3 odpowiedzi

Sprawdź

ozonowanie pomieszczeń co to?

Timmmy 9 pkt dodane:

Co daje ozonowanie pomieszczeń? Czy faktycznie zabija wirusy Covid-19? Jak długo powinno trwac i jak często je wykonywać?.

 • Jak oddajcie do serwisu klimatyzacji ozonują w tym czasie auto wewnątrz choć nie wszyscy. Do domu coraz bardziej popularne nie tylko na COVID.

  Ozonowanie pomieszczeń – cel ozonowania Celem ozonowania pomieszczeń jest dezynfekcja, tzn. zabicie bakterii, wirusów i grzybów oraz dezodoryzacja czyli usunięcie niepożądanych zapachów. Ozonowanie pomieszczeń polega na dostarczeniu gazowego ozonu i wymieszaniu go z powietrzem zawartym w pomieszczeniu, które chcemy ozonować.

  aby nie powielać to tylko do poczytania u konkurencji :

  Ozonowanie pomieszczeń - na czym polega i czy jest bezpieczne? (koronaozon.pl)

 • @Timmmy  dzięki za przypomnienie tematu :) Właśnie zastanawiam się, czy samochód w którym wożę dużego psa warto dawać cyklicznie na proces usunięcia zapachu poprzez ozonowanie, czy kupić generator ozonu i dezynfekcje przeprowadzać samodzielnie?

  Posiłkując się Wikipedią:

  Ozon jest gazem drażniącym, powoduje uszkodzenie błon biologicznych przez reakcje rodnikowe z ich składnikami. Po dostaniu się do komórek może hamować działanie enzymów komórkowych, wstrzymując oddychanie wewnątrzkomórkowe. Pierwszymi objawami podrażnienia ozonem (obserwowanym w stężeniach 0,2 mg/m³) są kaszel, drapanie w gardle, senność i bóle głowy. W większych stężeniach może prowadzić do wzrostu ciśnienia tętniczego, przyspieszenia tętna i obrzęku płuc prowadzącego do zgonu (w stężeniach 9–20 mg/m³). Najwyższe dopuszczalne stężenie ozonu w miejscu pracy wynosi 0,1 mg/m³ (według PN–Z–04007–2:1994 NDS wynosi 0,15 mg/m³).

   

  Przeglądając opisy generatorów ozonu można znaleźć informacje:

  Ozon jest jednym z najskuteczniejszych znanych środków dezynfekcyjnych. Działanie bakteriobójcze wykazuje się już w stężeniu około 13 μg/dm³, czyli 0,013 g/m³. Optymalne stężenie, które wykazuje najsilniejsze działania bakteriobójcze, grzybobójcze i usuwające zapachy zauważalne, wynosi około 4 mg/dm³. Celem maksymalizacji efektów, generator ozonu podczas pracy usytuowany powinien być możliwie wysoko, wynika to z faktu, iż ozon jest gazem cięższym od powietrza.

   

  Warto zwrócić uwagę, że w powyższych opisach są różne jednostki g, mg, μg. 

           1 g = 1 000 mg

           1 g = 1 000 000 μg

           1 mg = 1 000 μg