Czy Was czasem "kopią" rożne przedmioty?

Zdarza się, że dotykając klamkę lub podając komuś rękę występuje przepięcie "kopnięcie prądem" co jest przyczyną tego zjawiska, jak temu zapobiec? kto tego doświadczył wie że dyskomfort jest duży.

2

Odpowiedzi

Odpowiedzi (2)

 • Odpowiedź oznaczona przez autora jako pomocna

  Pytanie czy dolegliwość ta doskwiera np. tylko w pomieszczeniach, w których przebywasz czy również na świeżym powietrzu.

  Elektrostatyczność związana jest ze zbyt dużą jonizacją powietrza, jeżeli pojawia się to wyłącznie powiedzmy w mieszkaniu, biurze to powodem zwykle bywa zbyt mała wilgotność powietrza, a za tym większa jonizacja.

  Receptą powinno być „nawilgocenie” pomieszczenia. Najtańszym, lecz dość kłopotliwym rozwiązaniem jest zawieszenie mokrych ręczników na grzejnikach czy na czymkolwiek innym, dość tanim rozwiązaniem jest też zawieszenie zwykłego napełnianego wodą nawilżacza powietrza, droższym już będzie zakup elektrycznego dejonizatora ustawionego w pokoju.

  Jeśli dyskomfort jest obecny przez cały czas to przyczyną z kolei może być "suchość" skóry. I tutaj można zaproponować do prania ubrań używania specjalnych płynów antystatycznych. Z tego co wiem dostępne na rynku są też różnego rodzaju kosmetyki antystatyczne.

  Myślę, że powinno pomóc.

  • @artel electric: Dziękuję za pomoc.  Z pewnością jest to wina suchego powietrza. Dzieje się to w biurze i kopie wszystkich w szczególności w okresie zimowy jak działają grzejniki. zastanowimy się nad nawilżaczem.