Rozłącznik 4-biegunowy na słupie w jednej z podłódzkich wsi. W Łodzi i w okolicy jest tylko TN-C. Na tej samej linii napowietrznej trochę dalej od trafo jest kolejny rozłącznik, ale tym razem 3-biegunowy. Jeszcze dalej kilka 3- lub 4- biegunowych. Taka dowolność jest spotykana we wszystkich podłódzkich wsiach. Na obrzeżach miasta są tylko 3-bieg. Kilka info od spotkanych ekip ZE: nie wiem dlaczego / ja jestem tylko od trafo / dali 4 x bo takie mieli w magazynie. Takie rozwiązanie oczywiście przeczy zasadzie = nie stosujemy łącznika w żyle PEN. Co społeczność na to ? Sieci są mi całkowicie obcym tematem.
Odpowiedzi (6)
- Sortuj według
- Ostatnio dodane
- Najwyżej ocenione
- Sortuj od najstarszych
-
-
@Sebastian Łyźniak: Dziękuję za wyjaśnienie. Porównując rozłącznik 3-bieg. i 4-bieg. nie pomyślałem, że tor PEN może być w nim fabrycznie zwarty. Przecież on jest droższy od 3-bieg.
Na obrzeżach mojego miasta są tylko 3-bieg., to dawny obszar ZE Łódż-Miasto. Na prowincji nie ma ustalonej reguły, to dawny ZE Łódź-Teren.
-
-
Tak jak @Sebastian Łyźniak piszę, w przewodnie PEN nie wolno stosować: aparatury zabezpieczającej i łączeniowej, cewek, czujników.
Nie ma odstępstwa od tej zasady, ponieważ ma to wpływ na skuteczność ochrony przeciwporażeniowej w układzie sieci TN.
Jedynym odstępstwem dla linii napowietrznych jest fakt, że PEN nie musi być izolowany.
-
@Szymon028: Napisałeś to co wszyscy elektrycy doskonale wiedzą. To takie info typu - jeśli dziś środa to jutro będzie czwartek.
-
@Domsat: może i wszyscy elektrycy to wiedzą, jednak takie było twoje pytanie i odpowiedziałem na nie, mam nadzieje tylko że pytasz o to z ciekawości, praca przy liniach wymaga odpowiedniej wiedzy i kwalifikacji żeby nie zrobić sobie krzywdy i nie wpłynąć na pracę systemu ee.
-
@Szymon028: kolejny banalny wpis, a moje pytanie było inne. Odpowiedź od Sebastian Łyźniak całkowicie mi wystarczyła
-
-
Czytaj także:
Łącznik, rozłącznik, wyłącznik, przełącznik, odłącznik ;)
Jakie są oficjalne definicje dla: łącznik, rozłącznik, wyłączn
Dobór rozłącznika izolacyjnego
Potrzebuje rozłączniki izolacyjne o parametrach ze zdjęć, jeden już
Rozłącznik listwowy 160A
Potrzebuję dostępny zamiennik: Rozłącznik listwowy NH00 160A NHW-SL
Ochrona przeciwprzepięciowa - dobór i montaż w praktyce
Jak ochronić instalację, urządzenie lub budynek przed efektami prze
Konkurs - ponad 50 produktów do opisania
Chcemy by opisy w sklepie TIM były praktyczne, pomocne i pisane prz
ETI Polam został drugim partnerem serwisu „Łączy nas napi
Partnerem serwisu została firma ETI Polam - przodujący światowy dos
Z ciekawości poszperałem w internecie. Dokładnie tak jak napisałeś - nie stosujemy w żyle PEN. Okazuje się że taki rozłącznik wygląda tylko jakby rozłączał wszystkie żyły. Wydaje mi się, że ten który wysłałem jest podobny jak nie identyczny do tego, którego zdjęcie zrobiłeś. Na stronie w opisie produktu napisane jest: "Czwarty biegun N jest nierozłączalny. Wyposażony jest w 8 zacisków KG43, 3 bieguny +N."
Twoje spostrzeżenia były słuszne i rzeczywiście na pierwszy rzut oka wygląda to, jakby rozłączali także PEN, ale na szczęście tak się nie dzieje.
link do strony : https://kwant.net.pl/produkt/rozlacznik-3pn400a-sz46-ensto-91331
Kolejny przykład rozłącznika, cytat ze strony: "Rozłącznik bezpiecznikowy Al/Cu 2x(16-120)mm², trzybiegunowowy + czwarty tor PEN stale zwarty (zmostkowany wewnątrz rozłącznika) i połączony z obudową."
link do strony: https://prospersklep.pl/pl/p/ENSTO-SZ-160.41-Rozlacznik-bezpiecznikowy-3P-N160A-UN-N/8822
I ostatni przykład: "Dołożenie do rozłączników 3-polowych zacisku neutralnego zintegrowanego i dodatkowo osłoniętego pokrywą izolacyjną - do tej pory, w celu zapewnienia ciągłości przewodu neutralnego przy rozłączniku 3-polowym, wykorzystywano dodatkowy zacisk. W najnowszym rozwiązaniu w standardzie jest zacisk boczny wyposażony w specjalna osłonę, w którym łączymy przewód neutralny. "
link do strony: https://www.ensto.com/pl/dystrybucja-energii/rozlaczniki-nn/
Mam nadzieję, że rozjaśniłem wystarczająco temat. Przy okazji sam się czegoś dowiedziałem.