System podlewania trawnika i roślin niskich oraz drzew owocowych
Mam pytanie o Wasze doświadczenia z systemami automatycznego podlewania. Chciałbym w tym roku zamontowac nawadnianie. Układ trawnika jest skomplikowany ale przy odpowiedniej ilości zraszaczy do ogarnięcia. Drugi temat to byliny i krzewy oraz kwiatki które nie lubia być polewane. no i trzeci do drzewa owocowe które potrzebuja sporo wody by wykarmić owoce a że sa dość gęsto a jeszcze w pobliżu jest las który podbiera im wode, muszę zapewnić im co jakiś czas odpowiednią ilośc wody. Jaki system polecacie Dodam że mam własną studnię z pompą o wydajności do 5,5 m3h. chodzi mi o producenta zraszaczy, zaworów i sterownika.
Odpowiedzi (3)
- Sortuj według
- Ostatnio dodane
- Najwyżej ocenione
- Sortuj od najstarszych
-
-
Na pewno przewody do siłowników od sterownika poukładać w peszlach razem z rurami wodnymi nie typu yntksy ytdy i takich różnych skrętek czy telefonicznych cienkich. Bardzo się takie spodobały tym instalatorom od podlewania... Grubsze rury na magistralach i cieńsze na odejścia. Systemów jest trochę i rur nawet w marketach budowlanych w dość przyzwoitych pieniądzach. A sam sterownik jak się znudzi można go zawsze wymienic na inny ważne aby był dobrany do sekcji ile ich chcecie mieć, jak studnia jest to też aby nie przesadzić że wypije wodę i będzie suchobieg.
-
Super, że masz studnię, bo koszty z wodociągu byłyby spore.
Na początek dobrze jest zrobić projekt nawet samemu. Narysować ogród i cyrklem wyznaczyć zasięg zraszaczy. Pod uwagę należy wziąć teren - jeżeli jest spory spadek. Podzielić go na strefy od rodzaju roślinności i nasłonecznienia.
Teraz kolejnym krokiem będzie wybór sterownika automatycznego bądź ręcznego. Takich systemów mamy sporo (F&F, Gardena, Rain Bird, Hunter, K-Rain, Greenmill, Irritrol, PGV itd). Miejsce jego montażu jak i zasilania (230V lub bateryjne). Umieszczenie zaworów (w pomieszczeniu lub w glebie) I w ogóle jaki system nawadniania czy podziemny czy naziemny.
Ważnym elementem jest odprowadzenie wody (za pomocą sprężarki lub grawitacyjnie). A również średnica samej rurki odpowiadająca pobieranej ilości wody. Ciśnienie systemu nawadniającego nie powinno wynieść mniej niż 2 bary.
Polecając ci jakiś system, dobrym rozwiązaniem jest F&F, masz jedną aplikacje od m.in. nawadniania, oświetlenia czy otwierania bram i furtek. Gdy, czujniki wykryją ruch w ogrodzie natychmiast wyłączą dopływ drogi. Oczywiście są skonfigurowane z prognozą pogody (ale to ma wiele producentów)
Budowa automatycznego nawadniania Tu akurat jest zastosowany system Gardena.
Czytaj także:
Cięcie drzew
Kiedy powinno przycinać się gałęzie drzew
Jak nawadniacie swoje ogrody?
Jak dbacie o ogrody? Chodzi głównie o trawniki. A może w czasie sus
System monitoringu temperatury i wilgotności
Chce zamontować system monitoringu temperatury i wilgotności w apte
Wycinka drzew na działce – podstawa prawna na 2021. Jakie
Czy mogę wyciąć drzewo na swojej posesji? Czy aktualnie taka wycink
System inteligentnego domu - jak go instalować i który sy
Coraz częściej słyszy się o systemie inteligentnego domu. Sprawdź,
Czy można wyciąć drzewa bez zezwolenia?
Czy można wyciąć drzewo bez zezwolenia na własnej posesji w 2024 ro
Proponuję zacząć od skorzystania z porad ekspertów do jakich zaliczam Gardenę. Tu link do materiału który może się przydać.
Kuzynka zajmuje się projektowaniem ogrodów, i kiedyś pomagała mi przy systemach nawadniania w jednej rezydencji gdzie był realizowany system inteligentnego domu. Wówczas przekonałem się, że dobrze zrobione nawadnianie to coś tak samo skomplikowanego i wymagającego wiedzy jak instalacja elektryczna.
aznaczam, dobrze zrobione, a więc odpowiednio dobrane, rozplanowane, tak aby nie przelać i nie przesuszyć różnych miejsc, tak aby na zimę łatwo było z systemu spuścić wodę i odpowiednio dobrać średnicę rur, aby wszędzie było odpowiednie ciśnienie.
Na początek może przydać się ten materiał:
https://www.gardena.com/pl/garden-life/narzedzie-do-planowania-ogrodu/program-do-planowania-sprinkle