13 odpowiedzi

Sprawdź

Urządzenia na siłowni które odzyskują prąd - czy to możliwe?

Ghost 4 pkt dodane:

Siłownia do której chodzę reklamuje się, że posiada bieżnie i inne urządzenia cardio, które zamieniają energię kinetyczną wytwarzaną przez ćwiczących na energię elektryczną.

Urządzenia są podłączone do zwykłych kontaktów i z tego co wiem w obiekcie nie ma liczników dwukierunkowych. 

Producent na stronie opisuje to tak:

"Najprościej mówiąc: energia kinetyczna wytwarzana przez ćwiczących w klubie fitness na urządzeniach ECO-POWR™ jest zamieniana na energię elektryczną. Następnie, za pomocą specjalnych mikroinverterów wprowadzana jest do wewnętrznej instalacji elektrycznej. System nie wymaga żadnego zestawu akumulatorów, gdyż energia elektryczna nie jest gromadzona tylko bezpośrednio wykorzystywana przez urządzenia aktualnie pracujące w klubie. W ten sposób możemy zasilić telewizory, lodówki, oświetlenie czy sauny. Wszystko zależy od ilości urządzeń ECO-POWR™ i ich wykorzystywania przez klubowiczów."

Nie znam się na elektryce, ale powiedzcie proszę czy takie rozwiązanie jest możliwe czy to zwykły chwyt marketingowy?

 • Piotr Bibik

  Odpowiedź oznaczona przez autora jako pomocna

  Zacząć trzeba od dwóch informacji których brakuje, aby merytorycznie wypowiedzieć się w dyskusji.

  - Jakie jest stałe zużycie energii w siłowni?

  - Jaka jest łączna moc energii produkowanej przez wszystkich ćwiczących w tym samym momencie.

  Zakładam, że minimalne zużycie energii jest stałe, i minimum to kilkaset watów (oświetlenie + komputer + muzyka), natomiast ilość wytwarzanej energii przez ćwiczących wacha się w różnych momentach i raczej liczona jest w dziesiątkach watów. 

  Przyjmując założenie, że w danej chwili zużycie energii jest większe, lub równe ilości energii wytwarzanej przez ćwiczących, to nie ma potrzeby montowania liczników dwukierunkowych, lub magazynów energii. 

  W "szczytach energetycznych", gdy ćwiczący wyprodukują maksimum energii, mimo stałego poboru licznik zainstalowany przez dostawcę energii zanotuje znaczny spadek zużycia energii elektrycznej (będzie zużyte to co zostało w siłowni wyprodukowane).  

  Tak jak napisał @Br3xPL@Gwozdziu944 takie działanie jest możliwe, ale kwestią wtórną, pozostaje lista urządzeń jakie mogą zostać zasilone.

  Jak wielka musiałaby być siłownia, i ilu ćwiczących w jednym czasie, aby zasilić w ten sposób tylko jedno z wymienionych urządzeń czyli - saunę (@Ghost pisze sauny w liczbie mnogiej).

 • Br3xPL 76 pkt

  Jest to możliwe, myślę, że każdy kojarzy sposób wytworzenia energii poprzez pedałowanie na rowerze i dzięki temu zapala nam się żarówka. 

  Na podobnej zasadzie działają właśnie te urządzenia cardio.

  Jednak musi być jakiś akumulator którą by tą energię gromadził, czy chociaż licznik dwukierunkowy.