Witam.
Jakie są wasze spostrzeżenia na temat instalacji prowadzonej podtynkowo a w podłodze. Nie chodzi mi jak taką instalację układać tylko jakie waszym zdaniem taka instalacja ma zalety a jakie wady. Dlaczego instalacja podtynkowa jest lepsza od instalacji układanej w podłodze i na odwrót. Na co zwracacie uwagę przy układaniu instalacji.
Odpowiedzi (12)
- Sortuj według
- Ostatnio dodane
- Najwyżej ocenione
- Sortuj od najstarszych
-
-
Moim zdaniem lepiej jest prowadzić w podłodze, ponieważ przy wierceniu w ścianach masz mniejsze szanse na uszkodzenie czegoś oraz mniej kucia tylko przykręcasz pędzel do podłogi.
-
Polecam w podłodze. Mniej czasu zajmuje. Natomiast nalezy dodatkowo zabezieczyć przewody peszlem lub korytkiem. prowadząc w ścianie trzeba wykonać więcej bruzd.
-
@Lucjan:Dokładnie, mniej czasochłonne i mniej gruzu jak przy bruzdach
-
-
Z własnego doświadczenia zalecam układanie przewodów na posadzkach w rurkach peszel.
W takim wykonaniu eliminujemy bruzdy poziome. Bruzdy pionowe ograniczają się do ok 50cm od posadzki(chudziaka) do gniazda na wysokości 30cm oraz bruzdy pionowe do wyłączników i lamp.
Taka instalacja daje nam możliwość określenia przewodów i ich lokalizację.
ZALETY:
Szybsza i miej pracochłonna metoda.
Łatwiej zorganizować i rozplanować isntalację
Bardzo mała sznasa na uszkodzenie przewodów w trakcie remontów w przyszłości
Lepsze odprowadzanie temperatury
WADY:
Ryzyko uszkodzenia przewodów w trakcie budowy
Brak możlowości wymiany naprawy przewodu
Większy koszt materiałów
Instalacje podtynkowe wiążą się z wykonaniem bruzd a podcinanie ścian poziomo jest nieporządane w budownictwie. Zdaża się że przewody nie są odpowiednio głęboko wpusszczone w ścianę i po latach przewód w cienkiem tynku potrafi odbarwić farbę. Prowadząc instalację po ścianach musimy obejść otwory drzwi,okien oraz kominy co wymaga dodatkowego materiału oraz zwiększa pracochłoność. Powstaje spore ryzyko że użytkownik przewierci przewód w ścianie. W trkacie wyładowania atmosferycznego pozbędziemy się tynku z ścian. Instalacja wtynkowa w trakcie awarii może znajdować się blisko mebli i doprowadzić do zwarcia.
Obecnie budowane instalacje powinny być wykonane zgodnie z standardami które narzucają wykonanie wielu obwodów oraz zabezpieczenie ich odddzielnymi zabezpieczeniami. Wszystkie łączenia przewodów są łatwo dostępne mianowicie znajdują się w rozdzielnicy, pod osprzętem (gniazda,wyłączniki, lampy)
Instalacje w peszlach układane na posadzkach wykonuje się zazwyczaj przewodem okrągłym.
Instalacje wtynkowe lub podtynkowe wykonuje się przewodem płaskim i wtakich instalacjach musimy staranie układać przewody nie skręcając ich oraz pilnując odpowiednich promieni skrętu. Takie przewody mają cieńszą i miej odporną izolację od przewodów okrągłych 2 warstwowych.
Przewody okrągłe lepiej nadają się do dławików,uszczelek i wprowadzenia do urządzeń.
-
Dzięki za wyczerpującą odpowiedż.
-
-
Sam buduje dom więc ciekaw Jestem, i pośledze ten wpis
-
Na podłodze, mniej roboty jest z tym
-
Nie ma to znaczenia im prościej tym lepiej jak prościej to i szybciej, a taka i taka jest poprawna jeżeli zgodnie z zasadami ułożona i spełnia oczekiwania.
Na ścianach jeżeli się kładzie na gołych bez kucia może szybciej ale jak robi sie szarfy po 10-15 przewodów to już taśma kabli czy przewodów jeden koło drugiego poukładane więc i podatne potem na pękanie i te nasze słynne obrazki czy kwiatki akurat tam musza wisieć gdzie i one....
W posadzce nie przeszkadzają ale zawsze wychodza z nich na sciany a tam znowu listwy przypodłogowe i znów problem że kołek jest własnie tam gdzie ten nieszczęsny przewód czy kabelek...
-
Prowadząc instalacje podtynkowe musisz się liczyć z tym że trzeba poświecić na to więcej czasu. Do tego dochodzi dużo stref nieużytecznych dla użytku codziennego bo taka trasa zajmuje miejsce. Kładąc na podłodze zrobisz to szybciej, a przewody idą po ścianach tylko w pionie, więc przy wierceniu na pewno nie trafisz w przewód bo jest on w pionie od puszki. Nawet przy przykrecaniu listew przy podłogowych wiadomo gdzie taki przewód się znajduje. Jak dla mnie instalacja położona w posadzce ma dużo więcej zalet niż wad. Przy modyfikacji czy wymianie instalacji w starym budownictwie gdzie wykonane są tynki, zawsze dążę do tego żeby instalacja położona była w podłodze, a nawet i w stanie surowym nie trzeba robić obejść wokół drzwi itp.
-
Miło poczytać różne rady
-
Zdecydowanie W podłodze. Zresztą i tak masz poprowadzone rury do kaloryferow czy coś tam, a ściany możesz przewiercac do woli.
Czytaj także:
instalacja elektryczna w peszlu czy podtynkowa?
instalacja elektryczna w peszlu czy podtynkowa?
Instalacja elektryczna w podłodze kilka pytań.
Witam,Planuje instalacje elektryczną puszczoną w podłodze puszczone
Sposoby prowadzenia przewodów w podłodze
Cześć,Niebawam czeka mnie rozkładanie instalacji elektrycznej w swo
Instalacja elektryczna w domu – jak zrobić?
Przewody instalacji elektrycznej powinno się układać w odpowiedniej
Kamper pod napięciem. Instalacja elektryczna w kamperze.
Budowa własnego kampera może dać tyle samo frajdy co późniejsze wyj
Ogrzewanie podłogowe elektryczne- co powinniśmy wiedzieć?
Coraz więcej inwestorów budujących dom, zastanawia się nad wyborem
Odpowiedź oznaczona przez autora jako pomocna
Instalacja w podłodze jest na plus, powinna być ułożona w peszlach więc na upartego da się nawet wymienić dany kabel. Ale dla mnie lepszym plustem jest fakt iż, masz czyste ściany do gniazd i wyłączników zawsze kabel wyjdzie od dołu i nie trzeba jakoś wielce pamiętać którędy biegną kable. Przyda się to wtedy gdy będziesz wieszał jakieś szafki na ścianach czy choćby obrazek, tak więc jak się da to instalacja w maksymalnie w podłogę.