Przeczytano 1 464 razy

Czy sieci przesyłowe wytrzymają?

W rozmowach z kolegami często poruszamy temat stanu technicznego polskich sieci energetycznych oraz polskich elektrowni. Do poruszenia wątku na ŁNN skłonił mnie artykuł w którym autorzy wskazują że w Europie zapotrzebowanie na energię elektryczną tylko na potrzeby pomp ciepła ma wzrosnąć ośmiokrotnie z 77 TWh w 2022 r. do 611 TWh w 2050 r. czyli o 534 TWh w ciągu najbliższych 28 lat. Co prawda w artykule piszą o Europie, ale poruszają tylko temat pomp ciepła a co z elektromobilnością, czyli samochodami, motorami, rowerami, czy hulajnogami elektrycznymi? Do tego dołóżmy rozwój techniczny i wzrost zapotrzebowania na energię elektryczną urządzeń domowych codziennego użytku.  

Według mnie w najbliższych latach duże i coraz częstsze awarie zasilania są w Polsce nieuniknione, ponieważ zapotrzebowanie na energię elektryczną będzie rosło znacznie szybciej niż możliwości wymiany lub przebudowy sieci przesyłowych nn (skrótowo wraz z całą infrastrukturą sterującą, zabezpieczającą itd.). Jeśli do tego dołożymy ograniczenia finansowe jakie ma Polska energetyka to sytuacja zaczyna wyglądać poważnie.

Co prawda dostawcy prądu i firmy zajmujące się utrzymaniem infrastruktury mają w magazynach części zapasowe, ale przykładowo mają 5 takich samych części zapasowych, a w ich rejonie działania może być np. 20 szt pracujących elementów. Z ekonomicznego punktu widzenia rzeczą normalną jest, że nikt nie będzie trzymał 100% ilości części zapasowych więc wymiana wszystkich urządzeń w jednym czasie jest praktycznie niemożliwe.

W powyższym rozważaniu należy uwzględnić jeszcze zachowanie ludzi na danym obszarze. Obecnie masowo montują pompy ciepła, czyli elektryczne źródła ciepła a w okresie np. zimowym, gdy przyjdą mrozy to ujemna temperatura a więc zwiększone zapotrzebowanie na prąd obejmie również znaczny obszar danego rejonu energetycznego wiec w uproszczeniu możemy przyjąć, że zużycie energii będzie podobne w całym rejonie co powoduje, że sieć wraz z jej elementami będzie intensywnie eksploatowana i narażona na awarie (kilka podobnych awarii występujących w jednym czasie w danym rejonie może spowodować brak części zamiennych i brak prądu w dłuższym okresie czasu).

Słowo klucz to czas. Czy jeśli dom ogrzewamy np. pompą ciepła (musi mieć zasilanie energią elektryczną) to, czy przy mrozach -10 oC wytrzymamy 48 h bez prądu? Co w przypadku gdy w budynku mamy rolety zewnętrzne elektrycznie sterowane i brak prądu wystąpi gdy rolety są opuszczone? 

Jakie jest Wasze zdanie w tym temacie? Czy realnie, niezależnie od rządowych zapewnień powinniśmy przygotowywać się na okresowe braki prądu np. w całych dzielnicach miast?

Z tematem powiązany jest inny poruszany na ŁNN wątek: Jak można przygotować się na brak prądu?

Źródło inspiracji:

https://globenergia.pl/do-2030-r-europa-zainstaluje-45-mln-pomp-ciepla-jak-wzrosnie-zapotrzebowanie-

https://www.money.pl/gospodarka/nagle-wylaczenia-21-elektrowni-jestesmy-na-granicy-blackoutu-6792788

https://wysokienapiecie.pl/39615-czy-sieci-nadaza-za-transformacja-polskiej-energetyki/

https://pl.wikipedia.org/wiki/Lista_elektrowni_w_Polsce

Odpowiedzi (1)


    • Ostatnia wizyta:
    • W serwisie od:
    • 29 pytań
    • 458 odpowiedzi
    • 99.8% pozytywnych ocen od użytkowników

    PSE chce wydać 14 mdl zł na inwestycje, ale to jest kropla w morzu potrzeb.

    "Możliwości współpracy naszych sieci przesyłowych i dystrybucyjnych ze źródłami OZE są bardzo ograniczone. Powodem jest przede wszystkim niestabilność zielonej energii i brak możliwości zmagazynowania jej nadmiaru. Konwencjonalnych źródeł takich jak elektrownie węglowe nie można szybko uruchomić, gdy wzrośnie zapotrzebowanie na energię albo przestanie być ona generowana przez źródła odnawialne. Dlatego, żeby stabilizować sieć energetyczną, operatorzy odłączają OZE, ale nie przerywają pracy elektrowni na paliwa stałe."

    https://www.eaton.com/pl/pl-pl/company/news-insights/insights/2022/micro-installations.html

Czytaj także:

Czy wyłącznik różnicowoprądowy zadziała w sieci dwuprzewodowej?
Społeczność

Czy wyłącznik różnicowoprądowy zadziała w sieci dwuprzewo

Czy wyłącznik różnicowoprądowy zadziała w sieci dwuprzewodowej?&nbs

Więcej
Jak można przygotować się na brak prądu?
Społeczność

Jak można przygotować się na brak prądu?

W jaki sposób można przygotować się na brak prądu mieszkając w:

Więcej
uzbrojenie sieci domowej
Społeczność

uzbrojenie sieci domowej

Chciałbym uzyskać opinię na temat prawidłowości doboru elementów na

Więcej
Jak odróżnić sieć TT od TN, czyli układy sieci i BHP podczas pracy z nimi
Blog

Jak odróżnić sieć TT od TN, czyli układy sieci i BHP podc

Podstawy BHP dla elektryka - nie popełnij tych błędów! Jakie błędy

Więcej
Lampy uliczne LED a ochrona przed przepięciami w sieci zasilania
Blog

Lampy uliczne LED a ochrona przed przepięciami w sieci za

Jakie są przyczyny przepieć w sieci elektrycznej i jak się przed ni

Więcej
Czy można wyciąć drzewa bez zezwolenia?
Blog

Czy można wyciąć drzewa bez zezwolenia?

Czy można wyciąć drzewo bez zezwolenia na własnej posesji w 2024 ro

Więcej