7 odpowiedzi

Sprawdź

Zabezpieczenie do ochrony przepięciowej

staniakp 0 pkt dodane:

Cześć,

zawsze w instrukcji montażu ochrony przepięciowej (np. aparatu B+C) są dwa bezpieczniki F1 i F2. F1 to jest zabezpieczenie poprzedzające a F2 dobezpieczenie. Każdy producent podaje też jakie parametry musi posiadać F1, żeby F2 nie był potrzebny. U wszystkich producentów F1 to bezpiecznik topikowy Gg/Gl.  W przeważającej większości rozdzielnić domowych nie stosuje się bezpieczników topikowych tylko wyłączniki naprądowe. Stąd moje pytanie: to w oparciu o jaki bezpiezpiecznik F1 wykonawca podejmuje decyzje, że nie musi stosować F2? Czy to jest tak, że bezpiecznikiem F1 jest zabezpieczenie przedlicznikowe zakładane przez zakład energetyczny (Oni chyba zawsze wkładają BM-a)?

 • Przeglądając katalogi EATON-a znalazłem następujące wyjaśnienie. Przy wkładkach F2 jest gwiazdka, która kieruje do opisu; Dodatkowe bezpieczniki należy zastosować w przypadku, gdy bezpieczniki główne są o wartości większej niż maks. dopuszczalne dobezpieczenie

  użytych ograniczników przepięć (patrz inf. tech.).  W informacji technicznej pojawia się ; Maks. dobezpieczenie topikowe 160 AgL/gG

  Podsumowując, jeżeli przed ogranicznikiem przepięć mamy zabezpieczenie topikowe 160A gG lub mniejsze nie ma potrzeby dobezpieczania ogranicznika. Oczywiście u różnych producentów mogą być odstępstwa i wartości dobezpieczenia mogą się różnić.

  Dodatkowo w poradniku na stronie 13 jest to bardzo fajnie opisane; https://www.moeller.pl/Documentation/poradniki/ochrona_pp_2008.pdf

   

 • Dziekuje @Mikel98 i @Piotr Bibik za informację i linki. Przeczytałem i doszedłem do takich wniosków:

  1. Producenci aparatury SPD piszą, że zabezpieczenie F1 musi być mniejsze niż określone gL-gG, aby pominąć F2, ale

  -  jako F1 można zastosować wyłącznik nadprądowy, ale trzeba porównać charakterystyki bezpiecznika i wyłącznika.

  - F2 stosuje się bardzo rzadko w budownictwie mieszkaniowym, bo:

           - wymaga to okresowej kontroli czy F2 nie uległ awarii

           - jako F2 trzeba zastosować wkładki topikowe nożowe co zwiększa koszt instalacji

  Czyli powszechną praktyką jest:

        nie stosować F2 a jako F1 przyjmować wyłącznik nadprądowy. Charakterystyki F1 będą zawierały się w zalecanymi w dokumentacji SPD maksymalnymi wartościami bezpiecznika.

   

 • Odpowiedź oznaczona przez autora jako pomocna

 • Odpowiedź oznaczona przez autora jako pomocna

  Zabezpieczenie F1 to najbliższe zabezpieczenie jakie poprzedza ogranicznik przepieć. W opisanym przypadku może to być zabezpieczenie przedlicznikowe lub jeśli jest, to zabezpioeczenie zalicznikowe.
  Dostawcy energii często jako zabezpieczenie przedlicznikowe montują  wyłączniki nadpradowe w starszych instalacjach były to wkładki topikowe.