drugi koniec bezpiecznika wyprowadzony jest na złącze obudowy urządzenia, co umożliwia wykorzystanie go również do zabezpieczania innych części obwodu.
Działanie lampek kontrolnych
Obecność napięcia za bezpiecznikiem sygnalizowana jest świeceniem odpowiedniej diody LED włączonej w obwód tej fazy. W przypadku zaniku napięcia fazy bądź przepalenia wkładki topikowej, kontrolka nie świeci sygnalizując brak napięcia.Opis urządzenia:
https://www.fif.com.pl/pl/lampki-sygnalizacyjne-i-kontrolne/1109-lampka-kontrolna-lk-bz-3-k.html
Czytaj także:
Zamel z systemu supla czyli MEW-01 vs Shelly 3EM
Hej, czy jest tu ktoś kto miał do czynienia zarówno z Zamel z syste
Powiedzcie czy stosujecie styki szybkie i zwłoczne?
A jak tak to podzielcie się proszę przykładami.
Jaki licznik energii z WiFi
Potrzebuję jakiś licznik trzy fazowy, który mogę zamontować w skrzy
Jakie są najlepsze sposoby oszczędzania energii elektrycz
Oszczędzanie energii elektrycznej nie tylko pomaga chronić środowis
Autokonsumpcja w fotowoltaice: Klucz do efektywnego magaz
Czy i w jakim stopniu w gospodarstwach domowych jest możliwe zwięks
Czy można zarabiać na energii z magazynu? Oto co mówi pra
Zastanawiasz się, czy jako prosument możesz sprzedawać energię zgro
odnośnie lampek modułowych to dla mnie są elementy sygnalizacji więc nigdy ich nie zabezpieczam bo przepalenie bezpiecznika może spowodować że ktoś mylnie zinterpretuje stan wiec jesli już mam czymś zabezpieczyć to wole @F&F bo mają sygnalizację przepalenia bezpiecznika. PRzy zastosowaniu BZM-03 gdyby kontrolka się nie świeciła to bym sie zastanawiał czy nie ma napięcia czy może bezpiecznik się prezepalił.