Przeczytano 966 razy

W jaki sposób dobrać wielkość instalacji fotowoltaicznej na domku jednorodzinnym? [odpowiedz na pytanie i wygraj zestaw gadżetów od TIM]

W jaki sposób dobrać wielkość instalacji Fotowoltaicznej na domku jednorodzinnym, przyjmując nowe zasady rozliczania net-billing?
Dla łatwiejszego doboru podam że roczne zużycie wynosi 3000 kWh, instalacja skierowana na południe, przewidujemy zwiększenie zużycia o 10%. Podaj propozycję.

 

Zachęcamy do udziału w dyskusji!
Najciekawszą odpowiedź nagrodzimy zestawem gadżetów o wartości 80 zł! Na odpowiedzi czekamy do 14. sierpnia 

Regulamin konkursu TUTAJ

Odpowiedzi (4)


    • Ostatnia wizyta:
    • W serwisie od:
    • 0 pytań
    • 5 odpowiedzi
    • 100% pozytywnych ocen od użytkowników

    System net-biling tak bardzo ewoluował od momentu wprowadzenia ustawy do sejmu, że na dzień dzisiejszy niektóre instalacje fotowoltaiczne mogły by być budowane jeszcze mniejsze niż w przypadku poprzedniego systemu rozliczeń. Oczywiście taka teza nie jest jednoznaczna, ponieważ założenia do takiego stwierdzenia są uzależnione od wielu różnych czynników. Rozpatrujemy tutaj oczywiście przypadki konsumentów.

    W momencie wprowadzania nowego systemu rozliczeń dla fotowoltaiki bazowano w głównej mierze na cenach energii elektrycznej przed kryzysem energetycznych, który obecnie przechodzimy. Na podstawie danych z lat ubiegłych gdzie cena energii była na poziomie ~300 [zł/MWh] i każdy się obawiał, że będzie kupował o kilka % drożej od zakładów energetycznych,  sumaryczne rozliczenie nie wychodziło zbyt korzystnie. 

    W tej chwili sytuacja zaczęła się odwracać. Na stronie https://www.pse.pl/oire/rcem-rynkowa-miesieczna-cena-energii-elektrycznej gdzie można sprawdzić obecnie średniomiesięczną cenę energii elektrycznej wskaźniki pokazują dość jasno, że cena na pewno nie będzie niższa. Przyglądając się dodatkowo godzinowym stawkom można zauważyć wartości oscylujące w granicach nawet ~ 3000 [zł/MWh]. Niestety sezon grzewczy dopiero przed nami. 

    Ze względu na zmiany, które czekają nas od 2024r. (w tej chwili jesteśmy w okresie przejściowym, który był niezbędny do przygotowania m.in. systemów informatycznych) warto zastanowić się czy układ typowo południowy będzie najlepszym rozwiązaniem. 

    Jeżeli nie planujemy zastosowania magazynu energii, który zwiększy autokonsumpcję to układ który sugeruję to południe / południowy zachód. Pomimo gorszych uzysków, znacznie uda się zwiększyć cenę po której spółki obrotu będą kupowały naszą energię czynną. 

    W przypadku instalacji z magazynami energii będziemy musieli trochę większą uwagę poświęcić zużyciu energii w ciągu dnia. Dla przypomnienia największą wadą net-meteringu jest brak możliwości zmniejszenia kosztów dystrybucyjnych. Dlatego tak ważne będzie zmniejszenie poboru energii do jak najniższych wartości w momentach nieefektywnej produkcji z PV. 

    Założenia dotyczące opłacalności net-meteringu należy także uwzględnić z trwającą obecnie tarczą inflacyjną która obniżyła stawkę VAT do 5%. W momencie powrotu do normalnego systemu podatkowego w jeszcze większym stopniu będziemy mogli zmniejszyć opłaty za energię czynna.

    Podsumowując sposób w jaki powinniśmy dobierać obecnie nasze instalacje fotowoltaiczne znacząco się nie zmieni w stosunku do poprzedniego systemu. Nadal instalacja powinna być przewymiarowana o około 10-15% ze względu na straty spowodowane obniżeniem sprawności urządzeń, psychologią człowieka, który przestaje oszczędzać (ze względu na darmowy prąd) a także możliwym w przyszłości zwiększeniem poboru prądu.

    Jeżeli gospodarstwo domowe, na którym chcemy zamontować instalację PV ma obecne zużycie na poziomie 3000 kWh a docelowo i tak będzie to 3300 to sugeruję zainstalować przynajmniej 10 modułów o mocy ~ 380 Wp (tak by w razie czego można było podzielić instalację na 2 równe i niezależnie pracujące łańcuchy modułów). Oczywiście uwzględniam tutaj typowe połączenie łańcuchowe bez optymalizacji czyli najbardziej popularne rozwiązanie na rynku. Każdy przypadek jest indywidualny dlatego przestawiłem bardzo uniwersalne rozwiązanie.

    System netmeteringu cały czas ewoluuje a mamy go na rynku niecałe 2 miesiące. W związku z tym wiele niewiadomych rozwiąże biegnący czas i życie, które zweryfikuje wszystkich niedowiarków w rachunkach.


    • Ostatnia wizyta:
    • W serwisie od:
    • 7 pytań
    • 83 odpowiedzi
    • 94.7% pozytywnych ocen od użytkowników

    Odpowiedź oznaczona przez autora jako pomocna

    po pierwsze czy mamy do dyspozycji tylko dach czy też można postawić na gruncie? Kolejna sprawa to najpierw wyliczyć jaką maksymalnie dużą moc można zamontować i na tej podstawie wycenic inwerter i całą resztę. JEśli zużycie prądu w domu bedzie większe to ta instalacja obniży rachunki a jak instalacja bedzie przewymiarowana to tylko zysk bo więcej prądu wyprodukuję i odsprzedam do energetyki więc nie będzie problemu jak później będę go odkupował w droższej cenie bo w ogólnym rozliczeniu wyjdę na zero lub nawet na niewielki + Dobierając falownik koniecznie hybrydę aby w razie zaniku zasilania sieciowego móc korzystać z prądu który aktualnie produkuje moja instalacja. Dodatkowo ze względu na obniżająca się z czasem sprawność paneli trzeba pamiętać że powinno się je przewymiarowywać z 20% w stosunku do maksymalnej mocy falownika.


    • Ostatnia wizyta:
    • W serwisie od:
    • 24 pytań
    • 418 odpowiedzi
    • 99.8% pozytywnych ocen od użytkowników

    Założenia: 100% wykorzystania mocy przy panelach skierowanych na południe. Rozliczenia z ZE w formie net-billing

    Proponuję formułę: roczne zużycie energii + 10% (zgodnie z założeniem) /  wartość energi uzyskana z kWp

    W tym przypadku sugerowana moc instalacji: (3000 x 1,1) / 1000 = 3,3 kWp 

    Dodatkowo zalecałbym magazyn energii elektrycznej, na który można również otrzymać dofinansowanie.

    Net-billing premiuje autokonsumpcję, także wzbranaiłbym się nad przewymiarowywaniem instalacji.

Czytaj także:

Wyłącznik różnicowoprądowy - jaki zastosować? [odpowiedz na pytanie i wygraj zestaw gadżetów od TIM]
Społeczność

Wyłącznik różnicowoprądowy - jaki zastosować? [odpowiedz

W dyskusji w jednym z wątków @Piotr Bibik zadał ciekawe pytani

Więcej
Jaki zestaw gniazd zalecacie montować przy odbiorniku TV? [odpowiedz na pytanie i wygraj zestaw gadżetów od TIM]
Społeczność

Jaki zestaw gniazd zalecacie montować przy odbiorniku TV?

Nasz ekspert @Jacek Niżyński przygotował dla Was pytanie

Więcej
SŁOWNIK ELEKTRYKA [dodaj odpowiedź i wygraj zestaw gadżetów od TIM]
Społeczność

SŁOWNIK ELEKTRYKA [dodaj odpowiedź i wygraj zestaw gadżet

Ostatni konkurs cieszył się tak dużą popularnością, że nie próżnujm

Więcej
Opłacalność inwestycji w instalację fotowoltaiczną. Czy dla zwykłego Kowalskiego fotowoltaika ma sens?
Blog

Opłacalność inwestycji w instalację fotowoltaiczną. Czy d

Instalacje fotowoltaiczne z roku na rok cieszą się coraz większą po

Więcej
Jak zapewnić bezpieczeństwo instalacji fotowoltaicznych?
Blog

Jak zapewnić bezpieczeństwo instalacji fotowoltaicznych?

O bezpieczeństwie instalacji fotowoltaicznych, różnicach między prą

Więcej
Budowa instalacji fotowoltaicznej na gruncie – zagadnienia prawne.
Blog

Budowa instalacji fotowoltaicznej na gruncie – zagadnieni

Planując budowę instalacji fotowoltaicznej na nieruchomości gruntow

Więcej