Odpowiedzi (4)
- Sortuj według
- Ostatnio dodane
- Najwyżej ocenione
- Sortuj od najstarszych
-
-
Cześć,
Ostatnie chłodne ale słoneczne dni przyniosły całkiem przyzwoite wartości produkcji. U mnie najlepszy dzień roku to również 9 lutego z wynikiem 26,83 kWh.
Moja instalacja to dach -70 st. na wschód, nachylenie 37 st. 9,6 kWp, 30 modułów Longi 320W, inwerter Huawei SUN2000-8KTL-M1.
Średnia produkcja w lutym to 15,9 kWh/dzień, gdzie w styczniu było to raptem 4,15 kWh/dzień. Z każdym tygodniem będzie coraz lepiej :)
Życzę słonecznych dni !
-
@Wojciech B.: to styczeń by u mnie lepszy mimo, że masz prawie 2x większą instalację (widać u mnie słoneczko więcej świeciło), ale w lutym masz już większą produkcję.
-
@Piotr Bibik: Lokalne warunki pogodowe mają bardzo duży wpływ na uzyski w poszczególnych dniach. W ciągu roku to się uśredni. Niemniej jednak moje niezbyt korzystne, duże odchylenie, 70 st. na wschód skutkuje utratą około 10% produkcji w stosunku do kierunku idealnego czyli południowego. Potwierdza to jednak, że nie koniecznie trzeba mieć wystawę południową i kąt nachylenia 30 st. aby produkować własną energię.
Moje uzyski za cały ubiegły rok to 10,38 MWh, czyli 1,08 MWh z kWp. To był bardzo dobry rok.
Zachęcam do inwestycji wszystkich tych, którzy zrezygnowali, ponieważ nie mają idealnych warunków, idealnego dachu itd. To się rzadko zdarza. Zachęcam tym bardziej, że czeka nas zmiana sposobu rozliczania i najprawdopodobniej kierunek południowy nie będzie najlepszy pod względem ekonomicznym. Od lipca 2024 roku mamy przejść na dynamiczne rozliczanie energii elektrycznej. Instalacje, założone po 1 kwietnia 2022 roku, przejdą na rozliczenie godzinowe. Będzie to skutkowało tym, że istotna będzie giełdowa cena godzinowa za energię elektryczną, zarówno w zakupie jaki i odsprzedaży energii z instalacji PV. Na podstawie cen historycznych, już teraz możemy wyciągnąć wniosek, że najlepiej będzie produkować rano albo późnym popołudniem, czyli w instalacjach o kierunku wsch.-zach. Dobrym rozwiązaniem będzie także magazyn energii, który umożliwi przechowanie części z nadwyżek do wieczornego szczytu, kiedy to energia zostanie zużyta na własne potrzeby, lub będzie mogła zostać odsprzedana. Poniżej wykres średnich cen giełdowych z czerwca i lipca na TGE https://tge.pl/dane-statystyczne
-
-
Czytaj także:
Problem z inwerterem
Witam kupiłem kontroler „Inverter solarny Orvaldi MKS5K Solar
Przełącznik zasilania
Szukam przełącznika programowalnego, który pozwoli zasilać instalac
Jak u Was wygląda produkcja z PV?
Jak wygląda u Was wykres kWh w tak słoneczny dzień jak wczorajsza s
Opłacalność inwestycji w instalację fotowoltaiczną. Czy d
Instalacje fotowoltaiczne z roku na rok cieszą się coraz większą po
Autokonsumpcja w fotowoltaice: Klucz do efektywnego magaz
Czy i w jakim stopniu w gospodarstwach domowych jest możliwe zwięks
Europejskie stowarzyszenie wzywa do zmian w recyklingu pa
Europejskie stowarzyszenie PV Cycle ostrzega przed problemami z rec
Z dnia na dzień są coraz wyższe uzyski. Grudzień i styczeń były niemal bez dni słonecznych więc uzysk za grudzień 68,12kWh a za styczeń 89,25 kWh. W lutym po 9 dniach mam już ponad 100 kWh. Największy uzysk z 9 lutego 20,88kWh dzień wcześniej 20,39kWh a 7 lutego 18,47kWh. w tych dniach w piku produkcja wynosiła 4 kW
Instalacja 5,6kWp idealnie na południe przy kącie nachylenia 30 stopni. 16 modułów Longi 350W i Huawei 5KTL