Przeczytano 123 razy

Dobór masztów odgromowych ze względu na maksymalną prędkość wiatru

Przychodzimy dziś do was z zagadnieniem odpowiedniego doboru masztu do warunków wiatrowych dla miejsca posadowienia masztu. 

Maszty odgromowe służą do ochrony metalowych elementów dachu oraz urządzeń, takich jak świetliki, klimatyzatory, centrale wentylacyjne, kanały wentylacyjne, rury gazowe oraz wodne. Rozróżniamy systemy masztów izolowanych oraz nieizolowanych. Systemy izolowane masztów stosuje się bezpośrednio na chronionych urządzeniach lub w odległości mniejszej niż obliczony minimalny odstęp izolacyjny (s). W przypadku masztów nieizolowanych minimalny odstęp izolacyjny (s) musi zostać zachowany.

Utrzymanie odstępu izolacyjnego nie ingerując w chronione urządzenie.

Stosowane w miejscach, gdzie nie ma problemów z uzyskaniem odstępów izolacyjnych i mamy wystarczająco dużo miejsca dla masztów odgromowych.

Utrzymanie odstępu izolacyjnego na drążkach izolacyjnych.

Stosowane w miejscach, gdzie możemy mocować maszt do urządzenia lub konstrukcji żaluzji. Stosując drążki izolacyjne wykonane z materiału nieprzewodzącego, zachowujemy odstęp izolacyjny, pomimo mechanicznego połączenia.

Utrzymanie odstępu izolacyjnego stosując izolowany system przewodów wysokonapięciowych.

Stosowane w miejscach, gdzie nie jest możliwe zachowanie odstępu izolacyjnego z uwagi na brak miejsca na dachu lub wynika z architektonicznego punktu widzenia zachowania estetyki obiektu. System przewodów wysokonapięciowych, zgodny z normą PN EN 62305, zapewnia nam odstęp izolacyjny 75 cm. 

WYTRZYMAŁOŚĆ WIATROWA

Nieizolowane maszty najczęściej wykorzystywane są w wersji wolnostojącej (na trójnogach lub na pojedynczych podstawach bez trwałego zamocowania do powierzchni obiektu), dlatego materiały, z których zostały wykonane muszą być najwyższej jakości, aby zagwarantować ich wytrzymałość wiatrową. W Unii Europejskiej obowiązującymi normami określającymi warunki, jakim poddawane są konstrukcje są zeszyty: ,,Eurokod 1: Oddziaływania na konstrukcje – Część 1-4: Oddziaływania ogólne – Oddziaływania wiatru”. Po latach badań oraz obliczeń korzystających ze wsparcia komputerowego udało nam się stworzyć odpowiednie konstrukcje, zapewniające najwyższą jakość oraz wytrzymałość na wiatr oraz korozję. Mając świadomość jakości naszych masztów, jako jedyni dajemy gwarancję na 5 lat.

DOBÓR MASZTÓW

Dla osób niedoświadczonych, dobór odpowiednich masztów do ochrony odgromowej dla danego obiektu, może być zagadnieniem trudnym. Oprócz dobrania odpowiedniej wysokości oraz rozmieszczenia masztów, musimy również ustalić ich rodzaj oraz ilość obciążenia, aby zapewnić im odpowiednią wytrzymałość na wiatr w zależności od miejsca ich stosowania. Prędkość wiatru zależy od 3 czynników: strefy wiatrowej (położenie), kategorii terenu (chropowatości otoczenia), oraz wysokości na jakiej stosowany jest maszt (wysokość nad gruntem). Ustalenie prędkości wiatru składa się z czterech kroków:

1. Ustalenie strefy wiatrowej. Za pomocą poniższej mapy należy ustalić strefę wiatrową, w której znajduje się nasz obiekt. 

2. Ustalenie kategorii terenu.
Na prędkość wiatru wpływ ma ukształtowanie otoczenia. Im bardziej teren wokół obiektu jest płaski oraz wolny od innych obiektów budowlanych lub drzew, tym wartość podmuchów wiatru może być wyższa. Kategoria terenu ustalana jest zgodnie z poniższą klasyfikacją.

KATEGORIA TERENU 0 Morze, obszar brzegowy otwarty na morze.

KATEGORIA TERENU I Jeziora albo obszary z pomijalną niewielką roślinnością i bez przeszkód.

KATEGORIA TERENU II Obszary z niską roślinnością, taką jak trawa, oraz pojedynczymi przeszkodami (drzewa, budynki) oddalonymi od siebie na odległość nie mniejszą niż 20 ich wysokości.

KATEGORIA TERENU III Obszary regularnie pokryte roślinnością albo budynkami lub z pojedynczymi przeszkodami oddalonymi od siebie na odległość nie większą niż 20 ich wysokości (jak wsie, tereny podmiejskie, stałe lasy).

KATEGORIA TERENU IV Obszary, na których przynajmniej 15% powierzchni pokrywają budynki o średniej wysokości przekraczającej 15 m.

3. Ustalenie wysokości do gruntu. Jest to wysokość pomiędzy szczytem masztu, a gruntem, na którym posadowiony jest obiekt.

4. Odczytanie prędkości wiatru. Po ustaleniu strefy wiatrowej, kategorii terenu oraz wysokości, możemy odczytać z tabel poniżej, maksymalną prędkość wiatru, która może wystąpić dla naszego obiektu budowlanego. Po ustaleniu maksymalnej prędkości wiatru w naszym regionie, możemy przejść do wyboru masztów. Ważne jest, aby wybrane maszty miały wskaźnik ,,wytrzymałości na wiatr” wyższy od obliczonej teoretycznej prędkości wiatru.

Skorzystaj z kalkulatora doboru masztów odgromowych!

Odpowiedzi (2)

 • Sławomir Lesiak Ekspert Elektronik - telekomunikacja

  • Ostatnia wizyta:
  • W serwisie od:
  • 45 pytań
  • 1003 odpowiedzi
  • 99% pozytywnych ocen od użytkowników

  Dziękuje za taka garść informacji. Jedne sobie odświeżyłem i inne były dla mnie przypomnieniem. To bardzo się przydaje, zwłaszcza w sytuacji, kiedy nie robi sie pewnych rzeczy na co dzień.

 • Tomasz Brzostowski Ekspert ds. fotowoltaiki

  • Ostatnia wizyta:
  • W serwisie od:
  • 25 pytań
  • 960 odpowiedzi
  • 98.4% pozytywnych ocen od użytkowników

  Kolejna dawka fachowej wiedzy w komplecie z wygodnym kalkulatorem, super :)

Czytaj także:

Jak dzielimy transformatory ze względu na rodzaj czynnika chłodzącego?
Społeczność

Jak dzielimy transformatory ze względu na rodzaj czynnika

Jak dzielimy transformatory ze względu na rodzaj czynnika chłodzące

Więcej
Dobór zamiennika ze sklepu tim.pl
Społeczność

Dobór zamiennika ze sklepu tim.pl

Dzień dobry, proszę o pomoc w doborze zamiennika (Eaton lub inny p

Więcej
Czujnik do pomiaru wiatru
Społeczność

Czujnik do pomiaru wiatru

Chciałbym przeprowadzić całoroczne pomiary wiatru ponieważ planuje

Więcej
Oświetlenie świąteczne – jak je bezpiecznie zrealizować?
Blog

Oświetlenie świąteczne – jak je bezpiecznie zrealizować?

Zastanawiasz się jakie lampki choinkowe wybrać do wewnątrz i na zew

Więcej
Długotrwała obciążalność prądowa przewodów – jaki prąd w jakim przekroju i z jakim zabezpieczeniem?
Blog

Długotrwała obciążalność prądowa przewodów – jaki prąd w

Jednym z czynników decydujących o bezpieczeństwie instalacji jest o

Więcej
Ochrona przeciwprzepięciowa - jak dobrać ogranicznik przepięć, by zabezpieczyć cenną elektronikę?
Blog

Ochrona przeciwprzepięciowa - jak dobrać ogranicznik prze

Jak uchronić swój cenny sprzęt elektroniczny przed zdarzeniami loso

Więcej