Przeczytano 796 razy

Urządzenia pomiarowe przydatne przy pracy.

Chciałbym spróbować namówić wszystkich tych, którzy posiadają sprzęt pomiarowy lub używają sprzętu pomiarowego jakiegokolwiek do dzielenia się swoim doświadczeniami i uwagami na temat sprzętów, wskaźników, wszystkiego tego co poprzez pomiar bezpośredni lub pośredni ułatwia nam codzienną pracę. Może to być najprostsze urządzenie jak i bardzo rozbudowane. Nie ma to znaczenia, bo przecież do jakichś celów go używamy.

Na początek może sam krótko opowiem o jednym z wielu swoich sprzętów pomiarowych który jest bardzo pomocny w codziennej mojej pracy. Mowa to o mierniku SIGNAL 5150W Internecie można znaleźć sporo recenzji lub nawet testów tego sprzętu. Ja chciałbym się podzielić z Wami swoimi uwagami z eksploatacji.

W mojej ocenie nie należy on do sprzętu pomiarowego wysokiej klasy, ale to nie eliminuje go w zastosowaniach na przeciętnej instalacji antenowej, gdzie nie jest wymagana bardzo duża dokładność i wielorakość różnych pomiarów a i same instalacje nie są bardzo skomplikowane.  W takich zastosowaniach sprawdzi się idealnie dając szybko i w miarę dokładnie pomiar  podstawowych parametrów.

Nie wątpliwą jego zaletą jest rozmiar i mały ciężar. Sprzęt nie zajmuje wiele miejsca w torbie monterskiej. Sprzedawany jest wraz z holderem gumowym, co ogranicza możliwość uszkodzeń mechanicznych. Na uwagę zasługuje łatwość dostępu do akumulatora i możliwość jego wymiany. Zresztą jak na takie urządzenie bateria na długo zaspakaja zapotrzebowanie w energię. Wyświetlacz LCD 4,3” spokojnie wystarczy do codziennej pracy choć przy dużym nasłonecznieniu jest mało czytelny. Z drugiej strony nie wiele jest mierników które mają dobrze rozwiązany ten problem no i nie za taką cenę. Tak, cena jest moim zdaniem bardzo atrakcyjna w porównaniu do możliwości i na tle innego chińskiego sprzętu jaki miałem okazję testować. Miernik dokonuje pomiarów DVB-T/T2. DVB-S/S2 oraz DVB-C i jak dla mnie ma nie wątpliwą zaletę w postaci gniazd, w które można wkręcić dowolne złącze pomiarowe oparte na złączu F. Inną fajną cechą jest to, że można dokonywać pomiarów na różnych typach konwerterów łącznie z unicablowymi, i widebandowymi w obu częstotliwościach. Daje pomiar MER-u zarówno dla DVB-T jak DVB-S co nie każdy miernik to umożliwia.Jest podgląd na ekranie programów free po przez demodulator wyposażony w dekoder MPEG-H.264/265/HEVC. Ten ostatni jest 8 bitowy, ale nie przeszkadza mi to w pomiarach. Dobrze jest zabezpieczony przed zwarciami i umożliwia zasilanie przedwzmacniaczy toru DVB-T. Ma wyjście HDMI, które można wykorzystać dla pokazania klientowi na jego własnym telewizorze, że instalacja działa poprawnie oraz do sprawdzenia samego telewizora lub monitora, projektora. Z innych rzeczy z których już teraz nie korzystam, ale warto wspomnieć, to że jest możliwość podpięcia podglądu z kamery analogowej i zasilenia jej.

Miernik naprawdę szybko pokazuje pomiar i szybko skanuje kanały. Bardzo intuicyjne menu.

Jako podstawowe urządzenie diagnostyczne jest w moim mniemaniu bardzo dobre. Do bardziej wyszukanych i rozbudowanych pomiarów, zaawansowanych na pewno będzie potrzebny inny sprzęt pomiarowy. O nim też coś napiszę innym razem.

Odpowiedzi (9)

 • Sławomir Lesiak Ekspert Elektronik - telekomunikacja

  • Ostatnia wizyta:
  • W serwisie od:
  • 44 pytań
  • 924 odpowiedzi
  • 98.9% pozytywnych ocen od użytkowników

  Dzisiaj chcę Wam przedstawić proste ale nie ocenione narzędzie jakim już posługuję się od wielu lat na instalacjach, zwłaszcza antenowych. Niesamowicie proste ale jak ułatwia życie. Większość elektryków ma gdzież oznaczanie przewodów, których sami nie podłączają, dlatego spotykam się na inwestycjach z pękiem przewodów bez oznaczeń i nie wiadomo gdzie się kończących. To nie pozorne urządzenie umożliwia mi bezbłędna identyfikacje przewodów a przy okazji można nim sprawdzić czy nie ma zwarcia na przewodzie bądź przerwy a nawet wykrycie czy w przewodzie nie ma jakiegoś napięcia do 20V. Urządzenie zasilane jest z baterii i naprawdę na niej potrafi cały rok pracować. Nie zajmuje wiele miejsca i zwalnia mnie od pokonywanie wielokrotnie dystansu miedzy jednym końcem przewodu a drugim, oszczędzając nogi. Po zaadoptowaniu rezystorów pomiarowych można tym urządzeniem identyfikować również inne przewody i ich ciągłość.

 • Sławomir Lesiak Ekspert Elektronik - telekomunikacja

  • Ostatnia wizyta:
  • W serwisie od:
  • 44 pytań
  • 924 odpowiedzi
  • 98.9% pozytywnych ocen od użytkowników

  Na co dzień w mojej torbie elektrycznej znajduję się takie "mierzydła" :-)


  • Ostatnia wizyta:
  • W serwisie od:
  • 82 pytań
  • 1249 odpowiedzi
  • 98.5% pozytywnych ocen od użytkowników

  Dzień dobry, 

  Jako że dopiero zaczynam swoją przygodę z elektryką pragnę wspomnieć, że przy najmniejszych jak i przy tych większych naprawach, wymianach warto mieć ze sobą, najprostszy sprzęt a mianowicie chodzi o Próbnik/Tester Napięcia, może się on wydawać błahostką jednak ostatnio gdybym go miał zaoszczędziłbym trochę pieniędzy. Miałem sytuację, że wymieniałem oświetlenie w nowo wyremontowanym pokoju, było to u znajomych i niestety nie miałem przy sobie żadnego sprzętu, z sufity wystawały 3 przewody. Musiałem tylko podłączyć transformator do LED i je zamontować, wszystko podłączyłem odpowiednio do swoich złącz włączam zasilanie i wystrzeliło, transformator się spalił, a przyczyną okazało się, że przewód niebieski N był pod napięciem. Taka oto krótka historia.

Czytaj także:

Co to rezystor pomiarowy?
Społeczność

Co to rezystor pomiarowy?

Czy ktoś może wytłumaczyć mi w prostych słowach ideę rezystora pomi

Więcej
Czy wyłączać urządzenia "czuwające"?
Społeczność

Czy wyłączać urządzenia "czuwające"?

Od dłuższego czasu zastanawiam się czy wyłączać np. na noc urządzen

Więcej
Przyrządy pomiarowe Fluke opinie
Społeczność

Przyrządy pomiarowe Fluke opinie

Witam Jakie są zalety przyrządów pomiarowych Fluke w porównaniu do

Więcej
Czujniki kolejności faz i czujniki asymetrii napięcia w obwodach trójfazowych – na co zwrócić uwagę przy wyborze urządzenia?
Blog

Czujniki kolejności faz i czujniki asymetrii napięcia w o

Trójfazowe silniki prądu przemiennego funkcjonujące we współczesnym

Więcej
Pomiar rezystancji izolacji
Blog

Pomiar rezystancji izolacji

Zasada pomiaru elektrycznego rezystancji izolacji polega na podaniu

Więcej
Jaka wiertarka do betonu i nie tylko, czyli jak się nie zakręcić?
Blog

Jaka wiertarka do betonu i nie tylko, czyli jak się nie z

Przy wierceniu w betonie lub żelbecie potrzebujesz urządzenia o wys

Więcej