Cześć!
Chciałbym wykonać oświetlenie w ogrodzie które świeciło by delikatnym światłem przez całą noc a po wejściu w zasięg odpowiednio umieszczonych czujników ruchu mają rozjaśniaćsię konkretne źródła światła. Jakiego sterownika mógłbym użyć?
Zauważyłem takie oświetlenie np. na stacji. Generalnie w nocy widać że dystrybutory są oświetlone ale jak podjedzie samochód to światło się rozjaśnia.
Odpowiedzi (14)
- Sortuj według
- Ostatnio dodane
- Najwyżej ocenione
- Sortuj od najstarszych
-
-
Nie znalazłem gotowego modułu ale myślę że można by użyć jakiegoś przekaźnika bistabilnego w połączeniu ze ściemniaczem. Ściemniacz najlepiej żeby był na pokrętło tak, żeby można ustawić odpowiadającą jasność tego delikatnego światła. Jako przekaźnik można użyć np:
https://www.tim.pl/przekaznik-bistabilny-podtynkowy-do-puszki-10a-230v-ac-bis-402
Całe połączenie powinno wyglądać mniej więcej tak jak na załączniku.
Drugim sposobem (trochę bardziej skomplikowanym) może być zastosowanie ściemniacza wi-fi: https://www.tim.pl/fox-sciemniacz-wi-fi-230v-dimmer-wi-dim1s1-p
Można go obsługiwać przez REST API dostępnego tutaj: https://github.com/fandf92/foxrestapiclient/wiki/DIM1S2-(PL). Wtedy trzeba zrobić czujki ruchu np. na bazie esp8266.
-
Okej, ciekawy pomysł z tym przekaźnikiem ale wtedy chyba efekt nie będzie miał płynnego przejścia.
O arduino myślałem, ale ciekawi mnie czy jest na to już jakiś gotowiec. Skoro mają to na stacjach benzynowych to chyba nikt nie biega tam z arduino.
Co do tego Foxa, wygląda to całkiem spoko, ale nigdy nie miałem z tym styczności. Bawiłem się kiedyś arduino ale to było dawno temu i musiałbym sobie przypomnieć kodowanie 🙄
Edit: W jednym miejscu chciałbym wykorzystać pasek Led ok. 13m. Jak to podłączyć do arduino i jakich ledów najlepiej użyć? Z tego co widzę trzeba by wykonać ściemniacz ale na necie z regóły zasilają krótkie odcinki. Chciałbym użyć LED na 24V żeby zredukować wysokie prądy w instalacji.
-
@AcTrucker: Z tego co wiem pojedyncze paski LED nie powinny być dłuższe niż 7.5m (jeśli będą dłuższe to początek taśmy będzie świecił jasno a koniec ciemno). W takich przypadkach trzeba łączyć krótsze odcinki równolegle do zasilacza (u ciebie najlepiej będzie połączyć 2x6.5m).
Sam ściemniacz można zrobić na podstawie jakiegoś tranzystora (MOSFET) i Arduino z pinem PWM (to te piny na Arduino oznaczone tyldą). Połączenie wysyłam w załączniku, tylko u ciebie zasilacz musi być 24V, jeśli chcesz taki pasek. Sterowanie jasnością takiego połączenia robi się za pomocą analogWrite(numerPinu, jasnosc), gdzie jasność przyjmuje wartości od 0 do 255.
-
-
U siebie na balkonie mam lampy solarne które ładują się w dzień i mają wbudowany czujnik ruchu. Fajne sprawiają wrażenie kiedy od razu po wejściu na balkon wieczorem wszystkie się zapalają :) O takie z grubsza rozwiązanie ci chodzi?
-
Podszedłbym do tego następująco:
- czujniki ruchu - wspomniałeś o rozświetlaniu różnych stref - potrzebne więc będą czujniki ruchu, które albo rozpoznają strefy, albo osobne czujniki na każdą strefę
- ściemniacz - dobrany do rodzaju oświetlenia i albo osobny na każdą strefę, albo zapewniający tyle kanałów ściemniających ile stref planujesz
- element logiczny, który odbierze sygnał z czujek i wysteruje oświetleniem za pomocą ściemniaczy
Ja siedzę w automatycje opartej na KNX i jest to tam zdecydowanie osiagalne, ale na pewno nie będzie to ekonomiczne rozwiązanie i uruchamianie instalacji KNX tylko na tę potrzebę może nie mieć sensu.
Doprecyzuj liczbę stref i rodzaj oświetlenia, to może być dobry punkt wyjścia do znalezienia dobrego rozwiązania, które spełni oczekiania. Wstępnie wydaje się, że oświetlenie na magistrali DALI + jakiś programowalny sterownik z odpowiednią liczbą wejść pod czujniki, może być dobrym rozwiązaniem.
-
@Jan Żaba: generalnie póki co to ma być instalacja testowa, kilka punktów świetlnych. Chciałbym się po prostu czegoś nauczyć o paskach ledowych i sposobach ich zasilania. Myślałem o systemie smart bo i tak buduję dom i mógłbym go później wrzucić u siebie. W grentonie program wydaje się bardzo intuicyjny i też mi się wydaje, że bym to ogarnął tylko jeszcze się zastanawiam, czy to dobry moment żeby już teraz kupować system za kilka tyś żeby się trochę pobawić a poradników do tego dość mało.
-
@AcTrucker: Do zabawy polecam (często polecany na tym forum) rozwiązanie od blebox.
Do sterowania jednokolorowymi paskami led możesz użyć moduł wLightBoxS https://blebox.eu/pl/produkt/wlightboxs/ (potrzebne jest dodatkowo oczywiście zasilanie samych LEDów)Natomiast za pomocą modułu ActionBox (https://blebox.eu/pl/produkt/actionbox/) możesz podłączyć cztery czujniki ruchu.
czyli można sobie wyobrazić taką instalację:
4x pasek LED
Zasilanie LED
4x wLightBoxS
1x ActionBox
potem w aplikacji konfigurujesz urządzenia i definiujesz logikę / reakcję na ruch. Zacząć możesz oczywiście od jednego paska LED i stopniowo rozbudowywać. -
@Jan Żaba:tak się właśnie zastanawiałem czy blebox to ogarnie. Jesteś pewny, że jest aż tak konfigurowalny?
-
@AcTrucker: Tak, bez problemu. Też testowo sobie uruchamiałem kilka rzeczy. To tak naprawdę są proste logiki. Włączenie paska wg godziny na jakimś niskim poziomie (czyli świecenie ledów w nocy w jakiś godzinach) i potem reakcja na czujkę ruchu, która rozjaśnia pasek na jakiś czas.
Ja co prawda logiki konfiguruję w HomeAssistant, który ma trochę więcej funkcji, ale na czystym bleBox też powinno dać radę. ActionBox z tego co pamiętam miał dość dużo funkcji reakcji na zdarzenia.
-
@Jan Żaba:Okay, dzięki za info. W takim razie sprawdzę tego bleboxa :)
-
-
Brakuje mi precyzyjnego opisu działania układu, ale interpretując opis wg siebie dam parę wskazówek, podpowiedzi, wskazówek.
Można tą potrzebę ze światłem rozwiązać na szereg różnych sposobów. Są różnego rodzaju sterowniki PWM oraz sterowniki które można samodzielnie oprogramować. Natomiast jeśli jest sie majsterkowiczem, który samodzielnie jest coś w stanie zrobić to polecam zainspirować sie tymi układami https://sklep.avt.pl/sterownik-plynnego-rozjasniania-i-wygaszania-oswietlenia-led-z-czujnikiem-zblizeniowym-zmontowany.html?gclid=CjwKCAjw5_GmBhBIEiwA5QSMxC6q3Mr9OGaUfSsJRaYxO9---w7xwJqfwNS8gA5mxHClBfctqYISRxoCQhUQAvD_BwE lub https://sklep.avt.pl/sterownik-plynnego-rozjasniania-i-wygaszania-oswietlenia-led-sterowany-wlacznikiem-zmontowany.html?gclid=CjwKCAjw5_GmBhBIEiwA5QSMxGyVwPV04OSIrjHDtTSSQiwW_ushMIjr4bs4Nb_0eapcxfVCQVgFzhoC3ecQAvD_BwE Czujnik ruchu może tu zastąpić wyłącznik.
Można tez się posiłkować fabrycznymi systemami jak choćby Philipsem Hue Smart. Coś zaadoptować tez można, jak choćby coś takiego https://www.amazon.pl/Philips-Hue-Inteligentny-przyciemniania-929002223005/dp/B09C3MJR24/ref=asc_df_
Myślę że znajdzie się wiele sposobów i inspiracji jak podejść do sprawy.
-
@Sławomir Lesiak:to nie to czego szukam. Chodzi o to, żeby oświetlenie po wykryciu ruchu płynnie się rozjaśniło z 20% do 100% a kiedy ruchu nie będzie, wracało spowrotem na 20% zmierzchówka będzie gasiła o świcie a zapalała po zmroku.
-
-
Poniżej podaje do przemyślenia układ oparty na elementach ZAMEL-a. Nie jest on mały, ale posiada bardzo duże możliwości. Niech będzie tylko pretekstem do tego, jak samodzielnie zbudować coś, jeśli nie można w łatwy sposób znaleźć gotowca. W teorii może na stronach chińskich coś by się znalazło, ale nic tak nie cieszy jak samodzielne stworzenie czegoś co może działać :-)
Czytaj także:
Jak zmniejszyć zasięg czujnika ruchu?
• Czym mogę zasłonić czujnik ruchu, żeby zmniejszyć jego zasię
Czujnik ruchu
Szukam czujniku ruchu do inteligentego domu. polecicie coś sprawdzo
Czujnik ruchu
Cześć, Jak ustawić czujnik ruchu PIR? Jakie problemy mogą wystąpić
Sterowanie oświetleniem w domu
Nowoczesny dom w znacznym stopniu różni się od tych z poprzedniego
Oświetlenie schodowe i korytarza z czujnikiem ruchu - jak
Oświetlenie schodowe i korytarzowe to nie tylko designerska ozdoba,
Co zrobić, aby jedna lampa była obsługiwana przez dwa włą
Rozsądne planowanie aranżacji przestrzeni w domu poprzez zdalne ste
Myślę że arduino bez problemu się tu sprawdzi