10 odpowiedzi

Sprawdź

Obwody

KU-609513b7014fd 0 pkt dodane:

Czy obwody gniazdkowe i oświetleniowe mogą być razem, czy należy je oddzielić?

 • KU-609513f168226 0 pkt

  Obwody gniazdkowe należy zdecydowanie oddzielać od oświetleniowych. Po pierwsze, dla wygody. Gdy wystąpi awaria na obwodzie gniazdkowym, to mamy przynajmniej oświetlenie w domu. Gdy awaria pojawi się w obwodzie oświetleniowym, to możemy oświetlić sobie dom lampkami nocnymi itp. Drugi ważny powód- obwody oświetleniowe zabezpiecza się inaczej niż obwody gniazdkowe.

 • KU-609513b7014fd 0 pkt

  Dzięki wszystkim za pomoc !!

 • TomaszEn 0 pkt

  Proponuję zajrzeć do normy N-SEP-E-002.

  Tam są wszystkie wytyczne i zalecenia. 

 • Gwozdziu944 165 pkt

  Tak, obwody dzielimy i należy do tego dobrać jeszcze odpowiednie zabezpieczenia.

 • TomyKrK 0 pkt

  Zdecydowanie Tak, należy je oddzielić. Ponadto jesli przed zabezpieczeniami nadpradowymi występuje RCD to również polecalbym wyciągnięcie przed niego obwodów oświetleniowych, bądź zastosowanie osobnych RCD dla gniazd oraz oświetlenia.

 • GN 11 pkt

  fajną praktyką jest także dzielenie oświetlenia na dwa obwody - tak by w przypadku "wybicia" światła w jednym pomieszczeniu, było jasno w sąsiednim.

 • Br3xPL 75 pkt

  Tak. Należy takie obwody oddzielić. Nie jest dobre mieszanie "trochę tego trochę tego" raz, że w instalacjach domowych występują najczęściej 2 rodzaje kabli zasilających YDY 3x2.5mm² oraz 3x1.5mm², gdzie ten mniejszy na B16 mógłby spłonąć. 

  Oddzielanie odwodów nie dzielimy tylko na oświetlenie i gniazda, ale również ośw. łazienki, gniazda łazienki, pralkę, zmywarkę itp. 

  W dodatku na jeden obwód gniazd możemy dać do 10 gniazdek, a na oświetlenie do 20 opraw. 

  Takie dzielenie obwodów pozwoli np. na szybsze zidentyfikowanie miejsca usterki.