CZY MOGE UŻYC TEGO PRZEWODU - (ZAMEL) DO ZASILANIA TASMY RGBCCT 24v NA KRÓTKICH DO 5 M ODCINKACH?
Przewód sterowniczy LIYY 6x0,5 300/300V 0112 056 10 /100m/
Odpowiedzi (8)
- Sortuj według
- Ostatnio dodane
- Najwyżej ocenione
- Sortuj od najstarszych
-
-
DO 100 W - 24v- 5 MB TASMY
-
@LEONES 997: Moim zdaniem ten przewód się do tego nie nadaje (no może po spełnieniu kilku warunków), ale pytasz o produkt Zamel więc dobrze się składa bo mamy tu tego producenta i zapraszam @Zamel do odpowiedzi.
Moje uzasadnienie - dlaczego nie można tego przewodu zastosować.
Rozumiem, że 5 metrowy odcinek taśmy ma 100W.
Korzystamy z podstawowego wzoru do obliczania prądu i dzielimy moc przez napięcie 100W / 24V = 4,2A i dla takiego prądu trzeba dobrać przekrój żyły. Dlaczego? Co prawda minusy rozkładają się na poszczególne kanały (WW; CW; R; G; B) to + mają wspólny i właśnie pod maksymalny prąd płynący + należy dobrać przekrój przewodu.
W tym przypadku przy zasilaniu:
- jednostronnym liczymy 4,2A
- dwustronnym liczymy 2,1 A
Korzystając z opracowań @Bitner (w załączeniu) przekrojem 0,5 mm2 można puścić maksymalnie 9A (przy temperaturze otoczenia do 30 oC) wiec wykorzystanie tego przewodu powinno teoretycznie być ok, ale jest jeszcze sprawa związana z spadkiem napięcia.
Taśma LED do prawidłowej pracy potrzebuje napięcia 24V DC a w omawianym przypadku wystąpią około 12,5 % spadki napięcia więc pod pełnym obciążeniem na końcu 10m przewodu będzie około 21 V co spowoduje że diody nie będą świecić z maksymalną mocą.
Zakładając maksymalny spadek napięcia na poziomie 3 % (do 23,3 V) przy 10 m i obciążeniu 100 W trzeba by użyć przewodu o przekroju żył 2,5 mm2
W związku z tym proponuje wykonać dwustronne zasilanie taśmy LED (i wówczas jeśli długości przewodów zasilających są takie same możemy przyjąć że obciążenie każdego przewodu spada do 50 W co przy 10 m pozwala użyć przewodów o przekroju żył 1 mm2.
Jeśli taśmę przetniesz na dwa pięciometrowe odcinki i oba odcinki zasilisz dwustronnie to przy 3 % spadku napięcia (na końcu przewodu pod pełnym obciążeniem będzie 23,3 V) żyłą o przekroju 0,5 mm2 można zrealizować taki układ.
Podsumowując.
Do zasilania taśm przewodem o długości 10 m można użyć przewodu LIYY 6x0,5 ALE trzeba taśmę LED o mocy 20W/m (20*5=100) podzielić na maksymalnie 5 metrowe odcinki z czego każdy jest dwustronnie zasilany przewodem prowadzonym bezpośrednio z zasilacza i sterownika. Dzięki temu ograniczamy maksymalny prąd płynący w przewodzie + do około 1 A co umożliwia uzyskanie spadku napięcia około 3 % (taśma jest zasilona napięciem 23,3 V)
P.S.
dla zainteresowanych. Do szacunkowych obliczeń wykorzystałem wzór opisane w artykule: UPS do domku, czyli awaryjne zasilanie rolet i pieca CO
-
-
KRÓTKIE ODCINKI PRZEWODU ok 4 m i ik 4 m tasmy wydaje mi sie że wytrzyma - skoro zalecaja 6x0,35 do tasm rgbcct to tu bedzie lepiej.
-
@LEONES 997: działać będzie. Pytanie czy LED-y będą świecić z pełną mocą i jak bardzo (szczególnie przy długotrwałym użytkowaniu z pełną mocą) będą się grzały przewody? W końcu jaka będzie temperatura otoczenia (jakie chłodzenie będą miały przewody) i czy osiągnięta temperatura w szczególnym przypadku nie doprowadzi do jakiegoś wypadku np. stopienia izolacji i pożaru (jak użyjesz markowych zasilaczy które są wyposażone w zabezpieczenia zwarciowe i przeciążeniowe to ryzyko zwarcia i pożaru minimalizujesz, ale nadal pozostaje możliwość termicznego uszkodzenia izolacji przewodu).
To są właśnie te wydawałoby się drobnostki które wiele osób lekceważy a potem są sytuacje jakie opisane zostały w raporcie Bezpieczna Elektrycznosć https://bezpiecznaelektrycznosc.pl/raport/raport-akcja-bezpieczenstwa
-
@LEONES 997: piszesz że zalecają przewód 6x0,35 (chyba mają błąd i chodzi o 0,34). Pamiętaj że wszystko zależy od długości przewodu. Zobacz obciążenie 100W zasilanie napięcie 12V spadek napięcia 3% i możemy bezpiecznie dać przekrój nawet 0,14 mm2 ALE wówczas maksymalna długość takiego przewodu to 20 cm (0,2 m).
-
@LEONES 997: przy nowych założeniach jakie podajesz (4m przewodu zasilającego i 4m taśmy LED jednostronnie zasilanej o mocy 80W) to na żyle 0,34 mm2 uzyskasz spadek napięcia 24% więc LED zamiast otrzymywać 12V dostanie około 9V - świecić będzie, tylko nie z pełną mocą.
-
Czytaj także:
monitor Vesa 300
Dzień dobry, Będę wdzięczny za pomoc i sprawdzenie, czy monitor z V
Przewód sterowniczy BiT LiYY 6x0,5 300/300V S30083 Bitner
@Bitner Witam, czy przewód BiT LiYY 6x0,5 S30083 m
Kolory żył Bitner
@Bitner proszę o informację, jakie kolory żył ma przewód:Przew
Aparatura modułowa Siemens - dlaczego warto ją wybrać?
Czego nie wiesz o aparaturze modułowej? Co ją wyróżnia? Czy modułów
Poradnik - Jak sterować oświetleniem z dwóch niezależnych
Sterowanie oświetleniem z dwóch niezależnych miejsc to częsty probl
Przewód sterowniczy JZ-520 HMH LS0H – bezpieczny i elasty
JZ-520 HMH LS0H to bezhalogenowy, ognioodporny i elastyczny kabel s
Odpowiedź oznaczona przez autora jako pomocna
Pod względem napięciowym jest ok, ale podaj jeszcze jakiej mocy będą to odcinki? I czy chcesz zasilić je jedno, czy dwustronnie?
Temat omawiany w artykule: Jak wybrać zasilacz do LED?