Czy wiecie, że przekaźnik bistabilny został opatentowany w 1949r przez założyciela firmy Finder, która powstała w roku 1954 ?
Przekaźnik bistabilny dopuszkowy 1 polowy 230 VAC
Pomimo upływu ponad 70 lat od tego czasu, przekaźnik bistabilny serii 26 jest w wykorzystywany do dnia dzisiejszego w instalacjach elektrycznych dla naszych domów czy mieszakań. Oczywiście na przestrzeni lat zmieniała się konstrukcja przekaźnika, lecz nadal jest to niezmiennie seria 26.
Za pomocą przekaźników bistabilnych w domowych instalacjach elektrycznych jesteśmy w stanie uprościć instalcje oraz zmniejszyć liczbę przewodów elektrycznych w obwodzie, co w wyniku może przynieść nam oszczędności finansowe.
W załącznikach znajdują dwa obwody sterowania oświetleniem w pomieszczeniu z 4 różnych punktów. Pierwszy obwód przedstawia instalacje opartą na tradycyjnych wyłacznikach schodowych oraz krzyżowych, natomiast drugi obwód przedstawia instalacje opartą tylko na jednym przekaźniku bistabilnym np. serii 26, która umożliwia nam za pomocą popularnych przycisków dzwonkowych sterować z kilku różnych punktów.
Jak widać nie ma koniecznośći stosowania 4-przewodowej instalacji w celu połączenia wyłączników schodowych oraz krzyżowych, tylko instalacja dwuprzewodowa dla obwodu sterowania przekaźnika. W systemach tradycyjnych niezbędna jest większa liczba kabli o znacznie większym przekroju (większe obciążenie). Z ekonomicznego punktu widzenia, oszczędności wynikają nie tylko z mniejszych kosztów materiałów, ale także z krótszego czasu potrzebnego na wykonanie instalacji systemu przekaźników. System ten jest także dużo łatwiejszy do modyfikowania lub rozszerzania.
Oprócz standardowego sterowania załącz/wyłącz przekaźniki bistabilne umożliwiają sterowania poszczególnymi strefami co zostało pokazane na schemacie w trzecim załączniku. Dla bardziej złożonych rozwiązań, takich jak na przedstawionym obowodzie, system przekaźnikowy jest prostszy i bardziej ekonomiczny. Oszczędność może osiągnąć 40%. Rozwiązanie to oferuje 3-sekwencyjną impulsową kontrolę nad dwoma obwodami lub “strefami” oświetlenia, przy użyciu jednego przekaźnika impulsowego z dwoma niezależnymi stykami. Przy pomocy pojedynczego przycisku możemy załączać poszczególne obwody oraz obydwa obwody jednocześnie.
Przekaźniki dopuszkowe serii 26 mogą pracować być sterowane sygnałem o napięciu 12, 24, 48, 110 oraz 240 VAC lub poprzez napięcie stałe o wartości 12 lub 24 VDC za pomocą dedykowanych adapterów.
Karta katalogowa przekaźników bistabilnych
Jak wyglądaję Wasze obwody sterowania oświetleniem ? Wykorzystujecie przekaźniki bistabilne dopuszkowe czy korzystacie z wyłączników schodowych i krzyżowych ?
Odpowiedzi (8)
- Sortuj według
- Ostatnio dodane
- Najwyżej ocenione
- Sortuj od najstarszych
-
-
Ostatnio się o nich dowiedziałem, pokazałem dziadkowi elektrykowi i teraz nie wyobraża sobie życia bez nich:)
-
@Pysiak:Dziadek korzysta z przekaźników w wersji dopuszkowej czy może montowanych na szyne w roździelnicy ?
https://www.tim.pl/przekaznik-impulsowy-1z-16a-230v-ac-20-21-8-230-4000
https://www.tim.pl/przekaznik-impulsowy-1z-16a-24v-dc-styk-agsno2-20-21-9-024-4000
-
@Finder: Dziadek korzysta z wersji dopuszkowej.
-
-
-
Dziękujemy za miłe słowa i cieszy nas pozytywny odbiór naszego postu. W związku z tym @Piotr Bibik odpowiadając na Twoje pytanie posty w podobnej formie będą pojawiały się cyklicznie na platfomie co około 2 tygodnie.
Rozszerzając temat przekaźników bistabilnych warto zwrócic uwagę na rozwiązania, które mogą być montowane w skrzynce roździelczej.
13.81.8.230.0000 Cichy przekaźnik bistabilny, które w porównaniu do styczników modułowych oraz elektromechniacznych przekaźników bistabilnych charakteryzują się bezgłośną pracą. Dodatkowo zaimplementowana funkcja załączania w zerze napięcia czyli przekaźnik załącza się w momencie przejścia sinosuidy napięcia przemiennego przez "0" powoduję, że możemy załączyć takim przekaźnikiem oświetlenie LED o mocy 600W, natomiast trwałość takiego urządzenia przy obciążeniu znaminowym to 100 tys. cykli łączeniowych. Wszystko to razem daję bardzo ciekawą alternatywę dla styczników modułówych 25A, których zarówna możliwości łączeniowe oświetlenie LED 230 VAC są mniejsze oraz również ilość cykli łączeniowych jest o wiele niższa.
13.81.8.230.0000 Rozbudowane funkcje tego przekaźniki bistabilnego dokładnie przedstawia film, który załączamy.
-
Bardzo lubię tego typu materiały. Nie zanudzą i może każdy przeczytać, zarówno ten kto coś wie jak i laik. I jeden i drugi coś dla siebie znajdzie. @Finder podoba mi sie to, brawo.
-
Trochę wiedzy w przystępnej formie. Jeśli ktoś jeszcze nie jest przekonany do przekaźników bistabilnych to najwyższa pora to zmienić ;)
-
Fajnie napisane i garść przydatnych informacji. @Finder czy to zapowiedź dłuższego cyklu takich fajnych publikacji? Wiem że rozwiązań macie sporo i czy możemy spodziewać się kolejnych? Jak często co tydzień, dwa, miesiąc?
Czytaj także:
jak zbudować przekaźnik bistabilny?
W ramach zabawy chciałem zrobić z synem przekaźnik bistabilny. Podr
Przekaźnik bistabilny
Witam. Mam uszkodzony przekaźnik bistabilny Legrand 20A 040 49 i sz
przełączniki bistabilne - prośba o doradztwo
Dzień dobry,zwracam się z prośbą o doradztwo w zakresie przekaźnikó
Sterowanie oświetleniem w domu
Nowoczesny dom w znacznym stopniu różni się od tych z poprzedniego
Co zrobić, aby jedna lampa była obsługiwana przez dwa włą
Rozsądne planowanie aranżacji przestrzeni w domu poprzez zdalne ste
Poradnik - Jak sterować oświetleniem z dwóch niezależnych
Sterowanie oświetleniem z dwóch niezależnych miejsc to częsty probl
Co by zrobiłby automatyk bez przekaźników bistabilnych... na pewno owy patent miał wpływ na rozwój przemysłu :)