5 odpowiedzi

Sprawdź

instalacje elektryczne jak montowac na scianie czy w scianie?

Hetman 0 pkt dodane:

jak w pytaniu.

 • weź pod uwagę konieczność wkręcania się w ścianę, moze prowadzenie jakichs listew itd. Ja walczylem o prowadzenie instalacji w ścianie.

 • Uzależnione jest od potrzeb, przeznaczenia i możliwości oczywiście. Innej filozofii się nie przewiduje.

 • Biorąc pod uwagę instalacje wtynkową i podtynkową ta pierwsza jest zdecydowanie mniej pracochłonna i mniej brudna. 

  Na zaletę instalacji podtynkowej składa się na pewno mniejsze prawdopodobieństwo przebarwienia się ściany w miejscy ułożenia przewodu. Jednak musimy robić to zgodnie z normą PN-EN 1996-1-1, która określa nam długość i głębokość bruzd. 

  Jednak 3 typy układania przewodów (na tynkowa, wtynkowa i podtynkowa) wpływają na maksymalne obciążenie żyły, którą przy doborze grubości przewodu musimy wziąć pod uwagę. 

 • Dużo zależy od pomieszczenia i przeznaczenia instalacji. Często w pomieszczeniach biurowych czy przemysłowych przewody są prowadzone w korytach w których można zamontować również gniazda. Jeśli chodzi o pomieszczenia na użytek mieszkalny to moim zdaniem najlepiej wkuć je w ścianę.

 • Dopuszcza się prowadzenie przewodów elektrycznych wtynkowych, pod warunkiem pokrycia ich warstwą tynku o grubości co najmniej 5 mm.

  Źródło: WT2018 na podstawie Dz. U. z 2018 r. poz. 1422 i z 2017 r. poz 2285 Dział IV Rozdział 8 § 187.2.

  Przewody instalacji elektrycznych w budynkach powinny być prowadzone:

  w rurkach, kanałach bądź listwach (korytkach) instalacyjnych, w tynku, na tynku lub pod innymi pokryciami ścian, na wierzchu pokrycia ścian (na tynku); ten rodzaj instalacji może być stosowany jedynie w pomieszczeniach, które nie służą do celów mieszkalnych.

  Źródło: N SEP-E-002  3.1.1.