4 odpowiedzi

Sprawdź

Jakie ograniczniki przepięć do domowej instalacji elektrycznej

Moderator Wiesław dodane:

Szukam obiektywnych opinii na temat ograniczników przepięć dawne B+C. Co warto stosować? Mam mieszane odczucia odnośnie występowania dużych przepięć przed którymi chronią ograniczniki za kilka tysi i zastanawiam się czy ryzyko wystąpienia sporego przepięcia jest na tyle małe że może warto stosować te za kilkaset złotych bo papierowo maja wszytko w porządku więc jakieś testy przeszły. Klienty chce tanio a nie da się tanio montując drogi ogranicznik.

 • gelotek 9 pkt

  Polecam DEHN
  i aby dobrać odpowiendi to wystarczy zajrzeć do ich diagramu gdzie łądnie wszystko widać

 • Br3xPL 3 pkt

  A tu jeszcze film.

 • Br3xPL 3 pkt

  Stosuje FOTTONA i ja jestem zadowolony i klienci też jako tako nie miałem skarg co do ogranicznika.

 • Piotr Bibik

  To zależy. Instalacje elektryczna należy wykonać zgodnie z projektem i zastosować w niej elementy które są oddane w projekcie. Dobór właściwego ogranicznika przepięć zależy od wielu czynników takich jak:

  Układ połączeń sieci: TN-S; TN-C, TT; IT. Sposobu zasilania budynku. Czy zasilanie doprowadzone jest linią kablową (jakiej długości) czy napowietrzną? Czy budynek posiada zewnętrzną instalacje odgromową?

  Na podstawie tych informacji należy dobrać właściwy ogranicznik przepięć. W przypadku T1 i T2 lub ograniczników kombinowanych warto zwrócić uwagę aby w ograniczniku był iskiernik.

  Osobiście rekomenduję ograniczniki z stykiem sygnalizacyjnym pod który można podłączyć np. buczek, który poinformuje nas gdy ogranicznik ulegnie uszkodzeniu.

  Często popełnianym błędem jest zastosowanie ograniczników przepięć tylko na zasilaniu budynku.

  W uproszczeniu (o ile ochrona przeciwprzepięciowa ma być skuteczna) obowiązuje zasada, że każdy przewód (antenowy, skrętka komputerowa, czy przewód od kamery monitoringu lub domofonu) wychodzący poza budynek powinien być zabezpieczony odpowiednio dobranym ogranicznikiem przepięć.