Przeczytano 1 939 razy

jak zrobić oświetlenie ogrodowe?

Proszę o informację czy system oświetlenia ogrodowego zrobić na 230V  czy może na 12-24V z użyciem transformatora?

Odpowiedzi (8)


    • Ostatnia wizyta:
    • W serwisie od:
    • 58 pytań
    • 38 odpowiedzi
    • 100% pozytywnych ocen od użytkowników

    Zależy mi na bezpieczeństwie, ponieważ w ogrodzie buszuje pies który już sporo zdewastował i czasami trójka dzieci które również potrafią zrobić niezłe straty. O straty finansowe się nie boję (trudno), ale zależy mi na bezpieczenstwie dzieci i psa.

    To ogród koło domku jednorodzinnego więc oświetlenie to łącznie około 10 lampek i nie powinny razić, gdy się chodzi ścieżkami. Długości kabli nie wiem 🙁 no myslałam że się wszystko załączy lub zgasi jednocześnie ale jak pytacie o czujniki ruchu czy załączanie lub wyłączanie na czas lub według słońca to fajny bajer tylko nic o tym nie wiem. Mąż zrobił wielkie oczy jak mu to pokazałam bo nie jest elektrykiem ale w domu wszystko z prądem ogarnia. Proszę o więcej informacji jak fajnie mozna takie bajery w ogrodzie zrobić, jak to wykonać tak aby mąż sam to ogarnął i czy to jest drogie? 

    @come @ajotnet ​​​​​​​@Piotr Kubaszewski ​​​​​​​pomożecie?


      • Ostatnia wizyta:
      • W serwisie od:
      • 74 pytań
      • 2112 odpowiedzi
      • 88.7% pozytywnych ocen od użytkowników

      @Ghost: Zrób sobie jakiś szkic (powiedzmy projekt choć odręczny co gdzie ma być jakie oprawy wysokie, niskie itp, Ile ma ich być ? Co i jak byś chciała mieć włączane i jak kontrolowane. Która oprawa (lampa) ma się włączać która nie czy wszystkie na raz czy oddzielnie. Powiedzmy taras, elewacja, jakieś drzewa, trawnik może coś chcesz coś podświetlić od dołu akcentem to i tylko to zimą zrobić powiedzmy choinka itp. Są możliwości teraz że można podświetlać różnymi barwami aby soczyście wyeksponować coś. Zielone podświetlając zielonym robi się to bardzo intensywne, soczyste wyraźne, ostre nie takie nijakie i mdłe. Można też zmieniać te kolory przy pomocy pilota z domu nie wychodząc np. zimą. Śnieg niebieski, czerwony błękitny na zielonej choince. Magia barw jak pruszy za oknem i jest -15"C.

      Temat też oświetlenia przy stole, grillu, ławce, leżance, hamaku. Do czego i jak intensywne ma być, jak chcemy wiedzieć czy się przypala to nie zrobimy tego z opraw tarasowych wpuszczanych czy słupków 50cm nad trawnikiem. 

      Czy potrzebujesz podświetlenia też elewacji z trawnika ściany z markizą balkonu.

      Oddzielnym tematem jest jeszcze sterowanie, zasilanie i kontrola nad tym (miejsce dowodzenia).

      Można mieć to sterowane za pomocą czujników zmierzchu, zegara astronomicznego z przerwą nocna, czujnika ruchu (ale do ogrodu to mało popularne jak siedzimy na grillu i trzeba się ruszać jak nogi co innego mają na myśli...

      Trzeba wiedzieć choć troszkę co się chce do tego dobieramy odpowiednie przewody i ich grubość i ilość żył oraz z kąd do kąd mają iść i w jakiej ilości.

      Dobrze jak mamy oddzielne zasilanie do szafki, rozdzielnicy i oddzielne zabezpieczenia aby nie kolidowały z domem w razie problemów z oprawami, przewodami, źródłami światła.

      Fajnie mieć gdzieś taki łącznik ręczny w okolicy okna gdzie podejdziemy i możemy zrobić "wyłącz wszystko".

      To nie jest prosty temat ale tez nie jakiś ogromnie skomplikowany. 

      Przewody zakopujemy przynajmniej na 2-a szpadle, bo ogród to ten problem że wiecznie coś przesadzamy właśnie na 1-en szpadel i możemy go przeciąć. Dla tego też zdjęcia, zdjęcia, zdjęcia... No i do archiwum w razie nasadzeń i zmian.


      • Ostatnia wizyta:
      • W serwisie od:
      • 16 pytań
      • 1113 odpowiedzi
      • 97.4% pozytywnych ocen od użytkowników

      @Ghost: Jeśli już będziesz wiedziała jakie lampy i gdzie rozmieszczone, oraz na ile grup je oświecać to można przyglądnąć się czym je sterować. 
      Zegar astronomiczny (sterowanie według wschodu i zachodu słońca) to prosta sprawa. Można zastosować F&F - jest tam programowanie z aplikacji z smartfonu. Dzięki takiemu zegarowi, światło będzie się nam załączało samo np 10 minut przed zachodem słońca i wyłączało się 30 minut po wschodzie słońca według danych współrzędnych geograficznych. Jest możliwość ustawienia przerwy nocnej, np pomiędzy 1 a 4 w nocy światło nie będzie świeciło. Dzięki temu zegarowi można sterować 2 grupami świateł. 
      https://www.tim.pl/zegar-sterujacy-cyfrowy-16a-astronomiczny-dwukanalowy-pcz-526
      https://www.fif.com.pl/pl/zegary-sterujace-programowalne/174-zegar-astronomiczny-pcz-526.html

      Drugi sposób (według mnie lepszy) to zastosowanie ROW-04m. Jest to sterownik WIFI oświetlenia. Ma on 4 kanały, więc można sterować 4 grupami lamp. Do prawidłowego działania potrzebny jest zasięg WIFI w miejscu zainstalowania tego modułu. Można wtedy sterować smartfonem z aplikacji oraz dołożyć 4 różne przyciski do zapalania konkretnych grup lamp. Przy zastosowaniu tego modułu jest również możliwość pracy w trybie zegara astronomicznego. Sterowanie zegarem astronomicznym można łączyć ze sterowaniem przyciskami i aplikacją.
      Decydując się na SUPLĘ masz 3 możliwości: sterowanie z zegara astronomicznego, z fizycznych przycisków oraz z smartfonu, a co najważniejsze, to wszystko może działać razem. Czyli dla przykładu masz ustawiony zegar astronomiczny z przerwą nocną tak jak w przykładzie F&F i światło gaśnie Ci o 1 w nocy a jeszcze jesteś w ogrodzie, to zapalasz sobie z aplikacji lub przycisku i cieszysz się jasnością. Jeśli zaśniesz na huśtawce i obudzisz się rano o 9, to lampy nie będą świecić, bo wyłączy je zegar astronomiczny według wschodu słońca. 

      https://www.tim.pl/supla-odbiornk-wi-fi-modulowy-4-kanalowy-row-04m-spl10000017
      https://www.youtube.com/watch?v=9UeW_ltPppk&ab_channel=Vteka (podłączenie ROW-04m jest podobne jak prezentowanego przykładu, z tym że ten moduł jest dedykowany dopuszkowo i ma dwa kanały. Jak widać na filmiku przy edycji na komputerze jest zakładka harmonogramy i tam można ustawić cykl miesięczy czy roczny, właśnie tam ustawia się zegar astronomiczny). Więcej informacji znajdziesz w instrukcjach. 

      Jeśli zamierzasz przekopywać ogródek pod kable do lamp, to polecam od razu rzucić jakieś przewody do oświetlenia świątecznego drzewek czy inne elementy małej architektury ogrodowej. Można je zakończyć gniazdkiem, a w sterowniku z supli jeden kanał zaprogramować tylko pod oświetlenie świąteczne i samo będzie Ci działać. 

      Niezależnie na jakie rozwiązanie sterowania oświetleniem się zdecydujesz, bardzo ważne jest aby poczytać o maksymalnej obciążalności konkretnych styków przekaźników. Szkoda by było zniszczyć sobie sterownik przez zamontowanie zbyt dużego obciążenia. Jeśli moc żarówek przekracza obciążalność styków urządzenia to trzeba albo zmniejszyć moc żarówek, albo dołożyć dodatkowe przekaźniki. Wtedy sterownik (np supla) będzie sterował cewkami przekaźników, a całą moc łączeniową będzie na siebie brał przekaźnik.

    • Piotr Kubaszewski Ekspert Przedstawiciel techniczno - handlowy

      • Ostatnia wizyta:
      • W serwisie od:
      • 6 pytań
      • 127 odpowiedzi
      • 100% pozytywnych ocen od użytkowników

      @Ghost:

      Jeżeli chciałabyś żeby oświetlania włączyło się wraz w zachodem słońca(lub je opóźnić czy przyśpieszyć), a wyłączyło o zachodzie Słońce to możesz zastosować takie urządzenie:

      https://www.tim.pl/wyszukiwanie/wyniki/?q=12.A1.8.230.0000&p=1&category=ALL&query=12.A1.

      Dodatkowo możesz np. podczas Twojego wyjazdu na weekend ustawić przerwę w oświetlaniu ogródka lub jeżeli nie chcesz żeby ogródek był oświetlany np. od 2 do 4 w nocy to również możesz to ustawić przez bardzo prostą aplikacje Toolbox NFC. Jest to bardzo proste urządzenie. Na zaciski A1 i A2 podłączamy zasilanie zegara. Następnie na zacisk 11 podłączamy zasilanie styków, natomiast styk 14 jest wyjściem na oświetlenie.

      Jeżeli nie chcesz zegara to drugą opcją jest ustawienie czujnika ruchu i obecności (nie polecam samych obecności), który załącza oświetlenie gdy się ktoś pojawi w pobliżu. 

      Inną opcją jest ustawienie czujnika zmierzchu, który będzie reagował na poziom światła na zewnątrz. 

      Opcji jest kilka. Wybierz najpierw sposób w jaki chcesz sterować oświetleniem, bo to jest najważniejsze. Rodzaj oświetlenia czy rodzaj lamp jest od strony technicznej mało istotny, ponieważ rozwiązania, które przedstawiłem mogą działać zarówna na 24 VDC oraz 230 VAC


      • Ostatnia wizyta:
      • W serwisie od:
      • 33 pytań
      • 641 odpowiedzi
      • 98% pozytywnych ocen od użytkowników

      @Ghost: Taniej i łatwiej będzie zdecydowanie na napięciu 230V, jednak bezpieczniej na napięciu 24V. Myślę, że można zrobić to na 230V tylko zabezpieczyć porządnie (jakieś rury karbowane, mocniejsze  mocowania) U mnie oświetlenie ogrodu jest zrobione tak, ze dziecko nie ma szans się tam dostać - kabel głęboko pod ziemią, lampa no stabilnym fundamencie.


    • Ostatnia wizyta:
    • W serwisie od:
    • 74 pytań
    • 2112 odpowiedzi
    • 88.7% pozytywnych ocen od użytkowników

    Przy niskich napięciach 12V-24V ma znaczenie odległość do opraw bo wtedy przewody grubsze musza być choć bezpieczne. Ale ciężko znów mieć widno z żarówek 12V i na nie oprawy poszukać odpowiednie do wystroju.

    Najbardziej popularne na 230V gwinty E27 i ewentualnie E14 może też na GU10 ale to sporadycznie i raczej kinkietowe.

    Nie polecam opraw z zintegrowanym źródłem LED bo wymiana w przyszłości to już tylko nowa cała oprawa bo nie będzie albo zasilaczy albo LED-a bo to producent wymyślił i zakończył już produkcje po 2-3 latach albo nie ma już tej firmy.

  • Piotr Kubaszewski Ekspert Przedstawiciel techniczno - handlowy

    • Ostatnia wizyta:
    • W serwisie od:
    • 6 pytań
    • 127 odpowiedzi
    • 100% pozytywnych ocen od użytkowników

    Witam,

    Proszę o podanie dodatkowych informacji. Napięcie zasilania oświetlenia ogrodowego zależy w pewnym stopniu do tego w jaki sposób takim oświetleniem chcesz sterować oraz na jak "mocnym" oświetleniu Tobie zależy. 
    Czy oświetlenie ma zapalać się się o danej godzinie w danym dniu?
    Czy reagować na wschód/zachód Słońca?
    Czy może jednak czujniki ruchu i obecności ?


    • Ostatnia wizyta:
    • W serwisie od:
    • 7 pytań
    • 90 odpowiedzi
    • 97.2% pozytywnych ocen od użytkowników

    Wszystko zależy czego oczekujesz. Ale wydaje mi się że praktyczniejsze i prostsze jest zwykle 230V.

Czytaj także:

Jak zrobić przekaźnik?
Społeczność

Jak zrobić przekaźnik?

Czy w domowych warunkach można samemu zrobić przekaźnik?

Więcej
Jak zrobić baterię?
Społeczność

Jak zrobić baterię?

Chciałem zrobić z synem egipska lub bagdadzką baterię, ale nie wiem

Więcej
Jak zrobić oświetlenie Led?
Społeczność

Jak zrobić oświetlenie Led?

Cześć. syn poprosił mnie o zrobienie ledów, poczytałem trochę o tym

Więcej
Oświetlenie elewacji, czyli jak cię widzą, tak cię widzą…
Blog

Oświetlenie elewacji, czyli jak cię widzą, tak cię widzą…

Oświetlenie elewacji domu może nie tylko wpłynąć na estetykę budynk

Więcej
Oświetlenie świąteczne – jak je bezpiecznie zrealizować?
Blog

Oświetlenie świąteczne – jak je bezpiecznie zrealizować?

Zastanawiasz się jakie lampki choinkowe wybrać do wewnątrz i na zew

Więcej
Lumen, lux, kandela. O czym one mówią i na co zwrócić uwagę wybierając oświetlenie
Blog

Lumen, lux, kandela. O czym one mówią i na co zwrócić uwa

Artykuł dotyczy trzech kluczowych jednostek pomiaru w oświetleniu:

Więcej