Czym należy się kierować przy zakupie agregatu prądotwórczego?
Cześć wszystkim fanatykom i fanatyczkom wysokiego napięcia!
Dziś poruszę temat agregatów prądotwórczych, a raczej kryteriów którymi należy się kierować przy zakupie "tego jedynego".
Jakie pytania należy sobie zadać przed kupnem?
1. Cel zakupu. Do czego będzie służyć nam generator?
Istotnym jest aby określić do jakich celów (głównie) będzie nam służył agregat. Czy będzie to sprzęt typowo do pracy na budowie? Czy zamierzamy zasilać nim urządzenia domowe? Jest to dosyć istotna kwestia, gdyż większość parametrów jest od niej zależne. Przede wszystkim - moc maksymalna oraz fazowość.
2. Jedno czy trójfazowy?
Jednofazowe agregaty prądotwórcze generują napięcie wyjściowe 230V. Jest ono idealne do urządzeń typowo budowlanych i nie tylko! Agregat jednofazowy zasili również sprzęt elektroniczny, silniki jednofazowe, etc.
Trójfazowy agregat prądotwórczy generuje napięcie wyjściowe 400V. Warto zaznaczyć, iż trójfazowe agregaty prądotwórcze są bardziej uniwersalne. Posiadają one zazwyczaj jedno gniazdo o napięciu wyjściowym 230V, lecz nie możemy wykorzystać pełnej mocy (+- 60%). Wykorzystanie pełnej mocy takiego sprzętu wymaga użycia wszystkich 3 faz.
3. Moc maksymalna. Ile potrzebuję?
Ogólną zasadą co do parametru mocy maksymalnej jest +- 30% "przewagi" nad wszystkimi urządzeniami które będą zasilane.
4. Odwieczna rozterka - diesel czy benzyna?
Zarówno benzyna jak i diesel mają swoje zalety i wady. Agregaty napędzane benzyną będą z reguły lżejsze, tańsze i łatwiej odpalają w niższych temperaturach. Sprzęty "zalewane" dieslem pracują zdecydowanie dłużej niż benzynowe, ale są cięższe, głośniejsze i, przede wszystkim, droższe.
Aby dobrze wybrać generator prądu należy się przygotować. W istocie, jeśli wybierzemy zbyt niską moc lub nieodpowiednie paliwo, możemy napotkać przeszkody które, zamiast ułatwić, utrudnią nam pracę.
Tych kryteriów wyboru jest, oczywiście, o wiele więcej. Pozostawiam wam pole do popisu - na co warto zwrócić uwagę przy zakupie agregatu? Kiedy agregat jest wg. was niezbędny? Może sami korzystacie z owego narzędzia?
Dajcie znać!
Odpowiedzi (14)
- Sortuj według
- Ostatnio dodane
- Najwyżej ocenione
- Sortuj od najstarszych
-
-
@michal345: Dobrze, że zwróciłeś uwagę na poziom hałasu. Pomijając kwestie BHP wpływa on też na poziom relacji międzysąsiedzkiej. :) Sam w okolicy mam dość nieprzyjemną sytuację, w której jeden z sąsiadów od kilku lat dzień w dzień pracuje z użyciem agregatu o niemożliwym hałasie. Raczej nie jest lubiany.
-
@Zhandos62: Ciekawe dlaczego używa agregatu skoro pracuje u siebie. W końcu cena paliwa w tych czasach nie jest przyjemna, a przy tak częstym używaniu pewnie schodzi go dużo.
Jeśli chodzi o hałas to z tego co wiem istnieje pewna dopuszczalna głośność której nie wolno przekraczać, no chyba, że agregat jest używany w wyjątkowych sytuacjach takich jak brak prądu. Kiedyś nawet pojawił się taki temat na forum: https://laczynasnapiecie.pl/pytanie/kara-za-halas-agregatora-czy-slusznie
-
@michal345: Odpowiadając na pytanie odnośnie dopuszczalnego poziomu hałasu, poniżej informacja:
"Normy określają przepisy ustawy Prawo ochrony środowiska z dnia 27 kwietnia 2001 roku. Co ciekawe, nie ma jednej uniwersalnej wartości progu. Wiele zależy zarówno od otoczenia, jak i pory dnia. Przyjmuje się, że w terenie zabudowanym w ciągu dnia, norma decybeli nie powinna wykraczać poza 40 jednostek, a w nocy - 10 dBa."
źródło - agar-power.pl
-
-
-
@Hyundai proponuję skorygować wpis ponieważ poniższe zapisy dotyczące minimalnych wartości napięcia moim zdaniem wprowadzają czytających w błąd. Napięcie jakie jest dostępne dla użytkownika na pewno nie wacha się w zakresie od 1 V do 230 V dla agregatów jednofazowych i od 3 V do 400 V dla agregatów trójfazowych. Nie jest też zawsze równe 230 V lub 400 V więc warto abyście jako producent uściślili w jakim zakresie wahają się napięcia dostępne dla użytkownika agregatu.
-
@Piotr Bibik: Cześć!
Dziękuję bardzo za czujność. Tę część tekstu wykluczyłem na czas potwierdzenia informacji. :) Niebawem update. -
@Piotr Bibik: Wpis został poprawiony. Jeszcze raz dziękujemy za czujność!
-
-
Wspomniałbym jeszcze o mocy minimalnej, która przy ciągłej pracy jednostki nie powinna być niższa niż +- 50% oraz przy pracy awaryjnej min. 30% mocy znamionowej.
Pamiętać również należy w miarę możliwości o symetrycznym obciążeniu agregatu 3-f, a różnice nie powinny przekraczać 30%.
-
@artel electric: Bardzo dziękujemy za ważne uwagi! Warto odnotować.
-
-
Sporo zostało powiedziane o parametrach elektrycznych, ale dla mnie parametry elektryczne są jakby podstawą do rozważań lecz jako długoletni użytkownik agregatów dużej mocy muszę przypomnieć, że sprawa istotna dla doboru agregatu jest to w jakim środowisku będzie pracował oraz jak dobry jest zespól napędowy.
Niechciał bym chyba mieć w pobliżu sąsiada który będzie posiadał agregat prądotwórczy zbyt głośny i miał by pracować taki agregat przez kilka godzin. Można się nieźle zdenerwować. Miałem możliwość przyglądać się wielu agregatom i wiem że pod tym względem jest naprawdę nie najlepiej. Spotkałem agregaty, które były tak wygłuszone a zespół odprowadzenia spalin tak przemyślany, że można było to porównać do samochodu luksusowego. Cena oczywiście też z tego powodu była odpowiednia.
Inną sprawą jest tak zwany resurs silnika agregatu. Jaki by on nie był, czy to diesla, czy benzynowy to trwałość silnika i jego elementów oraz cena przeglądu powinna być jednym z ważniejszych elementów. Nie raz spotykałem się z tym, że naprawa silnika w budżetowym agregacie była droższa iż sam agregat. Ja wiem że agregat nie chodzi przecież na okrągło, zwłaszcza w aplikacjach domowych, ale to dla tego silnik powinien być dobrej klasy i dać poczucie dobrze kupionego sprzętu.
I trzeba też wiedzieć jak powinien wyglądać przegląd zespołu prądotwórczego zwanego powszechnie agregatem i w jakim odstępie czasowym, na jakich zasadach.
Chcę jeszcze o jednym nadmienić. Wibracje – czyli jak jest skonstruowany agregat by przenosił drgania na podłoże. To co wymieniłem wyżej w znaczący sposób wpływa na to jak postrzegać będziemy agregat prądotwórczy, jaki będzie komfort obsługi i jak będzie cena obsługi agregatu oprócz paliwa.
Jeszcze jedna sprawa istotna. Sposób rozruchu silnika. To już sprawa komfortu obsługi.
Co do wyboru paliwa to jest to dość płynna sprawa. Im większa moc tym większe zużycie paliwa i dlatego w agregatach większej mocy stosuje się diesel albo silnik gazowe.
Ewolucja może wprowadzić jeszcze inne rodzaje silników. Zobaczymy.
-
@Sławomir Lesiak: Wszystko sprowadza się do istoty potrzeb użytkownika owego agregatu. Tak jak wspominaliśmy wyżej, trzeba jasno określić do czego sprzęt będzie nam potrzebny. Niemniej, hałas jest bardzo istotną rzeczą, szczególnie w przypadku o którym piszesz. Dziękujemy za wpis!
-
-
Warto też zapoznać się też z artykułem: Agregat prądotwórczy - na jakie cechy zwrócić uwagę, żeby wybra
-
@Hawake: pomocny artykuł! Jesteśmy ciekawi czy jest ktoś na forum kto korzystał z agregatu napędzanego LPG o którym wspomniano. Jeśli znajdzie się taki użytkownik, prosimy o opinię!
-
-
Zastanawialiśmy się czy ktoś z was spotkał się z usterką agregatu prądotwórczego (a na pewno ktoś taki się znajdzie!)? Co jest najczęstszą przyczyną awarii sprzętu? Nieodpowiedni serwis, jego brak czy może inne czynniki wpływają na niezawodność? Dajcie znać!
Czytaj także:
Bezpiecznik nadprądowy 3P+N do agregatu prądotwórczego
Poszukuję bezpiecznika nadprądowego o parametrach opisanych w załąc
Jakie zabezpieczenie do studni głębinowej/agregatu prądot
Witam posiadam agregat wojskowy 24 kw silnik andoria. pompa g
Pomoc przy zakupie domofonu
Witam serdecznie. Mam prośbę. Klient życzy sobie montażu domof
System monitoringu IP – czym jest, z czego się składa i j
Temat systemów monitoringu wydaje Ci się interesujący, ale nie wies
Agregaty prądotwórcze do domu i pracy – moc w każdym miej
Zastanawiałeś się, na czym dokładnie polega działanie agregatu prąd
Jak działa agregat prądotwórczy?
Przedstawiamy tajniki funkcjonowania tego kluczowego urządzenia. Ja
Osobiście nie używam agregatów na co dzień, ale myślę, że ważny jest także poziom hałasu agregatu. Jeżeli planujemy używać takiego agregatu przez dłuższy czas to warto zwrócić na ten aspekt uwagę - w przeciwnym razie będzie trzeba zainwestować również w jakieś nauszniki. Agregaty średniej wielkości pracują na poziomie 80-90 db, ale można znaleźć cichsze operujące nawet na poziomie ok 65 db.
Kolejna ważna sprawa to pojemność zbiornika i czas pracy agregatu, choć ten problem można akurat łatwo rozwiązać zabierając ze sobą dodatkowy kanister.
Moim zdaniem kupno agregatu jest niezbędne w przypadku, gdy wykonujemy pracę w terenie, daleko od źródła prądu. Mi na szczęście zazwyczaj wystarcza po prostu długi przedłużacz ;)