9 odpowiedzi

Sprawdź

Ile punków elektrycznych powinno być średnio w domu do 150 m2?

 • Cześć! Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Wszystko zależy od danej inwestycji i jej wielkości. Podstawą powinien być tutaj właściwy projekt instalacji elektrycznej zawierający wszelkie wytyczne dla instalatora. Tak jak powiedział kolega @Piotr Bibik , pewne wskazówki prezentuje tutaj norma SEP: N-SEP-E-002, jednak każdorazowo ilość punktów będzie inna. 

 • Ciężko odpowiedzieć na takie pytanie. To zależy czy robisz to dla siebie czy obcej osobie. Jednakże ja staram się wręcz nakłaniac klienta do tego żeby miał co najmniej 1 gniazdko na ścianie i w pomieszczeniach ze dwa różne źródła światła. Do tego w każdym pokoju Internet i Tv. Dochodzą rolety i zbiera się. Ale tak od 120 do 160 na taki dom uzbierasz.

 • GN 0 pkt

  Wyjaśnię na przykładzie podłączenia odkurzacza
  z czystej geometrii wynika, że jeśli mamy pomieszczenie o powierzchni 16mkw to może ono mieć np.

  1) 4x4m - by podłączyć odkurzacz wystarczy jedno gniazdko
  2) 1,6x10m - tu pokusiłbym się nawet o 3 gniazda

  Instalacja ma być dopasowana do potrzeb, ma być bezpieczna i wygodna w obsłudze - ważne jest jaki mamy rozkład pomieszczeń i ich funkcje (ilość punktów na klatce/korytarzu będzie inna niż w aneksie kuchennym o podobnym wymiarze).

 • Pewnych sugestii (jako wytyczne minimalne) można poszukać w normie N-SEP-E-002 Instalacje elektryczne w obiektach budowlanych. Instalacje elektryczne w budynkach mieszkalnych. Podstawy planowania. Autor: Antoni Klajn, Henryk Markiewicz

  Na stronie 52 w tablicy 3.7 są zalecane wyposażenie obwodów (instalacji) odbiorczych w mieszkaniu w zależności od przewidywanego komfortu użytkowania.

  Norma w postaci PDF kosztuje 21 zł

   https://www.ksiegarniatechniczna.com.pl/norma-sep-n-sep-e-002-instalacje-elektryczne-w-obiektach-bud 

 • Nie ma czegoś takiego Ty tam mieszkasz i Ty z tego korzystasz więc jak krawcowa każda instalacja jest uszyta na miarę potrzeb i upodobań.

 • To zależy od oczekiwań inwestora, układu pomieszczeń itp. Jest dużo zmiennych mających na to wpływ. Taki minimum deweloperski to chyba 3 gniazdka na zwykły pokój i włącznik oświetlenia. Kuchnia, salon i łazienka to wiadomo odpowiednio więcej/mniej punktów. Ale jak dla mnie te minimum deweloperskie to zdecydowanie za mało.