5 odpowiedzi

Sprawdź

Dlaczego przewody miedziane są lepsze od aluminiowych?

KU-609513f168226 0 pkt dodane:

Dlaczego przewody miedziane są lepsze od aluminiowych?

 • Jak by tak było że Cu lepsze od Al to sieci elektroenergetyczne w ziemi "TRAFO - ZK - ZK" układane w ziemi jak i napowietrzne ASXsn to kładli by tylko miedziuchę. Ale przy takich przekrojach nie wiem kto by to kładł i był tak silny to na następny dzień miał by wykopane i wyciągnięte z rur osłonowych. Poza tym nie jest to po prostu ekonomicznie uzasadnione.

 • Przewody miedziane mogą przenieść większy prąd przy tym samym przekroju niż aluminiowe. Dodatkowo posiadają większą elastyczność i możliwość gięcia oraz nie utleniają się tak jak AL. W przypadku przewodów linkowych aluminium w ogóle się nie nadaje. Jeśli mowa o kablach które są ułożone na stałe to Aluminium ma dużą przewagę nad miedzią w postaci znacznie niższej ceny i wagi. 

 • Odpowiedź oznaczona przez autora jako pomocna

  Przewody miedziane górują nad aluminiowymi. Po pierwsze, miedziane mają dwukrotnie lepszą przewodność, po drugie są wytrzymalsze na rozciąganie i zginanie. Jedynym atutem przewodów aluminiowych jest cena i waga. Są dużo lżejsze od miedzianych i dlatego często są stosowane przy dużych przekrojach, łatwiej z nimi pracować.

 • GN 18 pkt

  wady alu w instalacjach domowych:
  kruszy się i łamie,
  ma większy opór - grzeje się
  utlenia się - nie można stosować do klasycznych szybkozłączek (chyba że ze specjalnym środkiem do alu)

  Zaleta - jest tańsze.

 • Odpowiedź oznaczona przez autora jako pomocna

  Nie można raczej stwierdzić że jeden jest lepszy od drugiego ile ludzi tyle zdań. Miedziane są stosowane w nowszych budynkach a przewody aluminiowe są domeną starych instalacji. W dodatku jak wygniesz aluminium moze się złamać, a z miedzią już to trudniej zrobić. 

  Aluminium też ma dłuższą wytrzymałość na wysoki prąd. Aczkolwiek ma słaba przewodność około 2/3 gorsza od miedzi.