Niedawno na studiach jeden z prowadzących powiedział, że w Polsce ma powstać kinetyczny magazyn energii, czyli taki Sky Tower, w którym podczas nadprodukcji energii bloczki betonowe są unoszone do góry, a gdy energia elektryczna jest potrzebna, wykorzystuje się siłę grawitacji.
Co sądzicie o takim kroku?
Podobno ma to dużą sprawność, a skoro i tak jesteśmy skazani na OZE, to trzeba jakoś tę energię magazynować żeby dążyć do stabilności.
https://top-oze.pl/kinetyczny-magazyn-energii-rewolucja-w-energetycznym-klastrze-olawskim/
niestety mało jest w internecie artykułów i jakichkolwiek informacji o inwestycji oraz o postępie w pracach.
Odpowiedzi (3)
- Sortuj według
- Ostatnio dodane
- Najwyżej ocenione
- Sortuj od najstarszych
-
-
Ja też o taki pomyśle słyszałem. Na tegorocznym Kongresie Elektryki Polskiej mówiono o takim pomyśle, ale raczej w kategoriach możliwości technicznych niż jakiegoś gotowego projektu. Natomiast sporo sie mówiło o elektrowniach szczytowo-pompowych oraz magazynach wodorowych, gdzie wykorzystanie energii zawartej w wodorze może być wykorzystane na szereg różnych sposobów. W przypadku magazynu energii kinetycznej najważniejszą role miały pełnić szyby kopalni, które będą zamykane. Mowa była o drugim życiu kopalni
-
@Sławomir Lesiak:wodór niestety jest bardzo trudny do okiełznania - wymagane jest olbrzymie ciśnienie i temperatura bliska zera absolutnego aby utrzymać go w użytecznej formie, a ze sprawnością energetyczną niestety i tak kiepsko. Sama infrastruktura do jego wytwarzania też jest niezwykle skomplikowana i droga. Wobec tego myślę, że prędzej rację bytu miałyby wspomniane elektrownie szczytowo - pompowe oraz magazynowaniu energii w formie unoszenia betonowego bloku. Słyszałem także o szczątkowym zastosowaniu pływaków które dzięki siłom pływowym oceanu także potrafią wytwarzać energię, jednak to raczej w formie ciekawostki.
-
Czytaj także:
Domowy magazyn energii
Kolega mój wymyślił sobie domowy magazyn energii. Stwierdził, że na
Magazyn energii
Potrzebuję magazyn energii do instalacji fotowoltaicznej 25 KW
Magazyny energii
Jakie polecacie magazyny energii do domu?
Autokonsumpcja w fotowoltaice: Klucz do efektywnego magaz
Czy i w jakim stopniu w gospodarstwach domowych jest możliwe zwięks
Program "Mój Prąd 6.0" – dofinansowanie na fotowoltaikę i
Rosnące koszty energii elektrycznej skłaniają Polaków do inwestycji
Jakie warunki musisz spełnić, by odsprzedawać energię z m
Chcesz odsprzedawać energię z magazynu? Sprawdź, jakie warunki praw
Wygląda to na całkiem proste w założeniach rozwiązanie Działa trochę na zasadzie elektrowni wodnych które wykorzystują ciężar spadającej wody do obrotu łopat wirnika. Tutaj w ruch wirnika wprawia spadający ciężar. Wygląda że będzie to działać, jednak ciekawi mnie opłacalność tego rozwiązania. Jestem całkiem optymistycznie nastawiony do takich rozwiązań, załóżmy że mamy ogromną farmę fotowoltaiczną na bezludziu, np na pustyni, normalnie staramy się przekazywać tą energię do sieci odległego miasta, jednak magazyn energii może być równie przydatny w takim środowisku.