Odpowiedzi (9)
- Sortuj według
- Ostatnio dodane
- Najwyżej ocenione
- Sortuj od najstarszych
-
-
Urządzenia elektryczne takie jak telewizor, ekspres do kawy, dekoder tv, monitor, komputer mają zaprogramowane lub możliwe do ustawienia opcję samoczynnego wyłączenia się w czasie, gdy na przykład urządzenie nie odbiera żadnego sygnału lub przez dłuższy czas nie jest używane. Wszystko po to, aby oszczędzać energię w przypadku, gdyby użytkownik zapomniał wyłączyć urządzenia. Innym powodem samoczynnego wyłączania się telewizora może być zbyt niskie napięcie sieci, producenci telewizorów podają znamionowe napięcie zasilania jako 220-240 V, odnosząc to do obowiązujących norm jakości energii elektrycznej, wahania napięcia nie powinny przekraczać 10% wartości znamionowej, która w EU wynosi 230 V. Czyli telewizor może wyłączać się, jeśli zasilany jest z sieci o napięciu niższym niż 207 V.
-
Cześć!
Jeśli twój telewizor Samsung QE65Q67C sam się wyłącza, może być kilka potencjalnych przyczyn. Oto kilka możliwych przyczyn i sposobów ich rozwiązania:
Ustawienia energetyczne: Upewnij się, że w ustawieniach telewizora nie ma ustawionej funkcji automatycznego wyłączania po określonym czasie bezczynności. Sprawdź w menu ustawień telewizora, czy funkcja ta jest aktywna i wyłącz ją, jeśli to konieczne.
Aktualizacje oprogramowania: Czasami problemy z oprogramowaniem mogą powodować nieoczekiwane wyłączanie się urządzenia. Spróbuj zaktualizować oprogramowanie telewizora do najnowszej wersji. Możesz to zrobić poprzez menu ustawień telewizora lub odwiedzając oficjalną stronę wsparcia technicznego Samsunga.
Problemy z przewodem zasilającym: Sprawdź, czy przewód zasilający jest prawidłowo podłączony do telewizora i gniazdka elektrycznego. Upewnij się również, że przewód nie jest uszkodzony.
Problemy z hardwarem: Mogą wystąpić problemy z konkretnymi komponentami telewizora, które mogą powodować jego samoczynne wyłączanie się. W takim przypadku najlepiej skontaktować się z autoryzowanym serwisem Samsunga w celu diagnozy i ewentualnej naprawy.
Problemy z pilotem lub czujnikami: W niektórych przypadkach problemy z pilotem lub czujnikami mogą powodować nieprawidłowe działanie telewizora. Spróbuj wymienić baterie w pilocie lub sprawdź, czy czujniki na przednim panelu telewizora nie są zakryte lub zanieczyszczone.
Temperatura: Upewnij się, że telewizor jest odpowiednio wentylowany i nie jest zbyt gorący. Nadmierne nagrzewanie się telewizora może powodować jego samoczynne wyłączanie się w celu ochrony przed przegrzaniem.
Jeśli powyższe kroki nie rozwiązują problemu, najlepszym rozwiązaniem może być skontaktowanie się z serwisem technicznym Samsunga lub specjalistą ds. napraw telewizorów, który dokładnie przeanalizuje problem i zaproponuje odpowiednie rozwiązanie.
-
Problem wyłączającego się telewizora dotyczy nie tylko firmy Samsung i nie tylko telewizorów. Z takimi samymi lub podobnymi problemami można spotkać się w wielu innych urządzeniach audio-video. Obecnie wszechstronnie królują układy cyfrowe. Miniaturyzacja powoduje, że płytki urządzeń są coraz mniejsze i napakowane procesorami. To z kolei powoduje że same płytki są wykonywane w odpowiedniej technice lutowania. Tzw. fala z montażem powierzchniowym narzuca odpowiednie lutowanie i odpowiednie materiały użyte do tego, zwłaszcza cynę bez domieszku ołowiu. Lut staje się miękki i z czasem pod wpływem temperatury mogą wystąpić tzw. zimne luty a te z kolei mogą doprowadzić do zaburzenia pracy układów cyfrowych a w innych sytuacjach do uszkodzenia elementów. Innym objawem źle działających odbiorników jest układ zasilania i mam tu na myśli wewnętrzny zasilacz. Zdarza się, że pracujący zasilacz tak samo może wpłynąć na pracę jednego układu nie powodując uszkodzenia. Bardzo często jest to zła filtracja w zasilaczu, powodująca powstawaniu pików na szynach sterujących.
Zdarzało mi się też mieć do czynieni z podobnymi objawami po stronie złącza HDMI. Prawie wszystkie urządzenia sygnałowe sa podłączone do telewizorów poprzez cyfrowe złącza do których należy również HDMI. Są to połączenia cyfrowe, dwukierunkowe i może się tak zdarzyć, że na szynie sterującej pojawi się jakiś potencjał, który przez telewizor lub inny odbiornik może być zidentyfikowany jako rozkaz do wyłączenia lub załączenia. Najczęściej wystarczy wymienić kabel połączeniowy na lepszej klasy albo zdarzało mi się że, problem zanikał gdy w układ połączenia wpinałem miniaturowy spliter HDMI, który skutecznie filtrował błędne rozkazy.
W przypadku zimnych lutów i zasilacza potrzebny jest dobry serwisant RTV.
Tylko w jednostkowych przypadkach spotkałem się z tym że soft mógł wpłynąć na prawidłowe działanie. Częściej miałem za to do czynienia z pilotem który potrafił się wzbudzać i wysłać różne rozkazy i nie koniecznie tylko wyłączenia czy załączenia. Te przypadki ostatnie, które opisałem są naprawdę marginalne i łatwe do zdiagnozowania. Wystarczy w telewizorze sprawdzić czy mamy załączoną funkcję automatycznej aktualizacji i jaki numer softu jest na urządzeniu. Jeżeli telewizor jest podłączony do internetu to może sam zaciągać sobie soft. Numer softu da nam możliwość konsultacji z serwisem. W przypadku pilota wystarczy schować go do szuflady lub wyjąć baterie. Ale mam jeszcze jeden kamyk do ogródka w przypadku podłączenia telewizora do internetu. Takie przypadki zdarzały mi się o wiele częściej, że możemy sterować naszymi urządzeniami przez sieć. Nawet często wykorzystujemy nasze smartfony do przerzucania treści z nich na telewizor. I tutaj tez istnieje możliwość za sterowania telewizora przez sieć lub „zabawę” przez kogoś mającego dostęp do naszej sieci. I wcale to nie jest bajka. Sam tego doświadczyłem z mim sąsiadem z jego drukarką i telewizorem.
Jak widać tak z pozoru blacha sprawa może być rozpatrywana z wielu aspektów. A i tak pewnie nie będąc na miejscu może się okazać że jeszcze mogą być inne powody. Kiedyś coś takiego zdarzyło się mi jednostkowo u klientów z powodu uszkodzonej żarówki energo oszczędnej i trudno było to namierzyć. Był serwis fabryczny i wymienił nawet całą płytę a nadal się to zdarzało. Żarówka była dobra i nic nie wskazywało, że może być uszkodzona. Innym razem router powodował jakieś wpływanie na działanie telewizora. Wtedy wystarczyło przesunąć go w inne miejsce. Ech technika analogowa chyba była bardziej czytelna 😊
-
Problem ten dotyczy nie tylko telewizorów, miałem taki problem w monitorze. Okazało się że przyczyną były zimne luty. Jak je rozpoznać? Wziąć dobre źródło światła i oglądać połączenia. Jeśli lut błyszczy się i jest srebrny to jest okej, a zimny lut jest szary i matowy. Pod lupą powinna być też widoczna taka jakby obwódka. Takie luty należy poprawić. Jeśli nie masz pewności czy lut jest dobry czy nie, lepiej go poprawić dla pewności.
Być może to głupia rada, ale możesz też sprawdzić dla pewności w ustawieniach, czy nie jest włączony tryb samoczynnego wyłączania. Warto też spróbować zresetować sprzęt do ustawień fabrycznych oraz zaktualizować oprogramowanie.
Kolejnym powodem może być uszkodzony kabel zasilający. Wystarczy ułamek sekundy braku zasilania, aby urządzenie się wyłączyło. Tak samo uszkodzeniu mógł ulec zasilacz.
Czy ostatnio nie upadł Ci pilot od telewizora? Taki upadek mógł uszkodzić element i teraz może samoczynnie dawać sygnał.
Rzadko spotykane, ale np uszkodzony kabel HDMI może także mieć wpływ na wyłączanie się telewizora.
Najczęstsze powody jednak to ten z zimnymi lutami oraz układem zasilania. Jeśli nie znasz się na lutowaniu i ogólnie elektronice, radziłbym Ci raczej oddać sprzęt do fachowca, który już dobrze będzie wiedział, co z nim zrobić.
-
Powodów może być wiele. Jednak najbardziej prawdopodobna jest usterka płytki odpowiadającej za zasilanie telewizora. Dzisiejsze sprzęty są produkowane jedynie na okres trwania gwarancji i często są celowo postarzane, lub komponenty są gorszej jakości.
Częstym problemem na płytkach zasilania jest ,,spuchnięty,, kondensator który traci swoje właściwości, przez co elektronika nie działa tak jak powinna. Można go rozpoznać po tym iż jego kształt nie jest walcem, a jest wypukły na środku.
Innym powodem może być wilgoć która osadza się na komponentach elektronicznych przez co niezabezpieczone przez producenta powierzchnie na płytkach są narażone na korozje, i tak jak to w twoim przypadku, raz styka i działa a raz nie.
Naprawa tego rodzaju usterek może być ciężka w własnym zakresie jeśli nie znasz się na elektronice i naprawach tego typu sprzętów, radziłbym oddanie telewizora to serwisu specjalizującego się w takich naprawach.
Ostatnim co mi przychodzi do głowy to możesz sprawdzić czy ktoś z domowników nie nastawił wyłączania telewizora o określonych godzinach, jeśli to zjawisko dzieje się o określonych godzinach.
Muszę również zapytać czy telewizor po wyłączeniu samoczynnie jest w stanie się włączyć czy trzeba to zrobić?
Jeśli włącza się samoczynnie lub trzeba to zrobić pilotem po jakim czasie telewizor daje się włączyć? -
Myślę, że na samym początku warto sprawdzić czy czasem w ustawieniach nie ma ustawionego czasowego wyłączania telewizora. Moja znajoma już się rozglądała za nowym telewizorem bo myślała, że ten jest popsuty a okazało się, że ktoś jej ustawił, że po 2h telewizor sam się wyłącza.
-
Myślę, że na samym początku warto sprawdzić czy czasem w ustawieniach nie ma ustawionego czasowego wyłączania telewizora. Moja znajoma już się rozglądała za nowym telewizorem bo myślała, że ten jest popsuty a okazało się, że ktoś jej ustawił, że po 2h telewizor sam się wyłącza.
-
Poza wspomnianymi przez forumowiczów możliwymi przyczynami związanymi z samym telewizorem, problemem może też się okazać uszkodzony pilot który może w losowych momentach wysyłać sygnał włączający/wyłączający telewizor. Nie mniej za bardziej prawdopodobny uważam właśnie jakiś kondensator w telewizorze, często to one nawalają jako pierwsze.
Czytaj także:
Jakim osprzęt powinien obecnie znajdować się za telewizor
O czym powinienem pamiętać?
Jaki telewizor kupić?
Noszę się z zamiarem kupna odbiornika TV. Aktualnie posiadam plazmę
Włączanie i wyłączanie obciążenia 10 kW
W jaki sposób na aparaturze modułowej w zależności od temperatury w
Jakich błędów unikać dobierając sterowanie do silnika?
Jaki stycznik dobrać do silnika? A jaki do ogrzewania? Pomożemy Ci
Co zrobić, aby jedna lampa była obsługiwana przez dwa włą
Rozsądne planowanie aranżacji przestrzeni w domu poprzez zdalne ste
Jak podłączyć różnicówkę?
W artykule przyglądamy się roli wyłączników różnicowoprądowych, pop
Miałem ten sam problem z Samsungiem 55", wyłączał się i włączał kiedy mu się podobało, nawet w nocy. Wraz z upływem czasu problem się powiększał, po prosu żył swoim własnym życiem :)
W moim przypadku pomogło przelutowanie lutów i wymiana kondensatorka na płytce wyłącznika i odbiornika podczerwieni.