Przeczytano 2 267 razy

Czy ten wyłącznik nadprądowy można zastosować jak zabezpieczenie przedlicznikowe?

Chciałem zapytać Państwa o ten wyłącznik nadprądowy czy można zastosować go jak zabezpieczenie przedlicznikowe'

https://www.tim.pl/wylacznik-nadpradowy-3p-b-32a-6ka-ac-cls6-b323-dp-270411

Odpowiedzi (10)

 • Na przed licznikowe nie nadają się "B". Poszukaj sobie o charakterystyce "D" i nie ma przeciwskazań aby taki zastosować.

 • Warto sięzastanowić skąd wzieło się stosowanie zabezpieczeń przed licznikowych. 

  . Zabezpieczenie umożliwia wyłączenie napięcia na liczniku w trakcie prac konserwacyjnych/ wymiany licznika

  Zabezpieczenia wymagane przez zakłady energetyczne nadprądowe, termiczne,zwłoczne, topikowe z założenia mają zachować selektywność zadziałania względem zabezpieczeń w zasilanym obiekcie.

  Moim zdaniem najlepszym wyborem jest stosowanie zabezpieczeń topikowych, ponieważ mają wystarczającą selektywność w trakcie zwarć lub przeciążenia po stronie odbiorcy oraz zapewniają przerwę izolacyjną w trakcie awarii. Wyłącznik nadprądowy może nie zadziałać lub prą zwarciowy może okazać się na tyle wysoki, że dojdzie do sklejenia się styków. Eski mają sporo części ruchomych oraz swoją żywnotność natomiast topikówka zawsze zadziała.

  Zabezpieczenie przedlicznikowe jest również ogranicznikiem mocy przyłączeniowej i jej wielkość jest określona w umowie z dostawcą energii. 

  Bezpieczniki topikowe

  Zabezpieczenie selektywne

 • Można zastosować taki. Trzeba sprawdzić też czy dostawca Energii nie wymaga zabezpieczenia przedlicznikowego topikowego bo tak jest np w przypadku Tauronu

  • @Peter45: Najważniejsza jest charakterystyka dla zabezpieczeń nadmiarowo - prądowych dla przedlicznikowych zabezpieczeń. Jest też opcja że montuje się ograniczniki mocy zamiast bezpieczników.

 • Można je zastosować jako zabezpieczenie pod licznika. Jezeli chodzi o licznika ZE to zabezpieczenie musi być o charakterystyce "C" zgodne z warunkami przyłączeniowymi lub mocą przyłączeniową  oraz rozłączane jedno fazowo.

 • Bardzo często Zakłady Energetyczne jako zabezpieczenie przedlicznikowe montuje wyłącznik selektywny. Zadaniem tego zabezpieczenia jest selektywne wyłączanie w stosunku do zabezpieczenia w rozdzielni mieszkaniowej. Jest wyłącznikiem nadprądowym pozbawionym członu zwarciowego i posiada tylko człon przeciążeniowy (termiczny).

  https://www.tim.pl/ogranicznik-mocy-etimat-t-3p-32a-002181064

 • Wyłącznik ten może być zastosowany jako zabezpieczenie przedlicznikowe, jeżeli jego parametry są zgodne z tymi, które są podane w technicznych warunkach przyłączenia lub umowie przyłączeniowej.

  Należy zwrócić uwagę nie tylko na prąd znamionowy wyłącznika, ale również na charakterystykę wyzwalania.

  W przypadku tego wyłącznika jest to charakterystyka typu B.

  https://www.tim.pl/wylacznik-nadpradowy-3p-b-32a-6ka-ac-cls6-b323-dp-270411

  Jeżeli dostawca energii wymaga charakterystyki typu C, można zastosować:

  https://www.tim.pl/wylacznik-nadpradowy-3p-c-32a-6ka-ac-cls6-c323-dp-270423

  • @Tomasz Brzostowski: Dla przedlicznikowego to tak średnio "B" jaki wskazał pytający @Atom. Więc ta odpowiedź mało informacyjna i tam nie można, a zaleca się "C" lub selektywne lub ogranicznik mocy.

  • Przecież @Tomasz Brzostowski napisał: "Wyłącznik ten może być zastosowany jako zabezpieczenie przedlicznikowe, jeżeli jego parametry są zgodne z tymi, które są podane w technicznych warunkach przyłączenia lub umowie przyłączeniowej." Co Ci nie pasuje w tej odpowiedzi?