Czy warto inwestować w używane panele fotowoltaiczne? Trafiłem na dobrą okazję w sieci i zastanawiać się czy nie kupić, może ktoś ma jakieś doświadczenie z używkami? Na co zwracać uwagę przy zakupie? Czy jest potrzeba sprawdzenia ich na żywo jak przy zakupie auta, aby się nie nadziać? Dodam, że nie byłaby to jedyna fotowoltaika na posesji.
Odpowiedzi (5)
- Sortuj według
- Ostatnio dodane
- Najwyżej ocenione
- Sortuj od najstarszych
-
-
Osobiście odradzałbym kupna tego typu rzeczy używanych. Radziłbym dopłacić trochę i kupić nowe panele.
-
Niestety te okazje nie koniecznie są okazjami.
A zwracac uwagę - na rok produkcji. Paneli starszych jak 10 lat chyba nie warto kupować, bo mogą mieć mocno zaniżoną moc związaną z degradacją półrzewodników.
I oczywiście na oznaki uszkodzenia. Wszelkie uszkodzenia mechaniczne, czy dziwne odbarwienia na samym panelu, rysy, pęknięcia dyskwalifikują ten towar.
Można też niestety trafić na uszkodzone panele (niedziałające) pomimo braku oznak wizualnych.
Ale z drugiej strony, aby nie zniechęcać zbyt mocno, powiem, że znam kilka instalacji zrobionych na używkach, i sprawują się całkiem poprawnie.-
@boss: Zawsze przy odpowiedniej chemii można odzyskać trochę srebra ale jest to przychód który jest małym procentem ceny paneli.
-
@Kafar19: Tylko czy jest to gra warta świeczki? Szczerze to do autora @mahajjster nie bawiłbym się w żadne używki tylko dopłacił trochę i miał nowe, sprawdzone panele, na które nałożona jest gwarancja.
-
-
Czytaj także:
Czym różni się panel od panela
Mam panele PHONO SOLAR PS455M4H-24/TH, a w ofercie TIM-u jest pane
Dodatkowe panele
Witam.Mam instalacje fotowoltaiczną o mocy 4,95 kWp na panelach hyu
Panele winylowe
Witam.Planujemy z żoną położyć na cały parterze domu (oprócz łazien
Projekt instalacji fotowoltaicznej – co powinien zawierać
Najważniejszą informacją zawartą w donbrze przygotowanym projekcie
Panele fotowoltaiczne czy kolektory słoneczne – które roz
Kolektory słoneczne czy panele fotowoltaiczne? Bardzo często są myl
Opłacalność inwestycji w instalację fotowoltaiczną. Czy d
Instalacje fotowoltaiczne z roku na rok cieszą się coraz większą po
Kupno używanych paneli to duże ryzyko, podobnie jak kupno np. używanego akumulatora i wielu innych rzeczy.
Po pierwsze wraz z czasem spada wydajność paneli, po drugie nie jesteśmy w stanie zweryfikować w 100% jaki jest stan techniczny używanego panelu. Przede wszystkim nie stwierdzimy gołym okiem czy panele nie posiadają mikropęknięć. Transport, montaż, demontaż, transport, montaż..., to sprzyja takim uszkodzeniom, które znaczącą zwiększają ryzyko pożaru oraz spadku wydajności. Po trzecie nie wiemy jaki będzie stan złączy i jakość połączeń kabli po kolejnym połączeniu, zapewne jakość połączeń w stosunku do nowych paneli będzie dużo niższa, co też ma ogromny wpływ na ryzyko powstania pożaru. Osobiście w żadnym wypadku nie zdecydowałbym się na zakup używanych paneli fotowoltaicznych zarówno ze względów bezpieczeństwa jak i ekonomicznych. Pod uwagę należy wziąć nie tylko spadek wydajności na skutek eksploatacji paneli ale również to, że w nowych panelach są zastosowane nowe technologie podnoszące moc, wydajność i żywotność.