Przeczytano 1 690 razy

Elektryk prąd budowlany

Witam, elektryk przy podłączeniu prądu budowlanego zapoznał się z warunkami ( skrzynka rozdzielcza w granicy) przystąpił do prac połączenie skrzynki odbiorczej z wejściami i bezpiecznikami do skrzynki rozdzielczej. Po pracach otrzymałam do pge dokument wypełniony że praca wykonana. W pge tego wniosku nie mogli przyjąć gdyż był zapis w warunkach ze prąd ze słupa trzeba, Po dyskusji z elektrykiem sam odwiedził pge gdzie  wyszło że tam słup widać elektryk czytał bardzo szczegółowo warunki, niestety terminy elektryków są mi obce. W pge stwierdzone zostało że trzeba wystąpić o zmianę warunków wystąpiłam O nie. Po otrzymaniu zmienionych warunków złożyłam dokumenty z wykonanych prac( co poprzednio pge nie mogli przyjąć) niestety pge po wizji stweridzili że niestety niemoga odebrać bo w tych nowych warunkach jest zapis o.dodaktowej skrzynce między odbiorcza A rozdzielcza gdzie już wszędzie to montuja i jest zapis pan z pge pokazywał nawet. I że ten elektryk o tym wiedział po kontakcie z elektrykiem powiedział że zrobi to. A nic nawet niewsponial jaki koszt i wogole poprzednio też ceny żadnej nie mówi dopiero po robocie. Przy tej dodatkowej skrzynce też nic o cenie w połowie prac zapytałam się niestety cena kosmos poprzednio drugie tyle zainkasowal co powinien. Powiedziałam że niech dementuje i poprzednio co zrobił też niech zabiera. Fakturę za poprzednią robotę mam więc za tamtą mam z czego się rozliczyć. Pytanie brzmi czy muszę wycofać od pge ta potwierdzona robotę z piecztakami grozi mi ze jeżeli tego nie zrobię to o zwrocie pieniędzy mogę zapomnieć. Stwierdził że na tamte papiery ktoś zrobi mi prąd budowlany A ja już rezygnuje z tego prądu budowlanego najgorsze zrobiliśmy z agregatu.  Czy wystarczy jakieś potwierdzenie że nie Bede już składać o prąd budowlany i na te papiery nikt nie Bedzie działał. Proszę o podpowiedzi jak to załatwić.

Pozdrawiam

Anna

Odpowiedzi (5)

  • Piotr Bibik Ekspert ds. Inteligentnych budynków

    • Ostatnia wizyta:
    • W serwisie od:
    • 184 pytań
    • 2216 odpowiedzi
    • 98.8% pozytywnych ocen od użytkowników

    W powyższym pytaniu jest wiele nieścisłości które powodują, że szczegółowo nie da się odpowiedzieć jak wybrnąć z tej sytuacji. Aby móc udzielić konkretnych rad musielibyśmy szczegółowo zapoznać się z wszystkimi dokumentami związanymi z omawianą sprawą i wiedzieć co i jak zostało wykonane przez elektryka.

    Proponuję skorzystać z rad @Misiek zatrudnić nowego elektryka z którym przed podjęciem prac zostanie spisana umowa zawierająca:

     - zakres prac 

     - termin wykonania prac

     - cenę

    Zakres prac czyli określenie za co ma być zapłacone. Np. poprawa istniejącej instalacji do stanu zgodnego z aktualnie obowiązującymi przepisami i doprowadzenie do podłączenia prądu budowlanego.

    W umowie można uzgodnić zapłatę w ratach np. 40 % po wykonaniu prac, a 60 % po podłączeniu przez dostawcę energii prądu budowlanego.

    Należy się liczyć z tym, że trudniej jest znaleźć elektryka, który będzie chciał podpisać taką umowę i zgodzić się z płatnością w ratach. Jednak zwracając uwagę na dotychczasowe doświadczenia sugeruję nie brać "fachowców" bez dobrze podpisanej umowy, która będzie reprezentować Pani interesy.

     

    Pozostaje jeszcze kwestia odzyskania pieniędzy za obecnie wykonane prace.

    Proponuję zacząć od zapoznania się z artykułem napisanym przez zaprzyjaźnioną kancelarię prawniczą:  Zawód elektryka i odpowiedzialność za wykonanie instalacji elektrycznej – co

    Można zadzwonić do CKC i zapytać się jakie koszty wiązałyby się z reprezentowaniem Pani sprawy i czy ma Pani szansę na odzyskanie pieniędzy.


    • Ostatnia wizyta:
    • W serwisie od:
    • 41 pytań
    • 288 odpowiedzi
    • 99.3% pozytywnych ocen od użytkowników

    Witam, dopóty, dopóki nie została zawarta umowa o dostarczanie energii, dopóki nie został zainstalowany licznik energii, dopóki nie zostało załączone napięcie, techniczne warunki przyłączenia uważa się za nie zrealizowane, Może Pani zrezygnować z przyłączenia prądu budowlanego. Jeżeli elektryk wykonując przyłącze nie zastosował się do zaleceń zawartych w technicznych warunkach przyłączenia, a skutkiem tego była odmowa przyłączenia obiektu, ma Pani prawo żądać zwrotu poniesionych nakładów.

    Zatrudniając kolejnego elektryka, proponuję wcześniej zapoznać się ze sprawdzonymi poradnikami:

    Ile za elektryka, czyli za co płacisz elektrykowi? - Napięcie Salama

    Po co mi umowa? Czyli czy warto podpisywać umowę z elektrykiem? (salama.pl)

    Kobieta buduje - instalacja elektryczna - odpowiedzi na Wasze pytania (salama.pl)

    Budowa domu - PORADNIK - instalacja elektryczna, alarm, monitoring... (salama.pl)

    na tej stronie znajdzie Panie wiele innych przydatnych informacji, które uchronią Panią od błędów, oraz uświadomią na co należy zwrócić baczną uwagę, jeśli chodzi o szeroko pojęte instalacje elektryczne.

    Jeżeli nadal będzie Pani Miała jakiekolwiek wątpliwości i pytania, proszę pisać,


      • Ostatnia wizyta:
      • W serwisie od:
      • 2 pytań
      • 2 odpowiedzi
      • 0% pozytywnych ocen od użytkowników

      @Misiek: umowę z pge na nowe warunki podpisana i faktura też  bo inaczej by nie mogli zrobić odbioru.

      Czyli dobrze zrobiłam że zarządalam zwrotu pieniędzy od elektryka. Ale czy pge może ten opis odniego zwrócić.

      Czy lepiej napisać że na tym na jego danych nie Bedzie robiony prąd budowlany


      • Ostatnia wizyta:
      • W serwisie od:
      • 41 pytań
      • 288 odpowiedzi
      • 99.3% pozytywnych ocen od użytkowników

      @Magda1: Ponieważ na podstawie złożonych dokumentów (protokół, oświadczenie elektryka) PGE przeprowadziło sprawdzenie i odmówiło załączenia napięcia, raczej nie będą mogli zwrócić tych dokumentów, ponieważ stanowi to dla nich "podkładkę" przeprowadzonego odbioru.

      Ja zwróciłbym się do nich z oświadczeniem, że w związku z wykonaniem przez elektryka instalacji niezgodnie z warunkami technicznymi, prace te wykona prawidłowo inny elektryk. Poprosiłbym też o potwierdzoną kopię tego oświadczenia dla siebie, oraz kopii dokumentów odbiorczych wystawionych przez obecnego elektryka (jeśli nie będą chcieli wydać oryginału).


    • Ostatnia wizyta:
    • W serwisie od:
    • 74 pytań
    • 2112 odpowiedzi
    • 88.7% pozytywnych ocen od użytkowników

    Należało złożyć wniosek o prąd docelowy i budowlany za jednym podejściem. Troszkę to chaotyczny opis i ciężko jest określić jasność zawiłości problemu. W warunkach na prąd budowlany jest wskazane miejsce zasilania tymczasowego. A w docelowym SL licznikową stawia teraz zakład energetyczny u nas w TAURONIE tak jest. Czasem przy budowie SL pełni role i budowlanki i docelowego jest zmiana bądź samego licznika lub go przeprogramowania na miejscu i zmiana taryfy po dopełnieniu formalności.

Czytaj także:

Czy OSD zezwala na uruchomienie instalacji PV na etapie umowy na prąd "budowlany"
Społeczność

Czy OSD zezwala na uruchomienie instalacji PV na etapie u

Spotkałem się z pytaniem od klienta czy na etapie budowy domu może

Więcej
Tymczasowy prąd budowlany ENEA
Społeczność

Tymczasowy prąd budowlany ENEA

Witam. Jestem w trakcie załatwiania prądu budowlanego. Dostałem ju

Więcej
Prąd budowlany?
Społeczność

Prąd budowlany?

Czy ktoś wie jak działa, jak uzyskać zezwolenie na przyłącze prądu

Więcej
Instalacja elektryczna w domu – jak zrobić?
Blog

Instalacja elektryczna w domu – jak zrobić?

Przewody instalacji elektrycznej powinno się układać w odpowiedniej

Więcej
Awaria instalacji elektrycznej w domu. Co należy zrobić?
Blog

Awaria instalacji elektrycznej w domu. Co należy zrobić?

Nowoczesne instalacje elektryczne zapewniają nam wysoki poziom bezp

Więcej
Powódź a instalacja elektryczna – co zrobić zaraz po ustąpieniu wody?
Blog

Powódź a instalacja elektryczna – co zrobić zaraz po ustą

Powódź może poważnie uszkodzić instalację elektryczną, stwarzając z

Więcej