W jaki sposób można przygotować się na brak prądu mieszkając w:
- domku jednorodzinnym
- mieszkaniu w bloku?
Do rozważań zachęcił mnie kolejny w ostatnim czasie artykuł poświęcony większym lub mniejszym awarią naszych elektrowni.
https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/awaria-w-wielkiej-elektrowni-nie-dziala-najnowszy-blok-weg
P.S.
Z tym tematem powiązany jest wątek: Czy sieci przesyłowe wytrzymają?
Odpowiedzi (13)
- Sortuj według
- Ostatnio dodane
- Najwyżej ocenione
- Sortuj od najstarszych
-
-
@Bartłomiej Jaworski: a co z zapasem paliwa? Fajnie się mówi agregat, ale zapomina się o paliwie ;) Agregaty potrzebują sporo paliwa a jak nie ma prądu to stacje paliw również nie pracują.
-
@Piotr Bibik: Każdy mierzy swoją miarą, to nie jest tak, że ktoś zapomniał o tym istotnym aspekcie. Osobiście posiadam w domu dość spory zapas paliwa w zbiorniku na paliwo. Zbiornik ten ma pojemność 5000l. W tym roku w lutym ze względu na wojnę u sąsiadów bardzo dużo Polaków robiło zapasy paliw u osób, które zajmują się sprzedażą hurtową paliw. Dla chcącego nic trudnego. Znam bardzo dużo osób mieszkających poza miastem, którzy posiadają zapasy paliwa. Osoby pracujące w gospodarstwie rolnym posiadają swoje zapasy paliw, aby móc pracować w rolnictwie. Oczywiście pytanie padło jak się przygotować dlatego warto by było dodać do odpowiedzi aby w razie konieczności mieć skąd wziąć paliwo do agregatu.
-
@itsmeluczak: masz rację, ale robiąc zapasy paliwa należy uwzględnić okres przydatności paliwa. Większość popularnych agregatów zasilana jest benzyną, która ma stosunkowo krótki okres przydatności (około 12 miesięcy) natomiast Deisel około 4 lat, ale agregaty napędzane ropą są zdecydowanie droższe i w budownictwie mieszkaniowym praktycznie są niespotykane. O ile rolnicy zainwestują w Diesla i zużyją zapas paliwa to w przypadku większości domków jednorodzinnych w grę wchodzą tylko agregaty zasilane benzyną.
-
@Piotr Bibik: porządny "preppers" będzie mieć stosunkowo spory zbiornik, ale ja zakładam bardziej przyziemne zaniki kilkugodzinne do max 4 dni. Wtedy można paliwo sobie dowieźć. Paliwo jest drogie, więc racjonalne byłoby posiadanie agragtu jednofazowego na krytyczne urządzenia np. zasilanie lodówki 24H czy np. pralki na czas jej pracy itp itd
Swoją drogą ciekawe by było porównanie kosztów magazyny energii vs agregat prądotwórczy
-
-
-
Ostatnio natrafiłem na taki filmik i nie ukrywam trochę mnie to rozbawiło:
https://www.instagram.com/p/Cg4gySpjtyE/
Więc jestem ciekawy odpowiedzi fachowców.
-
a ja podejdę pragmatycznie:
- zapas jedzenia w spiżarni
- latarka, dokumenty, leki w jednym łatwo dostępnym miejscu
- powerbank [pomoże chociaż na chwilę]
ale czekam na opinie fachowców, co jeszcze można zrobić "domowymi sposobami"
-
Zdecydowanie warto wcześniej przygotować się na blackout.
W bloku jest o wiele ciężej przygotować się na blackout niż w domku jednorodzinnym. W obu przypadkach warto przygotować niezbędne do życia przedmioty, dzięki, którym będziemy mogli przeżyć przez jakiś czas. Zgromadzić takie rzeczy w jednym łatwo dostępnym miejscu, aby potem w panice nie szukać w potrzebie.
Jest kilka możliwości alternatywnego zasilania domów. Jednak warto wybrać priorytety, urządzenia, które są nam najbardziej niezbędne. Tylko je zasilać podczas blackouta. W zależności od pory roku wybór urządzeń może się różnić. Zimą warto pamiętać o instalacjach CO i kotłach gazowych, olejowych lub na paliwa stałe. W okresie zimowym największe zagrożenie polega na możliwości zamarznięcia i popękania rur. Wiąże się to z dodatkowymi kosztami.
Jeśli chodzi o samo dostarczenie prądu jest kilka rozwiązań. Jednym z bardziej popularnym jest agregat prądotwórczy. Dla potrzeb domów jednorodzinnych stosuje się zazwyczaj agregaty przenośne, w których prądnica może wytwarzać prąd jednofazowy lub trójfazowy.
Ups jest również dobrym rozwiązaniem jako rezerwowe źródło zasilania. Jednym z rozwiązań może być również OZE czyli Odnawialne źródła energii. Korzystanie z fotowoltaiki off-grid lub hybrydowej wersji.
W domu jednorodzinnym łatwiej jest o magazynowanie rzeczy na kryzysowe sytuacje, mamy więcej możliwości. Mamy większą dowolność i to w głównej mierze zależy od nas jak zabezpieczymy nasz dom przed blackoutem.
-
@Piotr Bibik pisał Pan o tym obszerny poradnik w zeszłym roku i powiem szczerze że kiedyś powiedziałbym agregat ale po zapoznaniu się z argumentami jakie przytoczył Pan w artykule to mogę jedynie polecić fotowoltaikę z hybrydowym inwerterem + przetwornicę napiecia z pełną sinusoidą + akumulator żelowy. Temat trudny a takiego opracowania jeszcze nie znalazłem wiec wszystkim szczerze polecam
https://www.napiecie.salama.pl/blackout-jak-przygotowac-dom-na-brak-pradu/-
@automatykabudynkowa: cieszę się, że materiał jest pomocny. Odnośnie użytkowników mam podobne spostrzeżenia. W większości nie zastanawiają się i nie analizują swoich potrzeb licząc na tanie i uniwersalne rozwiązanie. Niestety takich nie ma :( Każda sytuacja jest inna, wymaga osobnego zastanowienia się i dobrania rozwiązania optymalnego dla tego konkretnego przypadku (optymalne nie znaczy najdroższe). Niestety popularne kanały na YT często wprowadzają w błąd. Pokazują krzykliwe hasła, wybrane cechy danego rozwiązania, które sprawdziło się w jednym przypadku, ale w wielu innych będzie rozwiązaniem przeciętnym lub złym a w najlepszym razie nieuzasadnionym ekonomicznie. Wszystko zależy od potrzeb i oczekiwań użytkowników.
-
-
ludzie mają problem z określeniem co cchieliby zasilać awaryjnie. Najczęściej cały dom tylko że nie chcą na to wyłożyć odpowiednio dużo pieniędzy więc zaczyna się dziadowanie i szukanie tanich rozwiązań które potem przeważnie nie działają gdy są potrzebne
-
@automatykabudynkowa:Tak to prawda, pisał o tym też Piotr na swoim blogu, który został przez Ciebie podlinkowany. Uważam, że ludzie przyzwyczajeni są do wygody do tego, że wszystko jest ogólnie dostępne, spora część osób pewnie nawet nie dopuszcza do siebie informacji, że w każdej chwili może braknąć prądu. Każdy z nas ma inne potrzeby i inną sytuację materialną. Jesteśmy tutaj, aby dzielić się swoimi pomysłami i wiedzą.
Jeśli miałbyś teraz podjąć decyzję, co chciałbyś zasilać podczas braku prądu, co byś wybrał?
-
@itsmeluczak: Po przeczytaniu artykułu Pana Piotra to zmieniłem podejście i teraz zasialnie awaryjne mam do oświetlenia i zasilania do domofonu i z dwa gniazdka tak aby naładować telefony i laptopa bo neta mam z wbudowanej karty SIM. W zimie jeszcze zasilanie musi mieć pompka cyrkulacyjna i to wszytko. Z żyrandoli wówczas wykręcam żarówki i zostawiam po jednej aby było tyko widać. Całość oświetlenia w domku około 80W pompka 20W zasilacz laptopa około 70W i ładowarki telefonów liczmy po 20W. 300W przetwornica napięcia z czystą sinusoidą powinna na calość dać radę.
-
-
Czytaj także:
Szykujecie się już na podwyżki cen prądu
Czy jest jeszcze czas ?
Brak prądu w gniazdkach
Mam pytanie wczoraj rano zauważyłam że nie działa.mi dekoder, okaza
Brak prądu we wszystkich gniazdach
Cześć! Szukam wsparcia, ponieważ totalnie się na tym nie znam.
Nowe kłopoty z fotowoltaiką. Zarządcy budynków nie godzą
Fotowoltaika balkonowa może być świetnym sposobem na darmowy prąd,
Wzór na moc prądu
Moc prądu jest istotnym parametrem w analizie obwodów elektrycznych
Zabezpieczenie urządzeń elektrycznych przed powodzią – co
Wrześniowa powódź w 2024 roku w południowej Polsce zniszczyła tysią
W domu: agregat prądotwórczy na dłuższe zaniki zasilania, a na krótkie UPS. do tego magazyn energii/ciepła i instalacja fotowoltaiczna
W mieszkaniu: tylko UPS, no i czasami widuję zdjęcia paneli PV na balkonach...