Przeczytano 145 razy

Dobór przewodu zasilającego.

Hej 

Musze zasilić maszynę stolarską , 4 silniki 400 V po 4kW. Oraz jeden silnik 1.5kW 

Jaki przewód dobrać do takiej maszyny dodajac ze od źródła (tablicy rozdzielczej) mam okolo 16m.

14

Odpowiedzi

Odpowiedzi (14)

 • Przy odległości 16 m wez 5x6 a

 • Nie no , dlatego zadalem pytanie tutaj :) sam z tego co szukałem odpowiedzi nie znalazlem jednoznacznych. Wg tabel powinien być położony 5x10. Wg obliczeń, kalkulatorów także. Z tego co Piszecie ze 5x10 pod zaciski bedzie ciezko wsadzic to juz sam nie wiem. Akurat nie mialem sytuacji aby pchac 10mm2 pod zaciski 32A więc tutaj sie nie wypowiem :)

 • Minimum 5x4 , 5x6 z zapasem a 5x10 to już przerost formy

 • 4kW to jest 1,33kW na 1-na fazę więc razem (4kW) x 4 silniki to 16 kW na 16mb odcinek to i tak 5x6mm to i tak aż nadto. Czy te silniki będą działać wszystkie 4 szt na raz ? Gniazdo do tej maszyny i tak będzie 32A/5P a to aż 21 kW.

 • Tu masz stronę z kalkulatorem: https://lumier.pl/kalkulator/
  Według mnie to przewód o przekroju żył 10 mm2 będzie odpowiedni.

  • @Gwozdziu944:też go wczesniej znalazlem :) i tak licząc wg tego kalkulatora 10mm2 wydawało by sie najrozsądniejszym :) 

    

   A co do zabezpieczenia ? C40 ?

  • @Jareq: Podłączałeś kiedyś gniazdo 32A na przewodzie czy kablu 10mm2 ? Powodzenia życzę...

  • @ajotnet: Macie rację, nie przemyślałem do końca tematu. 10mm2 wyjdzie z obliczeń ale nie wiadomo czy silniki będą pracowały przez cały czas razem. Jeśli nie, to rozsądniej wyjdzie 6mm2. 
   A co do gniazda to mi się zdarzyło wymieniać gniazdo zasilone takim przewodem w jednym z budynków przemysłowych. Łatwo nie jest no ale co zrobisz.

   A z drugiej strony to nikt nie napisał, że urządzenie jest zakończone wtyczką. Możliwe że trzeba podejść do jakiejś niewielkiej rozdzielnicy lub gniazdo tez może być 63 amperowe.

  • @Gwozdziu944: Takie maszyny mają zazwyczaj wtyczka-gniazdo lub wyłącznik serwisowy i na stałe jest zasilane. Co z tego że silników czasem jest dużo w maszynie jak nie zawsze "chodzą" wszystkie.

  • @ajotnet: dogadałem dziś jeszcze ostatecznie robote. Akurat w tej maszynie wszystkie 4 silniki pracują razem. Dołączany jest czasami , sporadycznie dodatkowy silnik 1.5kW. Prawdopodobnie cofanie zacietego materiału. 

   Maszyna jest połączona z gniazdem 32A 

   Aktualnie do maszyny doprowadzono zasilanie 17m  5x4mm2. Lecz nie jest to jedyna maszyna na lini a nie ma możliwości odpięcia reszty maszyn (mniejszych) z obwodu. Dlatego tez modernizujemy te instalację dokładając osobną linie. 

    

   Po doczytaniu i sprawdzeniu dobieram przewód dla świętego spokoju, 5x6mm2. 

    

   :)

  • @Jareq: Doskonale gniazdo 32A to jakieś 21-26kW spokojnego działania powyżej to już gniazdo 63A tam można a nawet trzeba dać 10mm, ma grubsze zaciski większe noże do przeniesienia prądu powodując większą powierzchnie styku... Zastanów się nad włącznikiem serwisowym razem z gniazdem do obsługi maszyny lub awaryjny w razie jak nie będzie siły wyjąć wtyczki z gniazda.

   Gniazdo stałe z wyłącznikiem 0-1 32A 5P 400V IP44 COMBO-POL 96062540W – PCE | TIM SA

   Ważne w takich maszynach sprawdzić wirowanie silnika czyli zgodność faz. Nie lubią one jeszcze zaniku fazy.

  • @ajotnet:całość tego o czym Piszesz jest zrealizowana w maszynie. 

   Tzn zrobił tonjuż ktoś wczesniej na szafie rozdzielczej maszyny. Rozłącznik który odcina zasilanie na maszyne zaraz jak wchodzi do szafy rozdzielczej przewód. To sprawdzałem kiedyś jak wymieniałem w niej przełączniki do sterowań i ujarany stycznik :) teraz przyszła pora na zasialnie aby było zgodne , stabilne i bezpieczne :)

  • Wyświetl dodatkowe odpowiedzi (5)