8 odpowiedzi

Sprawdź

wyłącznik różnicowoprądowy

Witek P 0 pkt dodane:

j.w

Czy wyłącznik różnicowoprądowy może w rozdzielnicy mieszkaniowej pełnić jednocześnie rolę wyłącznika głównego?

 • LucasT 147 pkt

  Nie. Ja mam dom.deweloperski A jednak główny mam poza domem w rozdzielni ogólnej (6 domow)

 • W teorii nie powinno się. W małych rozdzielnicach (powiedzmy do 24 modułów z jednym RCD), w większości przypadków elektrycy nie stosują rozłącznika głównego. 

  Jeśli masz miejsce to warto, tutaj przykład typowego 3-fazowego rozłącznika:

  https://www.tim.pl/rozlacznik-modulowy-63a-3p-sw-63-3-a9s62363

 • Br3xPL 135 pkt

  To ma wcale inne zastosowanie, nie po to to wymyślono. Wiadomo oszczędność oszczędnością ale to ty jesteś fachowcem. Później się nie będziesz tłumaczyć że klient chciał. 

 • ajotnet 149 pkt

  U deweloperów czy innych instalacjach czy to w domkach czy mieszkaniach nie stosuje sie takich rozwiązań jak wyłącznik główny prądu... Chyba że ktoś nie umie czytać schematów lub robi cos na rympał bo słyszał lub widział. Brakuje jeszcze aby ta różnicówka była z zabezpieczeniem nadmiarowo-prądowym. Inni też stosują różnicówki do wind transportu pionowego, też jest poprawne ?

  Wystarczy przepalenie żarówki na choince, zaszronione przewody na balkonie w oprawie lub gnieździe, przedłużacz stary, wadliwe narzedzia domowe lub sprzęt AGD i wywalamy rozdzielnie w kosmos z przyczyn że ktoś coś słyszał, widział, a dzwonili ale nie w tym kościele !

 • Peter45 0 pkt

  Nie należy stosować różnicówki jako wyłącznik główny, ona ma spełniać swoje konkretne zadanie. Różnicówka może ulec prędzej awarii i co wtedy. 

 • EL-ROJ

  Cześć! Często niestety zdarza się, że różnicówka pełni rolę "wyłącznika głównego". W rozumieniu potocznym chodzi o skuteczne odcięcie zasilania w mieszkaniu. Należy pamiętać, że nie jest to aparat który przewidziany jest do pełnienia takiego zadania. Co w przypadku gdy wyłącznik różnicowoprądowy ulegnie awarii? Wówczas zasilanie nadal będzie podawane na pozostałe zabezpieczenia, pomimo wyłączenia. Przerwa pomiędzy stykami różnicówki nie zapewnia też skutecznej izolacji np. w przypadku przepięcia. Do wyłączania zasilania powinno się stosować rozłącznik.

 • Piotr Bibik

  Mówiąc o rozdzielnicach stosowanych w domach lub mieszkaniach mówiąc o wyłączniku głównym najczęściej rozumie się aparat za pomocą którego jesteśmy w stanie wyłączyć zasilanie w całym domu.

  W takim wypadku rolą wyłącznika głównego jest skuteczne odłączenie napięcia z obwodów znajdujących się za wyłącznikiem.

  Zalecane jest zastosowanie np. rozłącznika modułowego, lecz jeśli projektant nie przewidział innego rozwiązania a inwestor szuka oszczędności rolę tą może pełnić wyłącznik różnicowoprądowy jako pierwszy aparat do którego podłączone jest napięcie.

  Tego typu rozwiązania są standardem w budownictwie wielorodzinnym gdzie developer stosuje jeden wyłącznik różnicowoprądowy na całe mieszkanie. Za nim dokonuje podziału na poszczególne obwody zabezpieczone wyłącznikami nadprądowymi.

  W przypadku gdy w rozdzielnicy znajduje się kilka wyłączników różnicowoprądowych zaleca się stosowanie rozłącznika modułowego za którym następuje podział zasilanie na poszczególne wyłączniki różnicowoprądowe.

  Definicje określają:

  Rozłącznik (ang. switch) – połącznik przeznaczony do włączania i wyłączania określonych prądów roboczych, w tym również przeciążeniowych, zdolny do długotrwałego przewodzenia swego znamionowego prądu cieplnego oraz do krótkotrwałego przewodzenia określonych prądów zwarciowych.

  Jest to łącznik elektryczny używany do wyłączania prądów roboczych, o wartościach nieprzekraczających dziesięciokrotnej wartości prądu znamionowego.

  Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Roz%C5%82%C4%85cznik

  Wyłącznik – łącznik elektryczny mechanizmowy zdolny do załączania, przewodzenia i wyłączania prądów w normalnych warunkach pracy obwodu oraz prądu przeciążeniowego lub prądu zwarciowego.

  Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Wy%C5%82%C4%85cznik