YDYp czy YDY? I jak to jest z tą jakoscią? Czy rzeczywiście NKT jest lepsze i w czym? Pytam bo używam NKT, ale jestem droższy a inni robią na najtańszych i też reklamacji nie mają. Czy w kwestii YDY jakosć nie jest miejską legendą?
Odpowiedzi (8)
- Sortuj według
- Ostatnio dodane
- Najwyżej ocenione
- Sortuj od najstarszych
-
-
@JanL:zastanawiam sie tylko czemu w takim razie NKT jest stosunkowo droższe, skoro właściwie niczym się nie rożni?
-
-
Przewody musisz dobrać do instalacji i urządzeń zdecydowanie w instalacjach domowych najczęściej będzie wykorzystywany YDYp do szycia rozdzielnicy LgY.
Jeżeli znajdziesz dobra hurtownie i to z rabatem to nie będzie aż tak drogo. Na pewno nie ma ci oszczędzać i kupywac najtańsze chińskie przewody co mają w sobie słaba jakość i ilość miedzi.
Nie wiem czy dobrze zrozumiałem, ale jeżeli zastanawiasz się nad jakością przewodów YDY i YDYp to to nie ma kompletnie znaczenia bo materiał jest ten sam (u tego samego producenta)
-
Bez badań porównawczych trudno coś jednoznacznie powiedzieć. Przez dwuletni okres gwarancji praktycznie każdy przewód przejdzie, ale przecież przewody układa się z myślą, aby przetrwały przynajmniej 15-20 lat, a w praktyce i dłużej (założenia inwestora). I tu powstają pytania czy, i jak taki przewód będzie trzymał parametry (rezystancja izolacji) np. po 20 latach?
Więc czy warto inwestować w droższe przewody? Prywatnie staram się używać NKT, Lapp-Kabel, Bitner, Madex, Tele-Fonika, Igus.
Obecnie na etapie układania rozmawiamy o tym jak i który przewód lepiej odpowiada instalatorom. Jak się zdejmuje izolację, jak się układa, czy jest "twardy", czy bardziej plastyczny.
Nawiązując do drugiej części pytania - okrągły, czy płaski?
Okrągły łatwiej ułożyć i wprowadzić do dławnic. Do przewodów płaskich są specjalne dławnice, ale w praktyce mało kto je kupuje więc szczelność oprawy, gniazda lub łącznika o stopniu ochrony np. IP55 do której wprowadzamy przewód płaski przez dławnicę przystosowaną do przewodów okrągłych...
Cóż, w praktyce kto się tym przejmuje - przecież działa.
Wielu instalatorów wybiera przewody płaskie ponieważ prowadzi je wtynkowo, czyli układa na ścianie (bez bruzd) a potem są zakrywane tynkiem, lecz w praktyce chyba nikt nie przestrzega wymogu aby przewód był przykryty minimum 5 mm warstwą tynku (krzywe ściany i elektryk nie ma wpływu na tynkarzy).
W związku z tym, aby rzetelnie wykonać instalacje elektryczną należy przewody układać w bruzdach.
Czy pod przewody okrągłe rzeczywiście trzeba robić głębsze bruzdy (@JanL )?
W praktyce to prawie nieodczuwalne bo i tak bruzda musi być odrobinę głębsza, a różnica pomiędzy przewodami jest około 3,4 mm (dla 1,5), wiec dla głębokości brudy to w praktyce niezauważalne i pamiętajmy, że zostanie ona przykryta jeszcze warstwą tynku. Przecież i tak bruzdownicę ustawia się na 15 - 20 mm.
YDY 3x1,5 450/750V średnica zewnętrzna 8,1 mm
YDY 3x2,5 450/750V średnica zewnętrzna 9,0 mmYDYp 3x1,5 450/750V wymiar zewnętrzny 4,7 x 10,0 mm
YDYp 3x2,5 450/750V wymiar zewnętrzny 5,0 x 11,1 mmŹródło: https://www.tfkable.com/download/files/upload/files/Katalog_Elektroenergetyczny_2018.pdf
§ 187 [Prowadzenie przewodów]
1. Przewody i kable elektryczne należy prowadzić w sposób umożliwiający ich wymianę bez potrzeby naruszania konstrukcji budynku.
2. Dopuszcza się prowadzenie przewodów elektrycznych wtynkowych, pod warunkiem pokrycia ich warstwą tynku o grubości co najmniej 5 mm.Źródło: Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie
1)
z dnia 12 kwietnia 2002 r. (Dz.U. Nr 75, poz. 690)
tj. z dnia 17 lipca 2015 r. (Dz.U. z 2015 r. poz. 1422)
tj. z dnia 8 kwietnia 2019 r. (Dz.U. z 2019 r. poz. 1065)
(zm. Dz.U. z 2020 r. poz. 2351, Dz.U. z 2020 r. poz. 1608)
Na podstawie art. 7 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz.U. z 2018 r. poz. 1202, z późn. zm.2) ) -
Kable i przewody powinny mieć stosowne certyfikaty. I to jest najważniejsze kryterium. Druga sprawa to jakość izolacji. U niektórych producentów zdarzało się, że ciężko było izolację ściągnąć. Albo nie było talku i izolacja zewnętrzna była zgrzana z izolacją żył. Ale to raczej wpadki. Osobiście nie widzę większych różnic jeżeli porównuję NKT z Eplarem, Draką, czy TF. A NKT jest droższe.
-
Praktycznie wszystkie przewody dostępne na rynku w hurtowniach i sklepach posiadają certyfikaty i deklaracje zgodności. Nie ma możliwości aby ktoś w domu to zrobił czy stodole... Problem może być nawet jak zaczniesz instalacje powiedzmy w NKT bo taki był na hurtowni a teraz pojechałeś a tam DAMIR, DRAKA itp bo tamten sie skończył. Inwestor jak się zna a powiedziałeś że robisz na takich i takich firm, a teraz masz problem z dostępnością lub cena już zmieniła się diametralnie. Jest tyle dostawców na rynku że każdy znajdzie złoty środek co do ceny i jakości. Nie każdy się na tym zna a w sklepach jest to co jest i rotacje są nagminne.
-
Miałem w ręku kable różnych producentów i przy układaniu na ścianie czuć różnicę. Jedne są sztywniejsze, inne bardziej miękkie, niektóre grubsze a inne chudsze. Osobiście najlepiej pracuje mi się na nkt i takich najczęściej używam. YDYp używam najczęściej, YDY w większości przewody które wyprowadzam na zewnątrz lub gdy są 5-żyłowe.
Chyba na tym forum czytałem kiedyś wpis jakiegoś użytkownika, że niektórzy producenci kabli nie trzymają parametrów w kwestii grubości żył, a NKT te parametry ma prawidłowe. Ale nie weryfikowałem tej informacji. -
nkt czy elpar? oto jest pytanie :)
Czytaj także:
Instalacja elektryczna w biurze - jakie przewody?
Instalacja elektryczna w biurze - jakie przewody?
Jakie przewody do instalacji elektrycznej w ogrodzie?
Jakie przewody do instalacji elektrycznej w ogrodzie?
Jak projektować instalacje elektryczne?
Polecicie jakieś dobre materiały na temat projektowania instalacji
Instalacja odgromowa, doziemienie, próbniki – oto zasady
Zadaniem instalacji odgromowej jest ochrona obiektu przed uderzenia
Kamper pod napięciem. Instalacja elektryczna w kamperze.
Budowa własnego kampera może dać tyle samo frajdy co późniejsze wyj
Powódź a instalacja elektryczna – co zrobić zaraz po ustą
Powódź może poważnie uszkodzić instalację elektryczną, stwarzając z
Jeżeli wykonujesz instalacje elektryczne w mieszkaniach/domach czyli instalacje podtynkowo to moim zdaniem zdecydowanie lepiej YDYp. Do okrągłego przewodu trzeba było było robić znacznie głębszą bruzdę.
Co do jakości NKT moim zdaniem jest tak samo dobre jak ELPAR czy TF Kable.