Przeczytano 306 razy

Elektrycy, podzielcie się swoimi śmiesznymi historiami z montażu :) zamknijmy rok 2023 z uśmiechem

Cześć! 😄

Podzielcie się najzabawniejszymi historiami związanymi z montażem. Czy w 2023 roku zdarzyło się Wam coś śmiesznego lub nietypowego podczas pracy? Podzielcie się anegdotami, bo śmiech to najlepszy sposób na zacieśnienie wspólnoty!

Odpowiedzi (7)


  • Ostatnia wizyta:
  • W serwisie od:
  • 74 pytań
  • 2110 odpowiedzi
  • 88.9% pozytywnych ocen od użytkowników

  Czy wszystko w rozdzielnicy jest podniesione do góry ? TAK !

  Ale na pewno ? Proszę sprawdzić... Tak wszystko podniesione !

  A czy wszystko w domu inne działa ? TAK ! 

  Coś w domu ktoś był, grzebał, wyłączał ? NIE !

  A napięcie w domu było cały czas ? TAK, chyba TAK ! Mnie nie było pół dnia !

  To jak będę wracał z innej pracy to zajadę ale jakieś 60km będę musiał nadrobić aby dojechać. Trudno proszę przyjechać !

  Po kilku godzinach jeszcze wyjazd wieczorem po ciemku idziesz do garażu gdzie rozdzielnica... Pani kochana pytałem czy wszystko podniesione do góry ! TAK ? No TAK ! 

  To proszę mi wyjaśnić dla czego ten w dolnym rzędzie pierwszy języczek ma na dole, a pytałem czy wszystko do góry podniesione jest ? Aaaaaa no tak ten jeden jest na dole tylko, ale tylko jeden ! NIEZAUWAŻYŁAM ! Przepraszam...! A mąż nie mógł zejść na dół i sprawdzić ? No nie co to to nie mąż nie mógł bo ŚPI ! Q..a J..o M.ć !

 • Piotr Bibik Ekspert ds. Inteligentnych budynków

  • Ostatnia wizyta:
  • W serwisie od:
  • 169 pytań
  • 2051 odpowiedzi
  • 98.7% pozytywnych ocen od użytkowników

  Różnych śmiesznych sytuacji było wiele, ale jedna szczególnie a jest związana właśnie z sterownikiem Blebox. Kolega (dobry elektryk) po trzech dniach "samodzielnej walki" poprosił mnie o pomoc w ustaleniu dlaczego jeden układ nie działa? Przekaźnik PLC który na jedno z wejść miał podłączony sterownik Blebox po prostu nie działa (nie realizuje swojego zadania). Na pierwszy rzut oka wszystko w porządku zarówno Blebox jak i PLC mają zasilanie i jako osobne urządzenia działają, ale coś jest nie tak albo z programem, albo z komunikacją. Komunikacja pomiędzy nimi przewodowa. Zaczynamy - oględziny - wydaje się że wszystko ok. Sprawdzenie schematu i poprawności połączeń - wydaje się ok. .... skracając ... po kilku godzinach podjąłem decyzję że wszystko rozłączamy i sam to podłączę sprawdzając rezystancję każdej żyły w przewodach (może fabrycznie jest uszkodzona) i EUREKA :) Stojąc na drabinie rozpinam szybkozłączki Wago i oczom nie wierzę. Cóż z jednej cieniutkie bo sygnałowej żyły nie została dobrze ściągnięta izolacja więc nie było przejścia bo sprężyna zaciskała się na izolacji (cóż na usprawiedliwienie kolegi mogę powiedzieć że izolacja była kolorem zbliżona do żyły przewodu a w miejscu zainstalowania było kiepskie oświetlenie. Poprawiłem połączenie i jest! Komunikacja działa bez zarzutu, ale siłownik który ma realizować zadanie dalej nie działa poprawnie. Niby działa, ale jednej funkcji nie realizuje. Cóż szukam dalej, ale już mam podejrzenia że coś będzie z przewodami. I jest :) W jednej z puszek, gdzie łączone były wielożyłowe przewody sterownicze z żyłami numerowanymi były wykorzystane wszystkie żyły i wypełnienie z tworzywa sztucznego które średnicą było zbliżone do średnicy pozostałych przewodów a do tego dodatkowa "żyła" wypełnienie było podłączone w drugiej puszce - taki bonus. Trzeba było wymienić przewód na inny (z większą ilością żył) podłączyć miedziane żyły (a nie wypełnienia) i wszystko zadziałało.
  Jak podsumuję tą sytuację - zmęczenie i RUTYNA i najtrudniej dostrzega się swoje błędy. Po prostu prace były wykonywane przez kilka tygodni późnym wieczorem w "wolnej chwili" (po przyjściu z pracy i ogarnięciu domu) a to sprzyja popełnianiu błędów.


   • Ostatnia wizyta:
   • W serwisie od:
   • 5 pytań
   • 368 odpowiedzi
   • 95.7% pozytywnych ocen od użytkowników

   @Piotr Bibik: widać, że zasada "nigdy nie ufaj kablom" ma zastosowanie dosłownie wszędzie :). Ja się akurat bardziej zajmuję programowaniem mikrokontrolerów (i być może za niedługo PLC), niż elektryką, i w tej dziedzinie trzeba brać jeszcze większą poprawkę na wadliwość kabli. Zarówno jumpery do PLC jak i popularnych płytek często pękają w środku a my niepotrzebnie ślęczymy nad programem przez parę godzin szukając błędu którego nie ma.


  • Ostatnia wizyta:
  • W serwisie od:
  • 4 pytań
  • 279 odpowiedzi
  • 100% pozytywnych ocen od użytkowników

  Zostałem poproszony o wymianę żarówki. Wiadomo- czynność, którą były w stanie wykonać 5 latek. Wedle życzenia wymieniłem żarówkę, ale ta też po kliknięciu łącznika nie świeciła. Zacząłem szukać przyczyny, dokonując pomiarów. Koniec końców okazało się, że żarówki obie były dobre, a przyczyna była w drugim łączniku schodowym i to nawet nie była usterka. Któremuś z domowników udało się tak kliknąć łącznik, że został w pozycji "pomiędzy".


  • Ostatnia wizyta:
  • W serwisie od:
  • 4 pytań
  • 282 odpowiedzi
  • 100% pozytywnych ocen od użytkowników

  Poproszono mnie o modyfikacje oświetlenia na pewnej kopalni z powodu uszkodzenia czujki ruchu jednego z halogenów LED. Świecił on cały czas po awarii czujki ruchu a po pewnym czasie przestał całkiem świecić. Po wymianie lampy dalej nie działało, szukanie przyczyny zajęło dłuższą chwilę aż w końcu po pomiarze napięć, krok po kroku okazało się że nocny stróż, odpiął jeden z przewodów zasilających lampę. Nie było by w tym nic śmiesznego gdyby powiadomił kogokolwiek o tym, a tak straciłem na tym jakieś 2 godziny zmieniając lampy, zamiast 15minut :)

Czytaj także:

Z której strony montuje się styki?
Społeczność

Z której strony montuje się styki?

Z której strony aparatu montuje się te styki? Styk pomocniczy 1Z 1

Więcej
W jakim nastroju elektrycy witają 2023?
Społeczność

W jakim nastroju elektrycy witają 2023?

Przedstawiamy Wam wyniki III edycji badania ELKTROBAROMETR! W ankie

Więcej
Monitorowanie Zużycia Energii w Inteligentnych Domach - Podzielcie się Swoimi Doświadczeniami!
Społeczność

Monitorowanie Zużycia Energii w Inteligentnych Domach - P

Cześć,chcemy poruszyć temat monitorowania zużycia energii w intelig

Więcej
System monitoringu IP – czym jest, z czego się składa i jak go montować?
Blog

System monitoringu IP – czym jest, z czego się składa i j

Temat systemów monitoringu wydaje Ci się interesujący, ale nie wies

Więcej
Rachunki za prąd – wszystko, co powinieneś wiedzieć. Jak je poprawnie odczytywać?
Blog

Rachunki za prąd – wszystko, co powinieneś wiedzieć. Jak

Dużą część wydatków gospodarstw domowych pochłania energia elektryc

Więcej
Ostrożnie z prądem - środki ochrony przeciwporażeniowej
Blog

Ostrożnie z prądem - środki ochrony przeciwporażeniowej

Ochrona przed porażeniem prądem elektrycznym w domu jest kluczowym

Więcej