7 odpowiedzi

Sprawdź

Inteligentne zarządzanie ogrzewaniem bez częstych wymian baterii

Moderator Bogdan dodane:

Zastanawiam się nad założeniem bezprzewodowego systemu SMART HOME. Chcę sterować ogrzewaniem, ale przeraża mnie widmo częstej wymiany baterii. Co polecacie?

 • Odpowiedź oznaczona przez autora jako pomocna

  Ja się zastanawiałem nad Netatmo. Nie zakupiłem jeszcze tego systemu ale go rozważam. Producent deklaruje że w pełni naładowany komplet baterii pozwala na dwa lata pracy, w praktyce wydaje mi się, że to będzie 1-2 lat. Ważne, że nie jest to wymiana co 3 miesiące. W aplikacji zawsze można podejrzeć stan naładowania baterii więc też można to kontrolować. Przy głowicach termostatycznych istotne jest, aby sprawdzić czy głowica jest kompatybilna z zaworem który masz zamontowany, bo może być inny zakres pracy siłownika. Z dołu link który dobierze Ci adaptery do głowic Netatmo.

  Ja zasadniczo jestem za przewodowymi rozwiązaniami i planowaniem jednego systemu sterowania domem. Jeśli chciałbyś użyć blebox, to byłyby potrzebne siłowniki zamontowane na grzejniku oraz jakieś czujniki temperatury. W takim przypadku temat jest do głębszego przemyślenia, co gdzie i jak zamontować. 

  Z bezprzewodowym systemem jest łatwiej podczas montażu, jest też łatwiej go wymienić na inny bezprzewodowy jeśli ten się zepsuje lub będziesz chciał coś innego.
   

  Przede wszystkim trzeba się zastanowić czy chcesz iść w przewodowy czy bezprzewodowy system. A właściwie to należałoby zacząć od tego, jak i czym chcesz sterować w domu, (z tego co pamiętam to masz już wybudowany/wyremontowany dom). Jak już wiadomo czego oczekujesz od systemu to wtedy warto zdecydować się na jeden system. Należy pamiętać, że apetyt rośnie w miarę jedzenia, więc jak zaczniesz bawić się ogrzewaniem, to może za chwilę będziesz chciał dorzucić rolety, oświetlenie itp, A tak kupując bez większego namysłu, to się okaże, że zbudowałeś smart home ale masz 6 aplikacji do sterowania nim. Dla mnie to by nie było wygodne. Oczywiście, że może się to skończyć tylko na sterowaniu ogrzewaniem, nie ma obowiązku budowania dużej instalacji inteligentnego domu. 


  Strona Netatmo
  https://www.netatmo.com/pl-pl/energy/additional-valve
  Tu można podejrzeć czy do Twoich zaworów są odpowiednie adaptery żeby zamontować Netatmo
  https://check.netatmo.com/pl-pl/energy/valves/thermo-additional/installation-type
  Opinia o systemie Netatmo
  https://imagazine.pl/2018/05/16/zestaw-netatmo-valves-technologia-w-sluzbie-oszczednosci/

 • Dokładnie bezprzewodowe to takie na chwilkę aby przetrwać (kabelek to kabelek), alarmy działają 1-2 lata zależy jeszcze od pomieszczeń i temperatur i nie zapomnijmy od jakości i starości zainstalowanych baterii jak i w jakich temperaturach pracuje. Pewnie że nie jest to problemem podejść kupić czy wymienić bateryjkę na nową ale jak mamy tego kilka czy kilkanaście, a mamy wyjazd cos nam nie po drodze to zawsze to jakiś problem. Nie że przewodowe są nie awaryjne ale akumulator i ładowanie podtrzymywanie napięcia też kosztuje, ale Piotr nie patrzy na koszty bo chce to mieć i ma.

 • Odpowiedź oznaczona przez autora jako pomocna

  Zużycie baterii zależy od tego jak często głowica będzie się otwierać i zamykać, a więc od Twoich ustawień. Z ważnych rzeczy, które zużywają prąd, a na które nie masz wpływu, to wyświetlasz i sposób komunikacji. Sprawdź sobie Netatmo – oni mają wyświetlasz wykorzystujący technologię e-papieru, więc zużycie energii jest naprawdę niewielkie. Do tego komunikują się po ZigBee, co także sprzyja optymalizacji zużycia energii.

 • boss 155 pkt

  Ja nie pójdę twoim tropem. 
  Jestem przeciwnikiem urządzeń bezprzewodowych. Poczekaj rok dwa do remontu... i poukładaj przewody dla tej instalacji. I będziesz zadowolony.
  Moje doświadczenia z systemami bezprzewodowymi są niestety nie najlepsze. 

  Z drugiej strony...
  Nowoczesne systemy są wstanie zapewnić zasilanie bateryjne na 2-3 lata, czasem i więcej. Wiec ta wymiana nie jest jakaś strasznie częsta.