Przeczytano 2 327 razy

Jakie ograniczniki przepięć do domowej instalacji elektrycznej

Szukam obiektywnych opinii na temat ograniczników przepięć dawne B+C. Co warto stosować? Mam mieszane odczucia odnośnie występowania dużych przepięć przed którymi chronią ograniczniki za kilka tysi i zastanawiam się czy ryzyko wystąpienia sporego przepięcia jest na tyle małe że może warto stosować te za kilkaset złotych bo papierowo maja wszytko w porządku więc jakieś testy przeszły. Klienty chce tanio a nie da się tanio montując drogi ogranicznik.

Odpowiedzi (10)

 • Najczęściej przemawia dopiero argument, że żadne ubezpieczenie budynku nie będzie działać, jeżeli ubezpieczyciel doszuka się, że zainstalowano ograniczniki przepięć niezgodne z normami. A ograniczniki przepięć, które mają marketingowe oznaczenia B+C bez zgodnych z normami oznaczeń T1+2 właśnie takimi są.

  Oczywiście to tylko jeden z argumentów. Drugim, który działa to parametry zgodne z normami (tutaj znowu kłania się kwestia ubezpieczenia). Często ograniczniki oznaczane jako B+C mają zbyt niskie parametry dla budynków, które mają np. ochronę odgromową. Stąd też ich niska cena :).

  Iimp ma być w takim przypadku min 12,5kA na pole.

 • Osobiście jestem zwolennikiem montażu ograniczników przepięc markowych producentów takich  jak DEHN. Każdy ogranicznik w jakiś sposób zabezpieczy instalację. Jeden lepiej drugi gorzej. Natomiast jeśli dojdzie do przepięcia i uszkodzenia urządzeń to ubezpieczyciel w pierwszej kolejności zapyta o ogranicznik. Więc żeby chronić swoje cztery litery powinniśmy mieć ogranicznik. 

  Ja polecam ten:

  https://www.tim.pl/ogranicznik-przepiec-b-c-typ-1-2-4p-12-5ka50ka-1-5kv-dehnshield-tns-255-941400

 • Jeśli będzie konkretne wyładowanie to ochronnik nie uchroni instalacji, zmniejszy ryzyko jej uszkodzenia ale niema gwarancji że załatwi to kompletną ochronę.

 • Polecam DEHN
  i aby dobrać odpowiendi to wystarczy zajrzeć do ich diagramu gdzie łądnie wszystko widać

 • A tu jeszcze film.

 • Stosuje FOTTONA i ja jestem zadowolony i klienci też jako tako nie miałem skarg co do ogranicznika.

 • To zależy. Instalacje elektryczna należy wykonać zgodnie z projektem i zastosować w niej elementy które są oddane w projekcie. Dobór właściwego ogranicznika przepięć zależy od wielu czynników takich jak:

  Układ połączeń sieci: TN-S; TN-C, TT; IT. Sposobu zasilania budynku. Czy zasilanie doprowadzone jest linią kablową (jakiej długości) czy napowietrzną? Czy budynek posiada zewnętrzną instalacje odgromową?

  Na podstawie tych informacji należy dobrać właściwy ogranicznik przepięć. W przypadku T1 i T2 lub ograniczników kombinowanych warto zwrócić uwagę aby w ograniczniku był iskiernik.

  Osobiście rekomenduję ograniczniki z stykiem sygnalizacyjnym pod który można podłączyć np. buczek, który poinformuje nas gdy ogranicznik ulegnie uszkodzeniu.

  Często popełnianym błędem jest zastosowanie ograniczników przepięć tylko na zasilaniu budynku.

  W uproszczeniu (o ile ochrona przeciwprzepięciowa ma być skuteczna) obowiązuje zasada, że każdy przewód (antenowy, skrętka komputerowa, czy przewód od kamery monitoringu lub domofonu) wychodzący poza budynek powinien być zabezpieczony odpowiednio dobranym ogranicznikiem przepięć.