9 odpowiedzi

Sprawdź

Modułówka z komunikacją - warto?

Flash 2 pkt dodane:

Czy warto waszym zdaniem stosować modułówkę z komunikacją? Widziałem jeden z ostatnich artykułów i brzmi dobrze, tylko pytanie czy będzie tak w praktyce?

 • Garść informacji nt. wprowadzanej przez Siemensa aparatury modułowej:

  SENTRONcom czyli rozwinięcie znanej serii SENTRON o nowe funkcje: zintegrowany pomiar wielkości elektrycznych oraz bezprzewodowa komunikacja (między zabezpieczeniami a koncentratorem zbiorczym - protokół Zigbee)

  W pierwszym kroku do sprzedaży trafiają:

  1) Wyłączniki nadmiarowoprądowe 5SL6 COM (np. 5SL6016-6MC) - zintegrowany pomiar m.in.: prądu, napięcia, energii (dwukierunkowy), częstotliwości, mocy (pozorna, bierna i czynna), współczynnik mocy. Wyłączniki dostępne w zakresie prądów: od 2A do 32A, charakterystyki B i C, wykonanie 1+N (rozwiązanie 3-fazowe zostanie wprowadzone w kolejnych krokach)

  2) Zabezpieczenie AFDD (detekcja zwarć łukowych szeregowych) z wbudowanym zabezpieczeniem nadmiarowoprądowym 5SV6 COM (np. 5SV6016-6MC16) - funkcje analogicznie do 5SL6 COM. Nie przewiduje się zabezpieczenia 3-fazowego

  3) Styki dodatkowe 5ST3 COM (5ST3062-0MC) - pomiar temperatury, sygnalizacja stanu aparatu do którego są podłączone, licznik operacji tego aparatu. Pasują do "analogowych" aparatów modułowych z serii SENTRON

  4) moduł 7KN Powercenter 1000 - zbiera informacje i pomiary z max 24 urządzeń zabezpieczających (poprzez bezprzewodowy protokół Zigbee) i umożliwia wysyłanie ich dalej przez Modbus TCP/IP co daje możliwość integracji z budynkowymi systemami do zarządzania energią (zarówno Powermanagerem od Siemensa jak i zewnętrznych dostawców).

  W celu konfiguracji komunikacji między modułem 7KN a zabezpieczeniami dostępna jest aplikacja mobilna (Android i iOS): SENTRON powerconfig mobile, umożliwia ona, za pomocą QR kodów, przypisanie zabezpieczenia do modułu zbiorczego.

  W kolejnych krokach Siemens ma w planie wypuścić / uzupełnić pierwszy koszyk nowości o:

  - zabezpieczenie 3-fazowe (5SL6 COM) 

  - napędy zdalne do aparatury modułowej z komunikacją

  - aplikację mobilną do zarządzania energią elektryczną 

 • Uważam, że należy inaczej rozważyć ten temat. Jakie korzyści daje aparatura modułowa z komunikacją np. za pomocą LAN lub Wi-Fi? Następnie można zastanowić się gdzie i komu może być to pomocne no i ile jest gotów zapłacić za taką funkcjonalność (za korzyści jakie daje taka aparatura). Modółówkę z komunikacją ma Schneider i Siemens. Te produkty mocno różnią się między sobą. @Łukasz Barton czy coś podpowiesz odnośnie sterowanej modułówki Siemensa?

 • Doklejam się do tematu, również ciekaw jestem o co chodzi z tą komunikacją? czy załączenie, bądź wyłączenie zabezpieczeń RCD, MCB itp za pomocą GSM bądź netu ? Nie mam pojęcia, ale chętnie poznam. @boss chodzi chyba o ten post

  https://laczynasnapiecie.pl/pytanie/modulowka-siemens

 • boss 155 pkt

  Co masz na mysli ? Jaki artykuł czytałes?
  Trudno dyskutować, jak nie wiadomo co przeczytałeś.