Przeczytano 696 razy

LoRaWAN - czy wchodzimy w nowy etap komunikacji ?

Cześć,

Obecnie dostępnych na rynku jest wiele sieci do komunikacji bezprzewodowej, lecz żadna z nich nie jest doskonała i na rynku pojawiło się nowe rozwiązanie, o którym w naszym kraju na chwilę nie mówimy się za dużo, lecz za zachodzie Europy (zwłaszcza w dużych miastach) jest to coraz częściej wykorzystywany system komunikacji bezprzewodowej z licznikami energii, wody, ścieków, czujników gazu, jakości powietrza oraz wielu innych.

Mowa o LoRaWAN (poniżej linki do artykułów)

https://www.lorawan.com.pl/technologia

https://botland.com.pl/blog/lorawan-technologia-dla-przyszlosci/

http://www.inzynierdomu.pl/lora-i-lorawan-czesc-1/

Jakie jest wasze zdanie na ten temat ? czy spotkaliście się z siecią LoRaWAN w praktyce ? Jakie produkty Waszym oparte o LoRaWAN powinny pojawić się na naszym rynku ?

Odpowiedzi (2)

 • Sławomir Lesiak Ekspert Elektronik - telekomunikacja

  • Ostatnia wizyta:
  • W serwisie od:
  • 45 pytań
  • 1012 odpowiedzi
  • 99% pozytywnych ocen od użytkowników

  Postęp jest tak duży w technologii, że dla człowieka chcącego być w miarę na bieżąco z technologią jasnym jest, że musi sporo czasu poświęcić na śledzenie i czytanie artykułów. Od samego czytania droga jeszcze daleka do korzystania z danej technologii, ale sama świadomość możliwości daje dużo w rozmowach z różnymi fachowcami. Kiedyś świat był prostszy i jak by trochę wolniejszy, wiec ludzie mieli więcej czasu dla siebie. Teraz przyśpieszenie spowodowało przyśpieszenie życia każdego z nas i poczucie że coraz mniej czasu mamy na różne działania społeczne, osobiste.

  Sformułowanie Internet Rzeczy znane jest już od dłuższego czasu, ale tak naprawdę tempa naprał w ostatnim czasie. Większość z nas na pewno chce lub chciała by, żeby pewne rzeczy odbywały się automatycznie, odciągając od nas przez to sporo czasu na różnego rodzaju działania. Jestem człowiekiem z przełomu, zaczynającego od technologii lampowej i prostych układów scalonych. O wielu rzeczach które teraz stały się powszechne w tamtych latach mówiło się jak o fantazji i dłużej nie określonej przyszłości. Obecnie technologie komunikacyjne są tak daleko zaawansowane że nie jest w stanie jeden człowiek być w stanie wszystkie je należycie poznać. Czyli nastąpi znów podział na tych którzy sa dobrzy w kabelkach, inni na LANie, WANie itd. I do tego dochodzi właśnie technologia komunikacji między urządzeniami w protokołach innych niż IP, przemysłowej. Miasta przez to staja się czytelniejsze i technologia ta wkracza również na tereny mało zurbanizowane, powodując ze nie można już mówić o jakiś granicach. W dzisiejszych czasach istota jest zbieranie informacji i odpowiednio szybko na nie reagować. Jest to nie wątpliwie pożyteczna sprawa gdy przynosi dobre skutki i rezultaty. Wszystko to jest niesamowite i pasjonujące i otwiera niesamowite możliwości.  Jestem pasjonatem nowych technologii  a z dziedziny elektroniki, radiokomunikacji, teletransmisji szczególnie. Zastanawiam się jednak czasami na ile to wszystko nam służy, a na ile powoduje ze stajemy się poniekąd zniewoleni. O ile powoduje w nas zanik pewnych procesów myślowych. Już teraz zaczynają działać technologie oparte o systemach bezbateryjnych, gdzie urządzenie pobiera energię z fal otaczających urządzenia. Co prawda są to na razie urządzenia w fazie prób ale technologia już to umożliwia. Przed LoRaWAN są wielkie oczekiwania i sporo przestrzeni do zagospodarowania. Biorąc pod uwagę to jak wiele wagi przykłada się do zasięgu, szyfrowania, zasilania i wielkości samych urządzeń można spodziewać się sporych sukcesów. Nie zapomnijmy jednak o tym że równolegle na pewno będą się rozwijały inne technologie bezprzewodowe i najprawdopodobniej wszystkie one będą miały one sporo punktów stycznych i może nastąpić pewnego rodzaju przenikanie się ich nawzajem aby jeszcze bardziej wpłynąć na rozwiniecie rzeczywistości rozproszonej, sterowania i nadzoru.


  • Ostatnia wizyta:
  • W serwisie od:
  • 82 pytań
  • 1249 odpowiedzi
  • 98.5% pozytywnych ocen od użytkowników

  Czytając artykuły znalazłem kilka ciekawych wątków. Jednak zacznijmy od początku. Po pierwsze, posiadam u siebie w domu licznik zużytej wody, który wysyła w jakiś sposób dane do osoby, która przejeżdża po ulicy i zbiera wszystkie informacje. Czy ktoś wie co to za system? Druga sprawa to, zauważyłem, że w systemie LoRanWAN można zrobić opaskę lokalizującą naszego pieska. Taki system bardzo by się przydał, są oczywiście, sposoby aby mieć lokalizacje, jednak one są dość drogie i nie działają najlepiej.

Czytaj także:

Naprawiać czy wymieniać na nowe ?
Społeczność

Naprawiać czy wymieniać na nowe ?

Naświetlacz led KANLUX RINDO MCOB50W z 2012 roku wymiana spalonej ż

Więcej
Czy protokół komunikacji RS 232 już znika z rynku ?
Społeczność

Czy protokół komunikacji RS 232 już znika z rynku ?

Hej, ostatnio się zastanawiałem nad portem szeregowym RS 232. Dany

Więcej
Komunikacja NFC w Finder
Społeczność

Komunikacja NFC w Finder

Używał ktoś programu Finder ToolBox ?Nie mogę połączyć się z liczni

Więcej
Nowa edycja grywalizacji - jak zdobyć nagrody?
Blog

Nowa edycja grywalizacji - jak zdobyć nagrody?

Społeczność Łączy nas napięcie stworzyliśmy po to, by każdy mógł zn

Więcej
Bezprzewodowy system sterowania domem od F&F
Blog

Bezprzewodowy system sterowania domem od F&F

Co można osiągnąć z F&F FOX? Z jakich elementów składa się system?

Więcej
Jakie są najlepsze sposoby oszczędzania energii elektrycznej w 2023 roku?
Blog

Jakie są najlepsze sposoby oszczędzania energii elektrycz

Oszczędzanie energii elektrycznej nie tylko pomaga chronić środowis

Więcej