Przeczytano 696 razy

Czy widzieliście już mój nowy odcinek Poradnika Łukasza?

Cześć!

Zapraszam wszystkich do obejrzenia kolejnego odcinka mojego poradnika :) Tym razem zająłem się tematem domowej rozdzielnicy. W filmie prezentuję jej podstawowe elementy wyposażenia oraz opowiadam na co warto zwracać uwagę podczas planowania oraz montażu aparatury w niej zawartej.

 

Przy tej okazji raz jeszcze zapraszam Was do podsyłania pomysłów na kolejne odcinki poradnika. Podzielcie się też waszymi spostrzeżeniami: na co zwracacie uwagę podczas prefabrykacji domowej rozdzielnicy? Zachęcam do dyskusji - postaram się odpowiedzieć na Wasze pytania. Proponuje dyskusję prowadzić pod postem odcinka czyli tutaj:


https://laczynasnapiecie.pl/blog/poradnik-lukasza-jak-rozplanowac-rozdzielnice

Odpowiedzi (17)

 • No mam pytania bez odpowiedzi nadal. Znowu miód popłynął więc i szkoleniowo i podglądowo kulawe jest dla zdobycia srebrników nie żebym był czepialski bo z fachowością nie mamy tutaj do czynienia . Czy w tym szkoleniu dla youtuberów laików cenna wskazówka aby brali przykład w ciemno, a pisałem poniżej nie było wiedzy ekspertskiej i oczywiście merytorycznej bo tutaj są tylko takie i wyłącznie ! Jak wytłumaczyć brak zabezpieczeń kontrolek LED i elektroniki zasilania bezpośrednio z bloku rozdzielczego bez nadmiarowo prądowych wyłączników ? W tym przypadku zabezpieczenie tych właśnie elementów skończy się na zabezpieczeniu przedlicznikowym albo na elewacji, a najdalej w płocie na granicy posesji. A rozdzielnica będzie wyglądała tak samo jak ta co napisał boss z awarią rozdzielnicy i szukali elektryka co to zrobił i pomiary i napisał itp itd etc. Ale szkoleniowo oczywiście bez zarzutów niech nabierają od podstaw wiedzy tak to się robi właśnie... Jak zapyta się ten słynny prokurator kto to ? To ja sam oglądałem na YouTube, sam to zrobiłem tam wszystko wiedzą lepiej co pan będziesz mi tu się mądrował...

 • Film spoko 👌 Tak trzymaj 👍Warto się dzielić wiedzą ⚡

 • Tak, ale na stole to się inaczej układa jak na ścianie i wygląd jest inny z przewodami odbiorczymi poprzewlekanymi pomiędzy. Nie wiem dla czego nie znormalizują kolorów tulejek prasowanych lub poprostu robić transparentne wszystkie tylko nie było by dyskusji bo prasowanie czerwonych na przewody niebieskie czy żółtozielone to głupio wygląda lub niebieskie na fazowe. Oczywiście nie wszystkim to przeszkadza. Nie wiem dla czego i pewnie to zaraz będzie że po prostu jak ja zawsze się muszę przyczepić i nie cukrować . Dla czego "nie zabezpieczasz kontrolek LED oraz MEW-01" czyli w razie problemu z nim zabezpieczenie nadmiarowo prądowe jest przy liczniku energii (zazwyczaj w płocie ogrodzenia). 

  Pewnie nie czytaliście zapytania mojego w tym temacie bo jest mało profesjonalne przecież i banalne a to jest życie w najczystszej postaci :

  Co go (OBO) tak kontuzjowało w blokowisku (laczynasnapiecie.pl)

  • @ajotnet: odnośnie tulejek moim zdaniem masz rację, powinny być transparentne lub w kolorach innych niż: niebieski, czarny, szary, brązowy, żółty, czerwony (czyli kolory zarezerwowane dla zasilania AC i DC). Z innej strony, czy wyobrażasz sobie jak trudno by to posegregować gdyby się niechcący kilka pojemników takich transparentnych tulejek wysypało??

  • @Piotr Bibik: Ale segregacja nie jest tylko wina kolorów bo co producent to są różne i inne. Segregacja w każdym kolorze jest 5-7 kolorów do tego samego produktu w zależności co kupisz gdzie i kiedy w jakiej hurtowni czy wysyłkowo czy stacjonarnie. Nie ma w tym ładu i składu. Elektryk jak bierze do ręki to wie co bierze 2,5 4 czy 10mm. Jeszcze musiał byś kolory wymyślać do długości  10/10 10/18 i jest jeszcze 10/21 i co proponujesz ? A jak pół paczki Tobie zostanie, jedziesz po nowe tamte były kości słoniowej ,a teraz są zielone i ... Jaka propozycja ? Wymieniasz na inne, czy wszystkie jak leci ni ładu i składu co poziom to inny kolor ? W elektryce ma to znaczenie ? Czy nie ? Jak poprasujesz fazowe czarny LY i tulejka czerwona to fazowe. A jak będzie LY czarna z niebieska końcówką tulejkową to N czy JESZCZE FAZA ? Może inni maja inne zdanie ale mnie osobiście to drażni i denerwuje. Nie podoba mi się to niestety.

  • @ajotnet: mam swojego ulubionego producenta i swoją ulubioną długość. Staram się zamawiać z wyprzedzeniem stąd raczej w kolorach mam porządek (jak się rozsypią), ale coś w tym co mówisz jest - transparentne izolacje chyba nie były by złe.

  • @Piotr Bibik: To że preferujesz jednego dostawcę to nie jest tak że nie spotykasz się z tymi tematami u innych. Barwnik też jest droższy aby barwić plastik. jeżeli to problem to można robić wszystkie białe bo to surowiec najbardziej dostępny jak osprzęt deweloperski biały i krem i tyle, udziwnienia to już kolory. Chyba że to robi się z szajsu i badziewia więc barwi się je aby uzyskać choć kolor bo tak było by to co mieszanie to inny nijaki do określenia.

   Pewnie że jest to banalne ale nie estetyczne obrazowo w rozdzielniach.

 • Odpowiedź oznaczona przez autora jako pomocna

  Bardzo dobrze omówiony temat.

  Czekam na kolejne odcinki

 • Ja już oglądałem! Oczywiście wszystko podane w przystępny sposób. Kozacka fototapeta 😁 tylko uważaj na myśliwych bo jak wiadomo dzik na rowerze to też dzik 😋