Przeczytano 169 razy

Routery gamingowe

Ostatnio moją uwagę przykuło hasło "Routery gamingowe". Co nieco poczytałem i dowiedziałem się, że poza wizualną, oczywiście, oprawą, za którą płaci się dodatkowe 30% ceny mają jakiś tryb priorytezacji transferu dla konkretnych odbiorników. 
I tego dokładnie dotyczy moje pytanie:

 • Co to w praktyce oznacza?
 • Na jakiej zasadzie działa?
 • Czy opłaca się w to inwestować?
 • I ostatnie czy ktoś z forumowiczów ma może z tym jakieś doświadczenie i może się podzielić?

Będę wdzięczny za wszystkie odpowiedzi :))

Odpowiedzi (1)

 • Temat wbrew pozoru nie jest łatwy ale nie jest aż tak ciężki do uniesienia. Co jakiś czas pojawiają się różne marketingowe hasła mające zwrócić naszą uwagę na dany produkt. I czasami mało kto wie, że rozwiązania reklamowane w tych artykułach już istnieją i mniej kosztują a są może inaczej nazywane.

  W przypadku gamingu sprawa jest o tyle trudna, że wymaga prześledzenia tego co mamy z tym co chcemy osiągnąć.

  I tak, jeśli chcemy coś zmienić to po pierwsze należy sobie odpowiedzieć na pytanie:

  - jakie w tej chwili mam łącze ?

  - jaki mam sprzęt gamingowy i jakie ma możliwości ?

  - jak często grywam w sieci ?

  - jakie są moje potrzeby ?

  Sprawdzamy wiec parametry przyłączonego do nas sygnału z internetu. Jeżeli okaże się ze pingi elektryczne, WAN-owe na modemie przekraczają 24-30 ms to nie spodziewajmy się iż jakiś super router gamingowy spowoduje polepszenie tej wartości. Albo, że jeżeli dostawca nie jest w stanie nam zagwarantować nam lepszego łącza i lepszej przepustowości, to też żaden router nie spowoduje przyśpieszenia i polepszenia łacza.

  Inna sprawa jest sprzęt do grania. Inne wymagania i możliwości ma sprzęt z przed 10 lat a inne obecnie. Nawet same wejście LAN-owe obsługuje inne przepustowości a o standardzie wi-fi już nie wspomnę.

  Resztę pytań pozostawiam bez komentarza, bo uważam, że każdy wie jakie ma potrzeby i czy warto na nie wydawać pieniądze.

  Jeśli zebrać wszystkie atrybuty routerów określanych jako gamingowe to najważniejsze z nich to:

  - QoS, czyli nic innego jak priorytetyzowanie dostępu przez poszczególne urządzenia do zasobów routera. Dla mnie to nie jest nic szczególnego oprócz nazewnictwa, bo w wielu routerach nawet budżetowych można takiego czegoś dokonać i najczęściej mowa jest tam o przekierowaniu ruchu. To samo można zrobić na switchu zarządzalnym.

  - złącza 1Gb/s dla LAN/WAN lub nawet 2,5Gb/s

  - duże pokrycie zasięgiem. Można to uzyskać na kilka sposobów. Poprzez ilość anten, technologię MIMO oraz wi-fi 6. Ta ostatnia oferuje naprawdę przyzwoite parametry.

  - ilość wyjść LAN i możliwości ilościowe podłączenia urządzeń liczona w sztukach. A to związane jest z następnym wyróżnikiem

  - procesor i pamięć wewnętrzna.

  - nie bez znaczenia jest też interfejs użytkownika. Dobrze jest jeśli jest przejrzysty, dający możliwość samodzielnego zestawienia połączeń.

  Samych atrybutów routera gamingowego jest dużo i jak zajrzymy na strony poświęcone tej tematyce znajdziemy ich tam wiele. Ja skupiam się na tych najistotniejszych.

  Moja opinia jest taka, że niektóre routery zwane gamingowymi to po prostu routery nowej generacji z nowymi funkcjami i możliwościami, ale nie dla każdego będzie ta technologia niezbędna. Czasami wystarczy tylko poczytać o parametrach danego urządzenia i okaże się ze nie będzie konieczności kupowania bardzo drogiego sprzętu. Bo na półeczce nie będzie napisane że to router gamingowy.

  Dobierajmy sprzęt do naszych możliwości ( łącze, konsola, komputer ) i zwracajmy uwagę na istotne parametry, które rzeczywiście mogą wpłynąć na działanie całego systemu.