4 odpowiedzi

Sprawdź

Co to jest napięcie międzyfazowe?

Moderator Bogdan dodane:

Przeglądałem różne produkty i zauważyłem, że niektóre przeznaczone są dla różnych napięć, np. na napięcie międzyfazowe. Co to jest za napięcie?
 

 • Mikel98 1 pkt

  Jest to napięcie między dwoma fazami( oczywiście w układzie trójfazowy '' siła'')

 • LukkiSto 0 pkt

  Napięcie międzyfazowe  - wartość skuteczna napięcia elektrycznego pomiędzy dwoma wybranymi fazami, przewodami fazowymi w układzie trójfazowym trójkątnym o wartości 230 V, natomiast w układzie gwiazdowym występuje napięcie skuteczne międzyfazowe 400 V.

  W przypadku idealnym (napięcia sinusoidalnie przemienne, symetria trzech faz) wartość ta jest √3 razy większa od wartości napięcia fazowego.

 • gelotek 0 pkt

  Co to jest napięcie międzyfazowe?
  Domyślam się że pytanie dotyczy układu trójfazowego i na tym oprę się odpowiadając.
  Napięcie międzyfazowe jest to napięcie pomiędzy dwoma wybranymi przewodami fazowymi i w powyższym układzie wynosi 400V.
  Warto zaznaczyć iż napięcie fazowe jest to wartość skuteczna napięcia pomiędzy przewodem fazowym a przewodem neutralnym i wynosi ona 230V.
  Można przyjąć ( dla idealnego układu trójfazowego gdzie zachodzi symetria faz) iż napięcie międzyfazowe to (pierwiastek z 3) x (napięcie fazowe 230V),
  To chyba najprostsze wyjaśnienie jakie może być 😊
  Więcej informacji niestety ciężko przekazać bo to już głownie język uczelniany i oparty na dużej licznie wzorów 😊. Proszę zerknąć sobie na poniższe slajdy tam też troszkę wprowadzenia jest

  http://wazniak.mimuw.edu.pl/index.php?title=PEE_Modu%C5%82_6
  oraz na kurs o teorii obwodów Pana - Pawła Schmidta, dr inż. - SkOs AGH

 • Atom 2 pkt

  Na początek trzeba zaznaczyć że o napięciu fazowym i między fazowym mówimy w przypadku układów do przesyłu i odbioru prądu przemiennego.

  Nie opowiem książkowo, bo to bardzo obszerny temat i proponuję zacząć od intuicyjnego zrozumienia gdzie jest napięcie fazowe a gdzie międzyfazowe. Oczywiście potem możemy wrócić do naukowego wywodu.

  Domowe gniazdo wtykowe - ma dwa otwory - do jednego przyłączony jest przewód fazowy a do drugiego neutralny. Do tego mamy jeszcze wystający bolec do którego przyłączony jest przewód ochronny.

  Napięcie fazowe - najprościej to napięcie (różnica potencjałów) między przewodem fazowym a neutralnym (a więc między dwoma otworami gniazda wtykowego) które wynosi 230V

  Są też gniazda trójfazowe gdzie mamy nie dwa otwory ale cztery lub pięć!

  Do trzech doprowadzone są przewody fazowe - trzy różne (bo przesunięte w czasie), do kolejnej przewód ochrony (nie w postaci bolca jak w domowym gniazdku i przewód neutralny.

  Napięcie międzyfazowe jest napięciem między dwoma dowolnymi otworami do których są przyłączone przewody fazowe). Napięcie międzyfazowe wynosi 400V