Przeczytano 227 razy

[NEWS] 70 miliardów złotych na rozwój sieci, OZE i magazynów energii – Fundusz Transformacji Energetyki

Polska zamierza przeznaczyć 70 miliardów złotych na modernizację sieci elektroenergetycznych, rozwój odnawialnych źródeł energii (OZE) i magazynów energii. Środki te będą pochodziły z Funduszu Transformacji Energetyki, co oznacza największy zastrzyk finansowy w ramach jednorazowego wsparcia od momentu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.

Wsparcie dla polskiego sektora energetycznego

Fundusz Transformacji Energetyki powstał w wyniku umowy podpisanej między Ministerstwem Klimatu i Środowiska a Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK). Jego celem jest wspieranie firm z branży energetycznej, które realizują projekty związane z modernizacją infrastruktury sieciowej oraz inwestycjami w odnawialne źródła energii i magazyny energii.

W ramach Funduszu, firmy energetyczne będą mogły ubiegać się o dofinansowanie z przeznaczeniem na inwestycje takie jak:

  • Modernizacja i rozbudowa sieci elektroenergetycznych, ciepłowniczych i gazowych, jednak wyłącznie dla gazów zdekarbonizowanych.
  • Budowa OZE, w tym instalacji do produkcji odnawialnego wodoru oraz magazynów energii.
  • Zwiększanie efektywności energetycznej przedsiębiorstw poprzez instalację OZE i systemów magazynowania energii.
  • Rozwój infrastruktury do produkcji biometanu, biopaliw II generacji i odnawialnego wodoru na cele transportowe.

Preferencyjne warunki finansowania

Finansowanie z Funduszu Transformacji Energetyki będzie oferowane głównie w formie preferencyjnych pożyczek z oprocentowaniem na poziomie 0,5 proc. rocznie dla projektów związanych z sieciami elektroenergetycznymi. W przypadku innych projektów transformacyjnych, oprocentowanie wyniesie co najmniej WIBOR minus 250 punktów bazowych, lub będzie miało charakter rynkowy, ale nie niższy niż 1 proc.

Pożyczki te będą przyznawane na okres do 25 lat, z możliwością karencji w spłacie kapitału do 9 lat dla inwestycji sieciowych oraz do 7 lat dla pozostałych projektów. Jednak minimalna kwota finansowania wynosi 200 mln zł na projekt, co może być barierą dla mniejszych przedsiębiorstw.

Nabór wniosków i perspektywy dla polskiej energetyki

Nabór wniosków dla projektów sieciowych już się rozpoczął, natomiast wnioski dotyczące pozostałych obszarów transformacji energetycznej będą przyjmowane w pierwszym kwartale 2025 roku. Minister klimatu Paulina Hennig-Kloska podkreśliła, że preferencyjne warunki finansowania mają na celu przyspieszenie modernizacji polskiego sektora energetycznego, co ma kluczowe znaczenie dla efektywnego wykorzystania energii odnawialnej.

Inwestycje te mają być motorem napędowym polskiej gospodarki, szczególnie w kontekście zwiększania efektywności instalacji OZE, które produkują energię, której obecnie nie można w pełni odbierać.

Co myślicie o tych zmianach w sektorze energetycznym? Czy inwestycje w OZE to przyszłość polskiej energetyki? Podzielcie się swoimi opiniami na forum i porozmawiajmy o tym, jak ten fundusz może wpłynąć na nasze środowisko i gospodarkę.

Odpowiedzi (3)


    • Ostatnia wizyta:
    • W serwisie od:
    • 30 pytań
    • 1157 odpowiedzi
    • 98.9% pozytywnych ocen od użytkowników

    Lepiej późno niż wcale, decyzja na pewno na plus.

  • Sławomir Lesiak Ekspert Elektronik - telekomunikacja

    • Ostatnia wizyta:
    • W serwisie od:
    • 48 pytań
    • 1247 odpowiedzi
    • 98.9% pozytywnych ocen od użytkowników

    Dobrze że będą inwestycje w sektorze energetycznym. Problem jest naprawdę wielki i niestety nie jest do zrealizowania w sposób natychmiastowy. Niestety takie inwestycje to grube lata. W brew pozoru energetyka to skomplikowany system i wszelkie zmiany jakie w nim zachodzą maja wpływ na wszystkie elementy składowe systemu ale oczywiście i na konsumentów. Sama elektrownia atomowa to kropla w morzu potrzeb i na dodatek taka inwestycja trwa niestety bardzo długie lata. Duże elektrownie atomowe w świecie budowane były nawet 10 - 15 lat Mniejsze trochę krócej. Na kongresie energetyki polskiej bardzo często padały słowa że nie mamy czasu na rozmyślania a po prostu zacząć działać i to działać na różnych frontach. Od OZE począwszy, przez elektrownie szczytowo pompowe, przemysłowe pozyskiwanie wodoru jako źródło energii, prze biogazownie oraz magazyny energii. Każdy element, który nie wymaga długotrwałej inwestycji należy wdrażać jak najszybciej i powinno się stwarzać odpowiednie warunki inwestorom, przede wszystkim prawne i finansowe, żeby chciało im się chcieć. Powinniśmy od słów jak najszybciej przejść do czynów bo zegar tyka a świat ucieka. Dużo mówi się też o działaniach lokalnych w ramach sieci. Czyli że rejon, gmina, miasto czy tez województwo powinno mieć takie mechanizmy i takie możliwości, żeby lokalnie powstawały inicjatywy do zaspokojenia zapotrzebowania n energię od Kowalskiego po ulicę, dzielnice lub większe skupisko. Bo każdy rejon nieraz ma swoje własne uwarunkowania. Ciągle mało mówi sie też o geotermii czy też o spalarniach śmieci. Jest naprawdę dużo do zrobienia a przede wszystkim mniej mówić a więcej robić. I trzeba na koniec powiedzieć o jednym . Nasza infrastruktura przesyłowa jest niestety bardzo przestarzała i nie wydala w obecnych czasach w związku z zapotrzebowaniem na energię. To tez powinno być oczkiem w głowie decydentów.


    • Ostatnia wizyta:
    • W serwisie od:
    • 19 pytań
    • 514 odpowiedzi
    • 96.3% pozytywnych ocen od użytkowników

    Patrząc na ceny energii (które są także wynikiem ogromnych pieniędzy oddawanych w podatku od węgla- Elektrownia Bełchatów) potrzebujemy OZE. Pominę kwestie ekologii. Jednak OZE nie jest stabilnym źródłem energii elektrycznej. Moim zdaniem potrzebujemy Elektrowni Atomowej i to jak najszybciej. Patrząc na zwiększające się potrzeby energetyczne za kilka lat ta planowana elektrownia i tak zapewni energię na poziomie tylko kilku procent zapotrzebowania energetycznego. Gdyby to ode mnie zależało, starałbym się o więcej takich inwestycji. Energia jądrowa jest tania i dostajemy dużą efektywność energetyczną oraz stabilność. A jeśli chodzi o rozwój OZE, to dobrym krokiem jest doinwestowanie magazynów energii. Z zaciekawieniem będę czytał dyskusję innych forumowiczów.

Czytaj także:

Transformacja energetyczna - rozwój OZE, zapotrzebowanie na energię, odchodzenie od paliw kopalnych
Społeczność

Transformacja energetyczna - rozwój OZE, zapotrzebowanie

Ciekawe spojrzenie na transformację energetyczną od Forum Energii

Więcej
Pomiar magazynów energii
Społeczność

Pomiar magazynów energii

jak podchodzicie do tematu pomiarów fotowoltaiki i wiatraków a prze

Więcej
Układy sieci TT, TN i IT
Społeczność

Układy sieci TT, TN i IT

W systemach elektroenergetycznych wyróżnia się trzy podstawowe typy

Więcej
Jakie warunki musisz spełnić, by odsprzedawać energię z magazynu?
Blog

Jakie warunki musisz spełnić, by odsprzedawać energię z m

Chcesz odsprzedawać energię z magazynu? Sprawdź, jakie warunki praw

Więcej
Mój Prąd 6.0: kiedy ruszą wypłaty dotacji? Sprawdź aktualne informacje
Blog

Mój Prąd 6.0: kiedy ruszą wypłaty dotacji? Sprawdź aktual

Szósta edycja Mojego Prądu cieszy się ogromnym zainteresowaniem, a 

Więcej
Ceny prądu wzrosną o 15% w 2025 roku – prognozy Ministerstwa Finansów
Blog

Ceny prądu wzrosną o 15% w 2025 roku – prognozy Ministers

Ministerstwo Finansów prognozuje 15-procentowy wzrost cen energii e

Więcej