Przeczytano 6 179 razy

Czy można łączyć światłowód ze skrętką? jest to wykonalne

W najbliższym czasie będę miał doprowadzony światłowód do granicy działki. Ja od strony budynku mam położoną skrętke komputerową. Czy możną połączyć światło ze skrętką czy światłowód musi bć doprowadzony aż do budynku? do miejsca gdzie będzie ruter?

Chodzi o to by nie rozkopywac podjazdu.

Odpowiedzi (5)

  • Najprościej za pomocą dobrego konwentera mysle że nie będziesz miał już z tym problemy 

    Pozdrawiam

  • Uzupełniając: możesz także skorzystać z konwertera zamieniającego sygnał ze światłowodu na sygnał puszczany skrętką. Poniżej filmik opisujący jak to zrealizować.

  • Cześć! Jeżeli masz w tym miejscu światłowód, zasilanie oraz skrętkę prowadzącą dalej do Twojej sieci domowej, to możesz po prostu w hermetycznej skrzynce zabudować switch posiadający wejście optyczne i wyjście LAN. Switch będzie pracował w sieci zewnętrzenj więc musisz to ustalić z Twoim dostawcą internetu. Sygnał ze switcha trafi do Twojego domowego routera i dalej będzie już rozprowadzany w Twojej sieci lokalnej LAN. Opcjonalnie możesz zamiast switch zastosować router. Wówczas jednak polecam wyłączyć jego łączność WiFi, a "routery" domowe ustawić jako punkty dostępowe Access Point (AP).

  • Światłowód nie musi być doprowadzony bezpośrednio do routera, ale w sumie im bliżej domu tym zawsze lepiej 😉, ja osobiście wolałbym w domu :). Sieć LAN łączysz ze światłowodem za pomocą media konwerterów lub wpinasz bezpośrednio do routera (niektóre mają wejście fiber). Media konwerter musi posiadać zasilanie które dostarczasz za pomocą zasilacza sieciowego lub dla nie których media konwerterów za pomocą POE (czyli tego samego kabla co LAN, po zastosowaniu specjalnego zasilacza) Prawdopodobnie media konwerter dostaniesz od dostawcy internetu.