5 odpowiedzi

Sprawdź

Czy do wentylatora 12V można zastosować transformator elektroniczny zamiast toroidalnego?

Piotrek89 0 pkt dodane:

Witam

Jak w pytaniu. Z racji, że kanał wentylacyjny mam nad kabiną prysznicową (na jednej ze ścian kabiny), wyczytałem, że muszę zamontować wentylator o napięciu 12V (kwestie bezpieczeństwa). Do tego potrzebny jest transformator. Wszędzie znajduję informacje wyłącznie o transformatorze toroidalnym do zastosowania w tym wypadku, natomiast znalazłem transformator elektroniczny o podobnych parametrach z odpowiednim zapasem mocy (Transformator elektroniczny 12VAC 35-105W SET SET105-K). Czy mogę go użyć zamiast toroidalnego?

Pozdrawiam

 • Dziękuję za odpowiedzi. Są pomocne. 

  Oczywiście transformator nie będzie umieszczony w łazience. Mijałoby się to z głównym celem, jakim jest bezpieczeństwo :) planuję umieścić transformator w istniejącej skrzynce elektrycznej lub zamontować osobną.

  Pozdrawiam 

 • Jak dla mnie to żaden jak nad sama kabina prysznicową jest taka wilgoć w trakcie kąpieli że jak nie ma IP55 lub więcej to i tak długo nie podziała transformatorek czy zasilacz...

 • Jeśli silnik wentylatora jest na napięcie stałe czyli 12V DC to raczej transformator elektroniczny będzie bardziej  odpowiedni.

 • W przypadku silników prądu zmiennego bardzo ważny jest przebieg sinusoidalny. Jeśli zostanie zastosowany tradycyjny transformator, wówczas taka sinusoida jest zachowana, ale w przypadku zasilaczy elektronicznych przebieg jest zmieniany i często nazywany "sinusoidą modyfikowaną" lub "sinusoidą aproksymowaną" lub generowany jest sygnał o kształcie zbliżonym do trapezu, albo prostokąta. 
  Podsumowując, zastosowanie do silnika zasilacza, elektronicznego, który na wyjściu nie daje czystej sinusoidy może doprowadzić do sytuacji w której silnik będzie się grzał, a nawet może mieć kłopoty z rozruchem. Mogą zdarzyć się również sytuacje ze silnik będzie "dziwnie pracował" i najczęściej pomaga zasilenie go prawidłową wartością napięcia o przebiegu sinusoidalnym.

  W załączeniu poglądowo przebiegi generowane przez różne UPS, które możemy w tym wypadku porównać do elektronicznych zasilaczy.