Witam, poszukujemy lamp do biura ledowych, interesuje nas model bez efektu migotania. Barwa światła nie męcząca oczu. Czy mogę prosić o pomoc w wyborze z oferty TIM?
Poniżej link do strony TIM z sekcji oświetlenia:
Oswietlenie Wysyłamy produkty w 24h (tim.pl)
Odpowiedzi (9)
- Sortuj według
- Ostatnio dodane
- Najwyżej ocenione
- Sortuj od najstarszych
-
-
@ajotnet:
Kolego,
Jesteś bardzo stanowczy w określaniu wymagań.
"jakieś powyżej 500lx" to można sobie w domu założyć.
Norma dokładnie określa wymaganą ilość światła na danym stanowisku i przy różnych wykonywanych czynnościach. Po za tym pytający nie pytał o ilość luksów.
Rzucasz tekst " jakieś powyżej 500lx" a chwile potem pytasz o prace precyzyjne. Skoro jakieś 500lx, to po co pytanie o prace precyzyjne?
Powielanie mitów i legend nie służy szerzeniu dobrej wiedzy i dobrych praktyk. A wprowadza tylko zamęt informacyjny.
I jeszcze jedno.... Dlaczego "na pewno 4000K" ?
Może lepiej, aby źródło światła zapewniało wysoki współczynnik Ra.Nie chcę Cię obrazić, ale odnoszę wrażenie, że "słyszysz, że gdzieś dzwon dzwoni, ale nie wiesz na którym kościele".
-
@boss: Wymagania określiły się dawno na stanowiskach pracy. U mnie jest dużo kościołów i widzisz ze to ja głuchy i głupi to nawet nie wiedziałem w którym dzwonią tylko się domyślałem i zazwyczaj tam jest tak ciemno że nawet książeczki nie idzie przeczytać (może o to w kościołach chodzi ze jak nie doczyta to się domyśli)... Jak jesteś projektantem, producentem opraw to mu dobierz oprawy o wysokim skutecznym współczynniku "Ra" tylko nie wiesz jeszcze jakiego producenta, ceny ilości i jakości będziesz musiał zastosować. Nie znasz jego potrzeb, zachcianek i upodobań, wystroju wnętrza jakie wielkie jest biuro jakie farby na ścianach i podłogach oddające czy odbijające światło, a może czarne matowe, filary, sklepienia może jakieś są, tylko "biuro" jedni maja 3x3m jakieś 9m2 i wysokości 2,5-3,5 może 4m wysokości, a na środku stoi jedno biurko i to też jest "biuro", a na niej wykonuje czasem precyzyjne prace więc lampka led biurkowa względnie czołowa będzie też pomocna a wręcz nieodzowna... Dla jednych precyzyjna praca jest fastrygowanie na czarnym materiale lub przyszywanie metek.
Bez problemu potencjalny kupujący może wystąpić do producenta LUG, PLEXI FORM, TOSHIBA, PHILIPS, LEDVANCE, OSRAM itp. Tam za darmo mu zrobią projekt z wyszczególnieniem ilości i modelów i jak wysoko powinny zawisnąć, tylko trzeba to uszczegółowić i nakreślić jego wymagania, oczekiwania, wizję.
Od jakiegoś czasu lepiej nic nie pisać bo i po co się znawcom tematów narażać, a tym bardziej odpowiadać.
Dziękuję za pouczającą informację na przyszłość, oj joj oj chyba dzwonią już na 18-tą bo im więcej się na klęczą w pierwszych ławach tym bardziej maja prawo i obowiązek uznać się za większych patriotów i umoralniać innych z ciemnego ludu...
-
Witam,
bezsprzecznie zgadzam się z kolegą boss. Swego czasu z oświetleniem miałem do czynienia bardzo dużo co skutecznie poskutkowało zdobyciem szeroko pojętej wiedzy w tym zakresie. Nie możemy sobie strzelać tyle i tyle. Wszelkie zależności doboru oświetlenia do warunków określa m.in. norma PN-EN_12464-1_2004 z póź. zm., w mniejszym stopniu Prawo Budowlane oraz RMGPiPS Dz.U. 169 poz. 1650 z 28.08.2003, RMI Dz.U. 75 poz. 690 z 12.04.2002.
Pamiętajmy, że natężenie nie jest jedyną wykładnią sprawności oświetlenia.
W znacznym stopniu musimy wziąć pod uwagę m.in.parametry takie jak:
natężenie, równomierność, luminacja, współczynnik oddawania barw, sprawność oprawy, strumień świetlny, światłość, luminacja, wskaźnik olśnienia, tolerancja temperatury barwowej, oddawanie barw.
Jak widać ustawodawca przewiduje "troszkę" wymaganych parametrów do skutecznego zaprojektowania oświetlenia.
W sieci jest sporo programów do projektowania oświetlenia, które mogą okazać się pomocne w temacie.
-
@boss:Twoje podejście do tematu jest merytoryczne i rzeczowe. Często jest tak że musimy przewidywać potrzeby inwestora i decydować co jest dla niego lepsze.
-
@artel electric: Zgadzam się, oświetlenie to nie tylko natężenie...
-
-
Witam !
Całkiem niedawno taka publikacja trochę mi pomogła, Może przyda się również Tobie.
https://docplayer.pl/17156167-Ocena-oswietlenia-stanowiska-i-przestrzeni-wykonywania-pracy-7-1-chara
-
Wybór oprawy zależy od wielu czynników i oczekiwań.
Sposób montażu, natężenie światła, barwa światła, kąt rozsyłu, wygląd.
Przykładowe oprawy (często spotykane w biurach) o barwie światła zbliżonej do światła naturalnego
Oprawa nasufitowa LED 23W FINESTRA Q 2850lm 4000K szary OPAL IP20 407x407 PX0906424 – PXF LIGH
Oprawa nasufitowa LED SM060C 34W 3400lm 4000K Philips IP20 200x1200mm LED34S/840 PSU NOC 91140185068
ale wybór jest bardzo duży
-
Jakoś wszyscy się już aż tak merytorycznie naopisywali łącznie z doradcami technicznymi. ekspertami i co dalej w tym temacie ? Może gość ma sufit kasetonowy modułowy i natynkowe ma sobie po przykręcać bo mu spełnią wymagania i mądrość narodu z pouczaniem innych ? Może aktualne oprzewodowanie pod oprawy jak na razie nie może udźwignąć tematu ilościowych. A może to jest jeszcze budowa ?
Czytaj także:
Proszę o pomoc w doborze statecznika
Dzień dobry, chcę użyć metahalogenkowej działającej pod napięciem 9
Proszę o pomoc w doborze opraw.
Proszę o pomoc w doborze odpowiedników lamp ze zdjęć.
Proszę o pomoc w doborze zamiennika złącza
Proszę o pomoc w doborze zamiennika złącza Złącza wtykowe sprz
Oświetlenie elewacji, czyli jak cię widzą, tak cię widzą…
Oświetlenie elewacji domu może nie tylko wpłynąć na estetykę budynk
Oświetlenie schodowe i korytarza z czujnikiem ruchu - jak
Oświetlenie schodowe i korytarzowe to nie tylko designerska ozdoba,
Zmiany w dopłatach do leasingu w programie Mój elektryk
Zawieszenie dopłat do leasingu samochodów elektrycznych w programie
Jaki sufit w biurze mamy do dyspozycji ? Jak wysoko jest ? Lux-ów jakieś powyżej 500 lx na biurku. Barwa dzienna na pewno 4000K. LEDowe kasetonowe tylko czy natynkowe, wpuszczane. Jakieś specjalne warunki w tym biurze istnieją ? Jakieś prace precyzyjne, manualne itp ?