5 odpowiedzi

Sprawdź

Piszczy, świerszczy z urządzeń podpiętych do prądu

Ewa13 1 pkt dodane:

Czy ktoś ma radę na piszczenie wszystkich odbiorników podłączonych do prądu? Od 10 dni piszczy. W całym mieszkaniu. Po wyłączeniu prądu cisza. Jeśli więcej urządzeń podłączę do jednego gniazdka i jest ich duże obciążenie (np syn korzysta z internetu podczas gry) wtedy jest pisk nie do wytrzymania. Tego pisku nie słyszy każdy, ja niestety tak. Gdzieś wyczytałam, że mogą być luźne zaciski. Ale mieszkam w bloku to chyba każdy miałby wtedy ten pisk gdyby to szło z piwnicy. 

  • Jeśli dźwięk przypomina odgłos świerszcza lub skrzenia to gdzieś jest "luźne " połączenie. Być może jeszcze instalacja aluminiowa. Koniecznie należy wezwać elektryka żeby to sprawdził gdyż taki stan grozi pożarem.

  • Wszystkich urządzeń podłączonych czy tylko niektóre ? Nie wiem jak powiązać granie przez neta z większym poborem prądu jak zasilacz do internetu jest wpięty na stałe do gniazda aż tak drastycznie prądożerny jest ? Czy można wszyskie te zabawki przenieść do innego gniazda czy na chwile do przedłużacza i tam sprawdzić i nadsłuchiwać ? Pisk zazwyczaj roba zasilacze, czasem elektronika z zasilaczem w środku na niskie napięcia.

  • Piszczeć mogą zasilacze impulsowe. Spróbuj odłączać pojedynczo i usłyszysz co piszczy. Taki piszczący element możesz podłączyć do gniazda zasilanego z innego obwodu i sprawdzisz czy problem nadal występuje. 

    Warto też sprawdzić instalacje elektryczną. Zamów jakiegoś elektryka na pomiary i przegląd instalacji (i tak są obowiązkowe co 5 lat w mieszkaniach i domach jednorodzinnych). Tylko żeby to był ktoś kto zrobi to rzetelnie, a nie że podpisze tylko papierek że jest ok. 

    Jeśli masz multimetr zmierz też napięcie w swoich gniazdach. Może jest zbyt niskie urządzenia nie pracują prawidłowo?

  • Prawdopodobnie gdzieś uległo "pogorszeniu" połączenie przewodów. Może to być złe połączenie na zaciskach w puszce instalacyjnej, na zaciskach zabezpieczeń w rozdzielnicy ? tablicy bezpiecznikowej, a nawet na zaciskach licznika energii. Należy przejrzeć wszystkie połączenia w rozdzielnicy i puszkach rozgałęźnych. Zaniedbanie może doprowadzić nawet do powstania pożaru.