Odpowiedzi (4)
- Sortuj według
- Ostatnio dodane
- Najwyżej ocenione
- Sortuj od najstarszych
-
-
Temat rzeka
"powinien podłączyć elektryk z upr. SEP"
No i właśnie co to znaczy ? Większość elektryków posiadających "D" raczej nie ma z tym problemu, ale spotykam się z kolegami posiadającymi "E" podpisującymi tejże gwarancje mają jakieś wyrzuty sumienia...???? otóż nie !!!!.i czy bez DOZORU mogą ????, punkt "10 " mówi to co mówi.. pomiary etc
ale temat dość ciekawy.
Zagwostką jest również, które punkty/podpunkty w posiadanych 'książeczkach" pozwalają na wykonywanie konkretnych prac
PKT od 1 do 10
Może Wy Panie Panowie macie jakieś info ? @Piotr Bibik @Tomasz Brzostowski @Sławomir Lesiak fajnie byłoby coś więcej wiedzieć po po powrocie z wakacji.
Pozdrawiam wszystkich Forumowiczów z zimnego morza norweskiego BHHHUUUU
-
@artel electric: udanego odpoczynku. Wracając do tematu trzeba wyjść od potrzeby.
W jakim dokumencie jest napisane, że podłączenia ma dokonać ktoś z uprawnieniami "SEP"? Przy okazji proszę o wskazanie co w świetle prawa oznaczają "uprawnienia SEP"?
Rozumiem, że mówimy o świadectwie kwalifikacyjnym (warto zapoznać się z wątkiem: Zmiany w świadectwach kwalifikacyjnych E1 i D1 popularnie zwanych "uprawnienia SEP"), i zapisach w dokumencie gwarancyjnym płyty indukcyjnej. W tym wypadku nie "wróżmy z fusów" tylko trzeba zapytać się (najlepiej na piśmie lub mailem) instytucję (tu producenta lub sklep) jakie dokładnie uprawnienia ma posiadać osoba która dokonuje podłączenia, aby urządzenie było objęte ochrona gwarancyjną?
Na tym nie koniec, bo kolejna sprawa dotyczy ubezpieczenia domu lub mieszkania. Tu również znajdują się zapisy, w których ubezpieczyciel określa kto może dokonywać podłączenia różnych sprzętów - rozwiniecie tematy w artykule: Instalacja elektryczna, a ubezpieczenie domu?
Podsumowując moim zdaniem w tym temacie nie mówimy o wymogach prawnych, ale o pewnych ustaleniach które dokonywane są pomiędzy kupującym, sprzedającym, producentem i ubezpieczycielem. Wymogi te najczęściej spisane są w warunkach gwarancji, OWS (Ogólne Warunki Sprzedaży), regulaminach lub innych dokumentach z którymi kupujący powinien się zapoznać i które są najczęściej tylko wspomniane w innym dokumencie.
Ironizując, jeśli w takim dokumencie będzie napisane, że gwarancja, ubezpieczenie itp. przysługuje wówczas gdy w domu mamy np. psa, sufit w kolorze zielonym i lodowisko na podłodze, to jeśli podpiszecie taki dokument to zgadzacie się na takie warunki i nikogo nie będzie obchodzić że są absurdalne lub nawet niemożliwe do wykonania - a uwagi i obiekcje trzeba było zgłaszać przed podpisaniem danego zobowiązania (czasami dokonanie zakupu jest równoznaczne z...).
Owszem jest tu pewna furtka bo do niedawna rozróżnialiśmy gwarancję i rękojmie - teraz dyrektywa OMNIBUS wprowadziła trochę nowości i jeszcze nie jestem na bieżąco ;)
Gwarancja - tu np. producent określa warunki na jakich udziela gwarancji
Rękojmia - w tym zakresie obowiązujące w Polsce prawo narzucało na sprzedawcę lub producenta pewne obowiązkiW związku z tym od osoby która zgłaszała wadę bardzo dużo zależało i wybór słowa - zgłaszasz wadę sprzętu na podstawie gwarancji lub rękojmi miał znaczenie.
-
-
Wystarczy, ponieważ nie przekracza ona 1kW tylko pojawia się tutaj mały haczyk, aby gwarancja na płytę indukcyjną działała potrzebne jest podbicie raportu, czy jakoś tak się to nazywało i musi to zrobić osoba mająca działalność gospodarczą, która takie zaświadczenie wystawi. Najczęściej jest to też tak zrobione, że są to osoby z sklepu, którego się kupuje płytę indukcyjną.
Czytaj także:
Stopione przyłącze do indukcji
Cześć. Ostatnio podczas przesuwania mebli kuchennych zajrzałem do p
Indukcja na Wago, czy kostkę?
Czy montując płytę indukcyjną wolicie stosować złączki Wago, czy ko
11tysiecy kilowatow?
Co.moze być przyczyną tak dużego zużycia prądu?.Nie mam pompy ciepł
Przeniesienie puszki od indukcji
Witam, czy jest możliwe przeniesienie puszki od indukcji? Niestety
Ochrona przeciwprzepięciowa - dobór i montaż w praktyce
Jak ochronić instalację, urządzenie lub budynek przed efektami prze
Jak działa agregat prądotwórczy?
Przedstawiamy tajniki funkcjonowania tego kluczowego urządzenia. Ja
Jestem świeżo po egzaminie, może coś źle zrozumiałem ale uprawnienia dozorowe nie uprawniają do podłączania.
Jako przykład były podane pomiary - jeśli ktoś będzie miał tylko D+pomiary to on może co najwyżej miernik obsługiwać, ale wpinać się w tablicę musi ktoś inny który ma E.
Dlatego mało który elektryk "domowy" ma D, raczej to E+D
Ale, mówimy tu tak naprawdę o drugim ukrytym punkcie autora. Samo mechaniczne podłączenie do sieci to uprawnienia E. Podpisać się pod książeczką, to dopuścić do użytkowania, a więc dozór.
Przykład instalacji PV - instalację wykonuje się posiadając E, podbija dokumenty D
Jeśli gadam bzdury dajcie znać, temat ciekawy i chetnie sie doucze