1 odpowiedzi

Sprawdź

Co to jest napięcie międzyfazowe?

Moderator Bogdan dodane:

Przeglądałem różne produkty i zauważyłem, że niektóre przeznaczone są dla różnych napięć, np. na napięcie międzyfazowe. Co to jest za napięcie?
 

 • Atom 0 pkt

  Na początek trzeba zaznaczyć że o napięciu fazowym i między fazowym mówimy w przypadku układów do przesyłu i odbioru prądu przemiennego.

  Nie opowiem książkowo, bo to bardzo obszerny temat i proponuję zacząć od intuicyjnego zrozumienia gdzie jest napięcie fazowe a gdzie międzyfazowe. Oczywiście potem możemy wrócić do naukowego wywodu.

  Domowe gniazdo wtykowe - ma dwa otwory - do jednego przyłączony jest przewód fazowy a do drugiego neutralny. Do tego mamy jeszcze wystający bolec do którego przyłączony jest przewód ochronny.

  Napięcie fazowe - najprościej to napięcie (różnica potencjałów) między przewodem fazowym a neutralnym (a więc między dwoma otworami gniazda wtykowego) które wynosi 230V

  Są też gniazda trójfazowe gdzie mamy nie dwa otwory ale cztery lub pięć!

  Do trzech doprowadzone są przewody fazowe - trzy różne (bo przesunięte w czasie), do kolejnej przewód ochrony (nie w postaci bolca jak w domowym gniazdku i przewód neutralny.

  Napięcie międzyfazowe jest napięciem między dwoma dowolnymi otworami do których są przyłączone przewody fazowe). Napięcie międzyfazowe wynosi 400V