9 odpowiedzi

Sprawdź

Taśma LED świeci słabiej na końcu

Adam987 3 pkt dodane:

Witam.

Jakieś pół roku temu do mieszkania zamówiłem sobie trochę taśmy LED. Jak wiadomo musiało wszystko trochę poleżeć, teraz to wszystko podłączyłem i okazało się, że końcówka taśmy świeci mi słabiej niż początek. Co może być przyczyną? Jeśli się nie mylę to jest ta taśma https://www.ledstyl.pl/tasma-led-cob-8w-12v-1000lm-neutralna-1-metr-id-2824 Mam 10 metrów i do tego zasilacz 100W. Dwie rolki zlutowałem ze sobą, wydaje mi się, że jest dobrze bo prąd dochodzi do końca taśmy ale co z tego skoro od połowy świeci jakby słabiej, a jest to bardzo widoczne na suficie. Jakieś pomysły dlaczego tak? Jutro postaram się podesłać fotkę.

 • Im mniejsze napięcie tym prąd większy czyli przekrój przewodu zasilającego winien być grubszy, taśmy, paski się nie zmieni bo jest standardowy rozmiar. Natury nie oszukasz.

  Czy to do LED 12V czy do żarowych G4, MR16, AR111, 12V na dłuższe odcinki potrzeba grubsze oprzewodowanie choć potem z przyłaczeniem zaczynają się problemy. Zaradzić można dwustronnym zasilaniem.

 • Aż poszedłem teraz podłączyć zasilacz po środku i rzeczywiście świeci już elegancko na całej długości. Dzięki wszystkim za szybką pomoc. BTW ta taśma LED COB to rewelacja, nie ma porównania do tych zwykłych SMD gdzie widać te diodki.

 • Problem jest przez spadek napięcia na końcu taśmy, im dalej od zasilacza tym słabiej świeci taśma. Jeśli dobrze się orientuję to po około 5 metrach taśmy ledowej napięcie już znacznie się obniża co widać po słabiej świecących się diodach. Rozwiązanie jest proste. Doprowadzić przewody w połowie odległości czyli po 5 metrach i tam podłączyć zasilanie. Obie taśmy będą miały swoje przewody zasilające co pozwoli im w miarę równo świecić.
  Jeśli masz taśmę z podanego linku to zasilacz też może długo nie przeżyć. Zasilacz powinien mieć pewien zapas mocy aby nie był ciągle dociążony na 100% bo to skraca jego żywotność. Zaleca się  minimum 20% zapasu mocy. W przypadku tej taśmy którą podałeś i odległości którą masz zainstalowaną 10W/m x 10m = 100W. 100W x 20% = 120W. Powinieneś zastosować zasilacz minimum 120W. Nie wiem czy jest sens teraz wymieniać zasilacz jeśli już go kupiłeś i nie możesz zwrócić. Po prostu następny kup o większej mocy jeśli obecny się zepsuje. Chyba że masz do czego wykorzystać obecny zasilacz albo zostawić sobie na coś innego to zalecam zakup nowego

  https://www.tim.pl/zasilacz-led-gpv-120w-12v-dc-gpv-120-12-ip67-wodoodporny-hermetyczny-gpv-120-12#:
  Ja u siebie stosuję zasilacze tej marki i jestem zadowolony. Producent udziela 3 letniej gwarancji.
  A w tej aukcji nawet 5 lat gwarancji:
  https://allegro.pl/oferta/zasilacz-led-glp-12v-150w-ip67-gpv-150-12n-5lat-gw-8719853278?snapshot=MjA
  Pozwoliłem sobie pobrać zdjęcia z strony: kingled.pl

 • Odpowiedź oznaczona przez autora jako pomocna

  Prawdopodobnie powodem takiej sytuacji są spadki napięcia, które występują na długiej taśmie. Sugeruję spróbować zasilić taśmę z dwóch stron. Aby wyrównać spadki napięć, sugeruję aby oba przewody zasilające miały tą samą długość (zapas należy gdzieś schować).

  Ponieważ wspomina Pan o dwóch rolkach, może wystarczyć zasilenie doprowadzone do środka (miejsca połączeń obu taśm). 

  Dzięki takiemu rozwiązaniu prąd będzie rozpływał się równomiernie po obu taśmach przez co nie powinny występować aż tak duże spadki napięcia.

 • GN 18 pkt

  diody w innym binie mogą być na każdej z taśm.