Przeczytano 64 razy

Jak dodac Gniazdko natynkowe do istniejącego

Witam w starym bloku mam stare instalacje 2 żyłowe chciałbym dodać do nich kontakty natynkowe. Tylko kabel zakupiony mam 3 żyłowy. Wystarczy połączyć je jak trzeba i kabel zielono żółty zaizolować i zostawić czy jednak jakoś mam to połączyć? . Dodam że w gniazdku w ścianie jest zrobione zerowanie.

Odpowiedzi (4)

 • Cześć!

  Instalacje dwużyłowe były kiedyś popularne, ale z powodu braku ochrony przed porażeniem elektrycznym są one obecnie uważane za przestarzałe. Dlatego też, dodając nowe gniazdka natynkowe, należy upewnić się, że instalacja jest zgodna z obowiązującymi przepisami i normami bezpieczeństwa.

  Jeśli masz kabel trzyżyłowy, to sugeruję, abyś podłączył przewód zielono-żółty do uziemienia w gniazdku natynkowym, o ile jest dostępne. Jeśli nie ma uziemienia, to przewód ten należy pozostawić wolny i dobrze zabezpieczyć izolacją.

  Jeśli gniazdko natynkowe jest wyposażone w uziemienie, to należy je podłączyć do przewodu zielono-żółtego. Jedna z żył kabla trzyżyłowego będzie służyć jako fazowy (lub fazowy i neutralny), a druga jako neutralny (lub fazowy). Musisz więc ustalić, która z żył w kablu trzyżyłowym jest fazową i podłączyć ją do odpowiedniego punktu w gniazdku, a drugą żyłę jako neutralną.

  Ponieważ instalacja jest stara, sugeruję skontaktowanie się z doświadczonym elektrykiem, który może pomóc Ci w prawidłowym podłączeniu gniazdka natynkowego, a także wykonać przegląd całej instalacji.

 • Bezpieczniej będzie jeśli zajmie się tym elektryk

 • elektryk, elektryk i jeszcze raz elektryk !!!!

 • a chcesz miec tak aby dzialalo czy tak aby bylo zgodne z przepisami Bo jak aby dzialalo to łaczysz jak trza i dziala tylko nie bedzirto zgodne z przepisami brakuje projektu i pomiarow Ino projekt nie tylko tych gniazdek ino mini calego obwodu do którgo sie podlaczas a i z tego sie nie wymigasz bo w sumie calej instalacji bo ino tykasz sie przebudowy a to ma swe konsekwencje https://www.napiecie.salama.pl/lukasz-kiedy-potrzebny-jest-projekt/ a jeszcze jak mosz ubezppieczona chalupe to jak z prundem coś bedzie to i odszkodowania mozesz nie dostac.